Rak prostaty to najczęstszy nowotwór u mężczyzn w Polsce. Już jedno proste badanie wystarczy, żeby go zdiagnozować. Wcześnie wykryty, jest całkowicie wyleczalny.

Rak prostaty — rocznie taką diagnozę otrzymuje 17 tys. osób, każdego dnia słyszy ją około 48 mężczyzn. Wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Choć świadomość mężczyzn na ten temat rośnie, to wciąż wielu z nich pojawia się w gabinecie urologa w zaawansowanym stadium choroby. Do wizyty u lekarza najbardziej zniechęca mężczyzn długi czas oczekiwania na wizytę. SALTUS Ubezpieczenia gwarantuje krótkie kolejki do lekarzy i pracownicze badania profilaktyczne.

Spis treści:

Listopad miesiącem walki z rakiem prostaty

Listopad to miesiąc, w którym na całym świecie zwraca się uwagę na problem raka prostaty. Akcja Movember, zapoczątkowana w Australii w 1999 roku, a w Polsce w 2014 r., kieruje uwagę mężczyzn na regularne badania profilaktyczne w kierunku raka jąder. Nie bez przyczyny taka kampania jest potrzebna — jak wskazuje raport CBOS Zdrowie i prozdrowotne zachowania Polaków, badamy się zbyt rzadko. Profilaktyczne testy, takie jak morfologia krwi, EKG czy USG 59% pań i panów wykonuje jedynie raz na kilka lat. Ze statystyk udziału w Programie Profilaktycznym 40 plus wynika, że spośród jego uczestników zaledwie 40 proc. to mężczyźni. To jednak oni częściej zapadają na nowotwory, a rak prostaty w Polsce stanowi około 20 proc. zachorowań i odpowiada za ok. 10 proc. zgonów na nowotwory złośliwe. Według raportu Nowotwory złośliwe w Polsce z 2021 roku (Krajowy Rejestr Nowotworów), każdego dnia średnio 48 mężczyzn otrzymuje diagnozę tego nowotworu.

Wcześnie wykryty rak prostaty dobrze rokuje. W przypadku wczesnej diagnozy szanse na wyleczenie wynoszą nawet ponad 90 proc. Listopadowa akcja Movember to okazja na przypomnienie pracownikom o badaniach profilaktycznych.

Jak wygląda diagnostyka raka prostaty?

Walka z rakiem prostaty zaczyna się od dokładnej diagnostyki. Najważniejsze jest badanie poziomu PSA we krwi, czyli białka produkowanego przez komórki raka prostaty. Norma PSA wynosi poniżej 4 ng/ml. W większości przypadków wynik poza normą świadczy o nowotworze. Jednak niektórzy mężczyźni mogą mieć prawidłowy wynik, a mimo to chorować. Bywa też, że wynik nieprawidłowy nie przesądza o nowotworze. Wyniki warto zawsze skonsultować z urologiem, który może również palpacyjnie zbadać prostatę, zrobić USG przez powłoki brzuszne, a w razie wątpliwości zlecić rezonans magnetyczny lub pobranie fragmentu tkanki z prostaty do badania histopatologicznego.

Mężczyźni, w których rodzinach występował rak prostaty, są na niego bardziej narażeni, mogą wykonać testy genetyczne: BRCA1 i BRCA2.

Kiedy badać prostatę?

W Polsce zaleca się, aby mężczyźni po 45. roku życia przeprowadzali kontrole gruczołu krokowego co roku. Osoby z genetycznymi predyspozycjami powinny wykonywać badania jeszcze częściej.

Ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych regularnie, ponieważ ryzyko zachorowania na raka prostaty zaczyna gwałtownie rosnąć po ukończeniu 55 roku życia i osiąga szczyt w wieku 70–74 lat.

Każdy mężczyzna może również samodzielnie obserwować swój organizm. Comiesięczne samobadanie jąder to również zapobieganie rakowi prostaty. Może wykryć niepokojące zgrubienia, które są podstawą do wizyty u urologa.

Jak może pomóc ubezpieczenie zdrowotne?

W Polsce ani w Europie nie są prowadzone regularne badanie przesiewowe raka prostaty. Głownie ze względu na niejednoznaczność wyniku badania PSA. Poza tym nie każdy chory wymaga natychmiastowego, intensywnego leczenia. Rak prostaty rozwija się bardzo powoli i mężczyzna może z nim żyć przez kilkanaście lat, doświadczając jedynie niewielkich objawów. Dzięki skutecznej farmakologii chorobę można spowolnić i kontrolować. Te niewątpliwe zalety współczesnej medycyny nie działają niestety w przypadku zaawansowanego stadium choroby. W przypadku przerzutów lekarze nic już nie mogą zrobić, choroba staje się nieuleczalna. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pracowników wypełnia tę lukę w badaniach przesiewowych raka prostaty. Listopad to dobra okazja, żeby przypomnieć zatrudnionych o badaniach profilaktycznych prostaty.

Grupowe ubezpieczenia zdrowotne w SALTUS Ubezpieczenia uprawniają do wykonania badań praktycznie od ręki, w dowolnej lokalizacji spośród ponad 5 tys. placówek medycznych w całej Polsce.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników