Czy choroba przewlekła wyklucza z pracy?
Przewlekłe choroby układu krążenia, oddechowego czy mięśniowo-kostnego odczuwa 46% aktywnych zawodowo Polaków. Tylko część z nich informuje o tym pracodawcę. Pracownicy obawiają się mówić o swoich chorobach przewlekłych, żeby nie stracić pracy. Pracodawcy opłaca się zatrudniać taką osobę, ale musi liczyć się z jej częstszymi…
Jak zwalczać choroby w zawodach deficytowych? 5 przykładów.
Aż 27 profesji znalazło się na liście deficytowych w najnowszym Barometrze Zawodów – prognozach rynkowych na 2023 rok. Jak poważnym wyzwaniem jest dbanie o zdrowie pracowników, pokazują dane ZUS (5 mln L4 w III kwartale 2022 r.) i rosnący współczynnik zapadalności na choroby zawodowe –…
Praca zdalna — jak wpływa na zdrowie?
Praca bez wychodzenia z domu ma wiele zalet, ale źle zaplanowana może przyczynić się to utraty zdrowia. Okazuje się, że wykonując obowiązki zawodowe zdalnie, pracujemy więcej i dłużej. Do tego, często nie mamy ergonomicznego stanowiska, a posiłki jemy przy biurku, wpatrzeni w ekran komputera. Praca…
Jak zachęcić pracownika do badań profilaktycznych?
Badania profilaktyczne pracowników to jedno z ważniejszych działań, które zabezpiecza ich przed zagrożeniami zdrowotnymi. Rola pracodawcy jest edukacja na ten temat. Program badań profilaktycznych w firmie podnosi jej rangę i jest dowodem zainteresowania zdrowiem pracowników. Tylko co zrobić, jeśli zatrudnieni nie chcą się badać? Z…
Najczęstsze choroby kręgosłupa w pracy biurowej
Przewlekły ból pleców, mrowienie kończyn lub nagły ból to sygnały, które wysyła kręgosłup. Szczególnie narażeni są na nie pracownicy biurowi. Choroby zawodowe pracowników biurowych często dotyczą układu ruchu. Chociaż podczas pracy biurowej zazwyczaj siedzimy, mocno obciążamy kręgosłup. Przeważnie przyjmujemy niewłaściwą postawę, a to prowadzi do…
Zatrucie organizmu w pracy
Rolnik, malarz budowlany, pracownik stacji benzynowej, fryzjer — ci pracownicy są szczególnie narażeni na kontakt z substancjami toksycznymi. Co robić, gdy dojdzie do zatrucia? Zatrucie jest wynikiem wprowadzenia do organizmu szkodliwych związków chemicznych. Trucizny mogą przedostać się do organizmu drogą oddechową, przez skórę, układ pokarmowy…
Powrót do pracy po urlopie
Stres przed powrotem do pracy po urlopie może być związany z przemęczeniem. Kiedy urlop nie przynosi oczekiwanej regeneracji, trzeba podjąć szybkie działania naprawcze. Zmęczenie po urlopie to coraz częstszy stan pracowników. Z danych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) wynika, że w wyniku…
Powrót do pracy po chorobowym — jak pracodawca może pomóc?
Jak przyspieszyć zdolność do pracy po zwolnieniu lekarskim? Potrzebny jest okres przejściowy, który pomoże ponownie zaadaptować się do aktywności zawodowej. Pracodawca może to ułatwić. Zwolnienie powyżej 30 dni oznacza długotrwałą chorobę, która może powodować problemy ze zdrowiem psychicznym, wykluczenie społeczne i przedwczesne opuszczenie rynku pracy. Powrót…
Zagrożenia zdrowotne ratownika medycznego
Szybkie tempo, wysoka odpowiedzialność i duży stres czynią pracę ratowników medycznych jedną z trudniejszych. Ci medycy pomagają zachować życie i zdrowie, ryzykując własnym. Ryzyko zawodowe wśród ratowników medycznych jest równie wysokie, jak wśród policjantów i strażaków. Oprócz licznych kontuzji i wypadków komunikacyjnych, ratownikom zagrażają choroby…
Udar mózgu dotyka coraz młodszych
W Polsce do udaru dochodzi co 8 minut, a chorują coraz młodsi. Czy regularne monitorowanie zdrowia pracowników może temu zapobiec? Co czwarta osoba, która doświadczyła udaru mózgu ma poniżej 40 lat. Udar przytrafia się nawet zapracowanym 30-latkom i jest to tendencja wzrostowa. Jakie badania wykonać,…