Profilaktyka

Czy inteligentne akcesoria zmienią świat medycyny?

Opaski telemedyczne, przenośne monitory, aplikacje mierzące parametry życia… Nowoczesne technologie coraz częściej trafiają do świata medycyny, poszerzając zakres usług, które może ona świadczyć na odległość. To tylko przejściowa moda, czy trwałe zjawisko, na zawsze przeobrażające nasz świat? W świetle pandemii koronawirusa wydaje się, że odpowiedź może być już tylko jedna.

Profilaktyka

Nadwaga i otyłość a koronawirus – czy jest się czego bać?

Według badań brytyjskiego National Health Service nadwaga i otyłość mogą być czynnikiem ryzyka poważnych komplikacji związanych z COVID-19. Z danych zebranych przez NHS na terenie Wielkiej Brytanii wynika, że 63 proc. pacjentów OIOM-ów, przyjętych z powodu koronawirusa, ma nadwagę, otyłość lub chorobliwą otyłość. Warto zauważyć, że aż 70 proc. z nich to mężczyźni.

Profilaktyka

USG – na czym polega i co wykrywa?

Ultrasonografia (USG) jest badaniem nieinwazyjnym, które za pomocą fali ultradźwiękowych pozwala wykryć stany chorobowe w organizmie. Charakteryzuje się dużą dokładnością, ponieważ może znaleźć zmiany o wielkości nawet 0,1 mm. Co to jest USG? USG jest techniką obrazowania wykorzystującą ultradźwięki. Ultrasonograf wysyła fale akustyczne w wysokiej…