Lumbago, rwa kulszowa i korzonki to odmiany tego samego schorzenia — zapalenia korzeni nerwowych. Problem ten może trwać kilka dni lub kilka at.

Zimowa aura i siedzący tryb życia sprzyjają zapaleniu korzonków. Choroba objawia się bólem promieniującym do nogi lub ręki, w zależności od tego, gdzie występuje. Jak rozpoznać zapalenie korzonków nerwowych? Czy można zapobiec tej chorobie?

Spis treści:

Czym są korzonki?

Korzonki to inaczej korzenie nerwowe, które swój początek mają w rdzeniu kręgowym i przechodzą między kręgami w kręgosłupie. Wyróżniamy korzonki brzuszne (włókna ruchowe) i grzbietowe (włókna nerwowe i czuciowe). Powstałe z nich nerwy przechodzą przez całe ciało, dlatego ból może być odczuwany nawet na końcach nóg i rąk.

Zapalenie korzeni nerwowych

Zapalenie korzonków jest odczuwane jako ból pleców, najczęściej w okolicy lędźwiowej lub szyjnej — te dwa odcinki kręgosłupa są najbardziej narażone na przeciążenia.

Ból może promieniować do kończyn i w zależności od jego lokalizacji nazywany jest to:

  • rwa kulszowa: ból może promieniować aż do stopy,
  • rwa udowa: ból jest odczuwalny w nodze,
  • rwa barkowa: ból promieniuje do ręki.

Jeśli ból ogranicza się do części lędźwiowej kręgosłupa, mówimy o lumbago.

Przyczyny bolesnych korzonków

Najczęstszą przyczyną zapalenia korzeni nerwowych jest ucisk na nerwy rdzeniowe. Głównym winowajcą tego stanu jest dyskopatia. Dysfunkcje w budowie krążków międzykręgowych skutkują powstaniem przepuklin i to one uciskają korzenie nerwowe.

Do zapalenia korzonków może dojść na skutek przeciążenia fizycznego: podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, w trakcie treningu na siłowni bez wcześniejszej rozgrzewki lub po wykonaniu gwałtownego skrętu kręgosłupa.

Inne przyczyny chorych korzonków:

  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • skolioza,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • osteoporoza,
  • choroby przewlekłe i infekcyjne,
  • nowotwory.

Bólom pleców spowodowanym zapaleniem korzeni sprzyja także praca w szkodliwych warunkach. Wielokrotne, codzienne powtarzanie tych samych czynności czy podnoszenie ciężarów powoduje chroniczne napięcia mięśni, które prowadzą do ucisku nerwów.

Także codzienna praca przy biurku połączona z brakiem aktywności fizycznej łatwo może skończyć się bólem pleców, który pochodzi od uciśniętych korzonków.

Do podobnych symptomów bólowych prowadzi przewianie korzonków, czyli wystawienie pleców na zimno, np. przez siedzenie w przeciągu lub w pomieszczeniu z klimatyzacją. Przewianie powoduje słabsze ukrwienie i wzrost napięcia mięśni przewianej części ciała, a tym samym ucisk na korzonki.

Jak rozpoznać zapalenie korzonków?

Objawy zapalenia korzonków to przede wszystkim ból, który pojawia się nagle, jest ostry i występuje zwykle po jednej stronie ciała. Chory odczuwa go podczas ruchu lub przyjmowania niektórych pozycji ciała. Zwykle ból promieniuje do kończyn i jest odczuwany jako rwanie i pieczenie. Czasem jest tak silny, że ulgę przynosi jedynie pozycja leżąca.

Oprócz bólu, zapalenie korzonków przejawia się jako:

  • drętwienie i mrowienie rąk lub nóg,
  • uczucie słabości w kończynach,
  • skurcze mięśni.

Bywa, że w przebiegu zapalenia korzonków pojawia się kaszel, katar i gorączka.

Objawy zapalenia mogą dotyczyć też innych partii ciała, pozornie nie związanych z kręgosłupem i przejawiać się jako:

  • nietrzymanie moczu,
  • ból i osłabienie mięśni,
  • zaburzenia funkcji seksualnych.

Kiedy takie symptomy wystąpią, jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Korzonki — leczenie

Z zapaleniem korzonków warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a kiedy objawy są silne — do neurologa. Wizyta u lekarza tej specjalizacji nie musi oznaczać miesięcy oczekiwań w kolejce pacjentów. Pracownicy, którzy korzystają z grupowych ubezpieczeń w SALTUS Ubezpieczenia na konsultację i badania umówią się szybko i w dogodnej lokalizacji.

Lekarz przeprowadzi rozpoznanie choroby przez badanie fizykalne, w razie potrzeby także obrazowe:

  • USG,
  • RTG,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny.

Leczenie dostosowuje się do rodzaju i siły objawów.

W łagodnym stadium choroby leczenie korzonków polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych. Pomaga w tym odpoczynek w pozycji leżącej, ciepłe kąpiele, rozluźniające masaże, fizykoterapia, rozgrzewanie mięśni przykręgosłupowych, a gdy ból nie ustępuje — środki przeciwbólowe. Większość epizodów bólu korzonków ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Ostrzejsze napady bólu ustępują w ciągu kilku tygodni, a nieleczone mogą ciągnąć się latami.

Jeśli objawy nie ustąpią lub od początku są znaczne, lekarz zaleca leki rozluźniające mięśnie lub zastrzyki nadtwardówkowe (ze sterydami). W przypadku niedowładu kończyn konieczna może być operacja.

Jak zapobiegać zapaleniu korzonków?

Profilaktyka w zapaleniu korzeni polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia. Najlepsze są ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe, brzucha i pośladków.

Jeśli jest to konieczne ze względu na szkodliwe warunki pracy, zapobieganie polega na minimalizowaniu jej negatywnych skutków. Prawidłowa postawa ciała, okresowa zmiana wykonywanych czynności na inne i unikanie pracy w przeciągach skutecznie zmniejszają zagrożenie zapalenia korzonków.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników