Najnowsze zmiany w ustawie covidowej – co się zmienia dla pracownika?
Opublikowana nowela tzw. ustawy covidowej wprowadza zmiany dotyczące m.in. pracowników biurowych. Wpłynie to na organizację pracy biurowej w firmie. Rząd zmienił przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w pracy z powodu epidemii w Polsce. Od teraz to pracodawca decyduje o obowiązku noszenia maseczek przez pracowników,…
Jak stwierdzany jest brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku?
Pracodawca ma obowiązek skierować na badania wstępne każdą osobę rozpoczynającą pracę. Lekarz medycyny pracy potwierdza zdolność kandydata do podjęcia zatrudnienia. Obowiązujące prawo nie pozwala na dopuszczenie do wykonywania obowiązków osoby, która nie posiada ważnego orzeczenia lekarskiego, potwierdzającego zdolność do pracy w określonych warunkach. Szczegółowe informacje…
Dezynfekcja stanowiska pracy – obowiązki pracodawcy i pracownika
Dezynfekcja w pracy to dziś jedna z kluczowych zasad bezpieczeństwa w biurze. Co powinien zapewnić pracodawca? Za co odpowiedzialny jest pracownik? Oto zasady, których musi przestrzegać każdy przedsiębiorca. Bezpieczna i higieniczna praca – to połączenie w czasie pandemii odgrywa bardzo dużą rolę. Pracodawca ma obowiązek…
Nowe zasady zagranicznych delegacji – co warto wiedzieć?
31 lipca na terenie całej UE weszły w życie przepisy dotyczące wyjazdów z pracy. Od teraz przedsiębiorcy wysyłający swoich pracowników w delegację zagraniczną muszą dostosować się do nowelizacji przepisów, które istotnie zmieniają ich obowiązki. Jak mają się do tego obostrzenia zdrowotne związane z COViD-19? Delegacje…
Specustawy koronawirusowe: Czego nie może pracodawca?
Specustawy, znane pod zbiorczym określeniem Tarcza Antykryzysowa, oprócz zasad wsparcia dla firm w czasie kryzysu określają też wiele innych przepisów, m.in. dotyczących praw i obowiązków pracodawcy i pracownika. W jaki sposób specustawy koronawirusowe zmieniły te relacje? Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracownicy, a jakie w…
Okresowe badania sanitarne w czasie zagrożenia epidemiologicznego
Kodeks pracy ściśle określa zasady, na jakich mają być przeprowadzane badania pracownicze – wstępne, okresowe, kontrolne i inne zlecone. Czy pandemia COVID-19 wpłynie na ich zakres i sposób organizacji?
Medycyna pracy w trakcie pandemii i po jej zakończeniu
Pandemia wywróciła nasz poukładany świat do góry nogami, jednak wyciągnięcie właściwych wniosków może uczynić przyszłość bezpieczniejszą.
Szczepienia ochronne dla pracowników
Szczepienia ochronne dla pracowników dzielą się na zalecane i obligatoryjne. Różnią się też ze względu na wykonywany zawód. Szczepionki ochronne, które są obowiązkowe w jednej pracy, nie muszą być wymagane w drugiej. Dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami i przepisami dotyczącymi szczepień dla pracowników….
Urlop zdrowotny – komu przysługuje?
Urlop dla poratowania zdrowia jest szczególnym rodzajem płatnego urlopu. Przysługuje określonym grupom pracowników w razie pogorszenia się stanu zdrowia.
Jakie badania powinni wykonać kierowcy zawodowi?
Każdy kandydat na kierowcę musi przejść badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do uzyskania uprawnień. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które chcą wykorzystać umiejętność prowadzenia pojazdów w celach zarobkowych. Jakie badania dla kierowców zawodowych przewidują przepisy?