Choroba wibracyjna pracowników budowlanych
Zespół wibracyjny daje o sobie znać po kilku latach. W tym czasie trwale pozbawia sprawności i zdrowia wykwalifikowanych pracowników. Można temu zapobiec. Choroba wibracyjna to dolegliwość zawodowa pracowników narażonych na długotrwałe działanie drgań mechanicznych. Oddziałuje negatywnie na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Jak zabezpieczyć pracowników przed…
Zawodowe alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek przeszkadza w pracy. W formie przewlekłej — może z niej wykluczyć. Co robić, jeśli w miejscu pracy są alergeny drażniące oczy? Zawodowe alergiczne zapalenie spojówek powstaje w wyniku narażenia na alergen specyficzny dla miejsca pracy. Ciągły kontakt z alergenem stanowi ryzyko nawrotów choroby…
Badania trzustki – kiedy je wykonać?
Schorzenia trzustki długo nie dają żadnych objawów, ale rozwinięta choroba zabiera zdrowie i nieraz życie. Jak zdiagnozować problemy z trzustką? Pełna diagnostyka trzustki to testy laboratoryjne oraz zestaw badań obrazowych – USG, EUS, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pozwalają one wykryć najczęstsze choroby, czyli nowotwór,…
Zapalenie korzeni nerwowych
Lumbago, rwa kulszowa i korzonki to odmiany tego samego schorzenia — zapalenia korzeni nerwowych. Problem ten może trwać kilka dni lub kilka at. Zimowa aura i siedzący tryb życia sprzyjają zapaleniu korzonków. Choroba objawia się bólem promieniującym do nogi lub ręki, w zależności od tego,…
Gruźlica płuc – czy wciąż nam zagraża?
Zachorowania na gruźlicę w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Co to za choroba i jak się przed nią uchronić? Nierozpoznana i nieleczona gruźlica utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednocześnie bywa trudna w leczeniu. Kluczowe jest, by w porę zdiagnozować chorobę i nie przerywać wyznaczonej przez…
Alergia nie odpuszcza zimą
Katar, kaszel i kichanie? Sprawdź, czy to nie alergia, której sprzyja klimatyzacja i rzadkie wietrzenie biura. Czy zima to okres alergiczny? Tak, w czasie zimniejszej pory roku wciąż jesteśmy narażeni na alergeny. Szczególnie dotkliwe o tej porze roku są roztocza bytujące w domach i biurach…
Rak szyjki macicy
Na raka szyjki macicy co roku umiera w Polsce 1,6 tys. kobiet. Z początku nie daje żadnych objawów i wtedy najłatwiej ją wyleczyć. W styczniu obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Na tę groźną chorobę co roku zapada 2,5 tys. Polek. Co to…
Jak chronić się przed grypą?
Co robić, gdy dopada nas grypa w pracy? Iść na zwolnienie lekarskie, bo grypa to groźna choroba. Zaczyna się od bólu mięśni, stawów, głowy, towarzyszy jej wysoka gorączka, osłabienie i dreszcze. Nieleczona może przynieść groźne powikłania. Jak rozpoznać grypę? Jak najlepiej zapobiegać tej chorobie, która każdorazowo…
Blue Monday w pracy. Jak go uniknąć?
Niebieski poniedziałek miał sprzedawać wakacyjne wycieczki, tymczasem zdobył popularność i zaczęliśmy w niego wierzyć. Jak nie dać się zbiorowemu przygnębieniu w pracy? Trzeci poniedziałek stycznia to podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Tracimy wtedy motywację i porzucamy realizację postanowień noworocznych — dokształcenia się, zmiany pracy, zrzucenia…
Do czego prowadzi złe odżywianie w pracy?
Nadwaga i otyłość, choroby serca, nadciśnienie i cukrzyca to efekty nieprawidłowej diety. Jeśli większość dnia spędzamy w pracy i źle się odżywiamy, chorowanie jest pewne. Nawyki żywieniowe Polaków nie sprzyjają zdrowiu. W diecie przeciętnego pracownika jest za dużo czerwonego mięsa, za mało ryb, owoców i…