Zdrowie pracownika w centrum uwagi pracodawców
W dziesiątym już badaniu Deloitte – Global Human Capital Trends 2020 „Firmy odpowiedzialne w praktyce: ludzkie oblicze technologii” – eksperci przyglądali się, jak przedsiębiorstwa mogą osiągnąć zrównoważony rozwój poprzez odnalezienie wspólnej płaszczyzny dla ludzi i technologii. Gdzie naszym zdaniem w tej układance jest miejsce na…
Budowlańcy zmieniają pracodawcę – jak dbać o ich zdrowie?
Według danych Monitora Rynku Pracy Randstadt inżynier i robotnik niewykwalifikowany to dwa zawody, których przedstawiciele w czasie pandemii najczęściej zmieniają pracę. W ciągu 6 miesięcy aż 39% inżynierów i 32% robotników niewykwalifikowanych zmieniło pracodawcę. Jak ci ostatni powinni dbać o zdrowie osób pracujących na budowie?…
L4. Jak ubezpieczenia mogą pomóc w zminimalizowaniu pracowniczych absencji
Postawienie na profilaktykę, pozwalającą unikać przewlekłych chorób spowodowanych izolacją, może być czynnikiem decydującym o przyszłych absencjach pracowników.
Fakty i mity o telemedycynie – o tym warto pamiętać
Teleporada? Tylko przez telefon. Wyklucza seniorów. Nie można wystawić w jej trakcie recepty czy skierowania. Te i podobne mity to codzienność dotycząca telemedycyny w Polsce i nie tylko. W poniższym tekście rozprawimy się z najpopularniejszymi z nich. A więc co może dla nas zrobić, a…
Prądy diadynamiczne – co to?
Prąd diadynamiczny, inaczej nazywany również prądem Bernarda lub diadynamikiem, to prąd stosowany w fizjoterapii/rehabiltacji. Zaliczany jest do prądów o niskiej częstotliwości. Jego potwierdzona skuteczność sprawia, że zabiegi z jego wykorzystaniem są bardzo często stosowane. Diadynamik emitowany jest przez specjalne urządzenie obsługiwane przez fizjoterapeutę. Diadynamik –…
Psychologiczne konsekwencje wypadku przy pracy
Wypadki przy pracy często zostawiają głęboki ślad nie tylko w psychice pracownika, który im uległ, ale również współpracowników, którzy byli tego świadkami. Jak diagnozować stan psychiczny po wypadku w pracy? Jak przeciwdziałać potencjalnym problemom? Zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu…
Czym jest rwa kuszowa i jak sobie z nią poradzić?
Rwa kuszowa to dziś narastający problem. Jest bardzo „demokratyczną” chorobą – dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Jakie są pierwsze objawy rwy kulszowej i jak ją leczyć? Rwa kulszowa pojawia się nagle, objawiając się ostrym, kłującym bólem w odcinku lędźwiowym, który przesuwa się wzdłuż…
Maseczki ochronne w pracy – fakty, które trzeba znać
Noszenie maseczek na twarz od początku pandemii wywołuje sporo kontrowersji. Eksperci wraz z rozwojem sytuacji zmieniali niektóre zalecenia dotyczące ich noszenia. Jak wyglądają aktualne wytyczne dotyczące noszenia maseczek w pracy? Wszystkie liczące się środowiska naukowe i medyczne powtarzają, że maseczki – obok dystansu społecznego –…
Jak koronawirus wpływa na mózg?
SARS-CoV-2 oddziałuje na wiele narządów innych niż płuca, w tym na mózg. Ozdrowieńcy skarżą się m.in. na kłopoty z pamięcią i częste problemy z koncentracją. Czy mamy czego się obawiać?
Komu grozi rozedma płuc?
W czasach pandemii wszelkie schorzenia płuc powodują wzrost czujności, dlatego warto wiedzieć o nich więcej. Czym jest rozedma płuc i jakie czynniki wpływają na jej ryzyko? Rozedma płuc bywa nazywana chorobą puzonistów i palaczy, ponieważ najczęściej to przedstawicieli tych dwóch grup dotyka to schorzenie. Jednak…