Ból jako choroba
Ból trzeba leczyć, bo może przerodzić się w przewlekły. W Polsce leczenie bólu jest mało dostępne, ale to się może zmienić. Trwają prace nad sklasyfikowaniem go jako choroby. Co czwarty Polak cierpi na przewlekły ból, który nieleczony prowadzi do wyniszczenia organizmu. To może się zmienić…
Czy będziemy pracować krócej?
Jaka jest recepta na lepsze samopoczucie, balans między życiem zawodowym i rodzinnym oraz większą wydajność? Krótszy tydzień pracy. Projekt ustawy w sejmie czeka właśnie na zatwierdzenie. Do sejmu trafił projekt ustawy o skrócenie czasu pracy o jeden dzień. Polska idzie śladem innych krajów Europy Zachodniej,…
Zmiany w kontrolach pracowników na zwolnieniu lekarskim
L4 daje pole do nadużyć, ale nie może ograniczać działania chorego w celu wyzdrowienia. ZUS poszedł pracownikom na rękę i złagodził zasady kontroli. Zmiany w L4 pojawiły się 30 sierpnia 2022 roku w poradniku dla przedsiębiorców i osób, które kontrolują pracowników na zwolnieniach lekarskich. Od…
Program „Profilaktyka 40+” przedłużony
Pilotażowy program Profilaktyka 40 PLUS został przedłużony o rok. Mimo słabej frekwencji Ministerstwo Zdrowia chce przebadać jak najwięcej Polaków po czterdziestce. Według resortu zdrowia z programu skorzystało mniej niż 5 proc. uprawnionych, ale Ministerstwo Zdrowia przedłużyło go do końca 2023 r. Czy wydłużenie czasu trwania programu…
Jak ocenić ryzyko zawodowe?
Wypadek, zatrucie czy problemy z kręgosłupem to ryzyko zawodowe, które pracodawca musi przewidzieć. Jak je oszacować? Ocena ryzyka zawodowego jest konieczna, żeby wiedzieć, jakim zagrożeniom zapobiegać. Co więcej, pracodawca ma obowiązek robić to regularnie. Spis treści: Co to ryzyko zawodowe? Zagrożenia zawodowe Identyfikacja zagrożeń —…
Długotrwałe zwolnienie lekarskie a powrót do pracy
Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni wymaga kontrolnych badań lekarskich. Za ich zlekceważenie grożą kary. Zdolność do pracy po chorobie i zwolnieniu L4 trwającym ponad 30 dni musi być potwierdzona. Dla pracodawcy oznacza to konieczność skierowania pracownika na badania lekarskie. Koszt badań ponosi…
Zmiana stanowiska pracy a badania lekarskie – czy należy je wykonać?
Jeśli interpretacja przepisów o badaniach wstępnych rodzi wątpliwości, warto je wykonać na wszelki wypadek. Z korzyścią dla pracownika i pracodawcy. Wstępne badania lekarskie obowiązują nie tylko osoby przyjmowane do pracy, ale też te, które zmieniają stanowisko. Przy czym, to stanowisko cechuje się występowaniem czynników szkodliwych…
Jakie zmiany w służbie zdrowia przyniesie Krajowy Program Reform 2022-2023?
Wdrażanie reform ochrony zdrowia w Polsce rozpocznie się już w tym roku. Zmiany dotyczą m.in. cyfryzacji służby zdrowia i zwiększenia dostępności oraz jakości świadczeń zdrowotnych. Reforma służby zdrowia ma zwiększyć dostęp pacjentów do opieki zdrowotnej, podnieść jakość usług i bezpieczeństwo danych w sieci. Duże zmiany szykują…
Pracownik na zwolnieniu lekarskim. Co może pracodawca?
Pracownik na L4 może być nieobecny w pracy nawet przez pół roku. L4 uprawnia do zwolnienia z pracy w trakcie choroby. Każde zwolnienie musi być poprzedzone odpowiednimi badaniami i konsultacją lekarską. Jak pracodawca może wpłynąć na ilość i długość absencji pracowników? Odpowiedź znajduje się w…
Odszkodowanie za wypadek przy pracy – nowe kwoty
Wzrosły stawki jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy. Co trzeba wiedzieć? Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują nowe kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych. Ile wynoszą odszkodowania po zmianie i kto może je otrzymać? Wyjaśniamy. Spis treści: Wypadek w pracy…