Ból trzeba leczyć, bo może przerodzić się w przewlekły. W Polsce leczenie bólu jest mało dostępne, ale to się może zmienić. Trwają prace nad sklasyfikowaniem go jako choroby.

Co czwarty Polak cierpi na przewlekły ból, który nieleczony prowadzi do wyniszczenia organizmu. To może się zmienić – w nowej klasyfikacji chorób ICD-11 ból został wpisany jako choroba. Rozporządzenie dotyczące leczenia bólu czeka na podpis Ministra Zdrowia.

Spis treści:

Co to jest ból?

Ból to subiektywne odczucie o nieprzyjemnym charakterze, które jest reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne lub stan zapalny wewnątrz ciała.

Definicja bólu, jaką przyjęło Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu, brzmi:

ból to nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek, lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia.

Coś tak bardzo subiektywnego zbiera ogromne żniwo w naszym kraju, gdzie — jak podają dane GUS-u z 2020 r. — na ból przewlekły cierpi ponad jedna czwarta ludzi. 8,5 miliona Polaków każdego dnia zastanawia się, jak sobie pomóc w cierpieniu.

Ból towarzyszy wielu chorobom, szczególnie doświadczają go chorzy na:

  • schorzenia mięśniowo-szkieletowe,
  • chorobę Parkinsona i Alzheimera,
  • stwardnienie rozsiane,
  • migreny,
  • neuralgie,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • zapalenia nerwów.

Dolegliwości bólowe mogą doskwierać nawet po zagojeniu urazów, np. złamania. Silny ból po urazie może utrzymywać się miesiącami, a całymi latami okresowo o sobie przypominać.

Ból jako choroba

Liczba ludzi żyjących z bólem na co dzień jest ogromna, a nieleczony ból przewlekły nie mija, tylko stopniowo pogarsza stan organizmu. Stąd od dłuższego czasu trwały w Polsce starania o uznanie bólu za jednostkę chorobową. Wreszcie do tego doszło i od 1 stycznia 2022 r. w nowej klasyfikacji chorób ICD-11 ból widnieje jako odrębna choroba, która wymaga leczenia. Do zakończenia procesu formalności brakuje tylko podpisu Ministra Zdrowia. Do opracowania i wprowadzenia standardów leczenia bólu w całym kraju, minie zapewne kilka lat.

Rodzaje bólu

Percepcja bólu to odczucie subiektywne, jednak bez nazwania i sklasyfikowania bólu niemożliwe jest jego leczenie.

  • Ból ostry

To najczęstsza reakcja organizmu na uraz, chorobę lub proces zapalny.

  • Ból przewlekły

Mówimy o nim, kiedy dolegliwości bólowe trwają powyżej trzech miesięcy.

Ból przewlekły dzielimy na receptorowy (powstaje na skutek stałego drażnienia układu nerwowego przez uraz lub stan zapalny) i neuropatyczny (wynika z uszkodzeń lub zaburzeń pracy ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego).

Do określenia natężenia dolegliwości bólowych służy skala bólu. Najbardziej popularne są skale: VAS i Laitinena. W skali VAS określamy subiektywne odczuwanie bólu w skali od 1 do 10. Skala Laitinena ocenia cztery obszary związane z doświadczaniem bólu:

  • nasilenie,
  • częstotliwość,
  • stopień ograniczenia aktywności ruchowej,
  • częstotliwość przyjmowania środków przeciwbólowych.

Informacja o natężeniu bólu jest przydatna w diagnozie i podczas leczenia — ułatwia ocenę postępów.

Do jakiego lekarza udać się z bólem? Należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu zleci podstawowe badania diagnostyczne. Pracownicy, którzy korzystają z grupowych pakietów medycznych SALTUS Ubezpieczenia, mają zagwarantowane, że wizyta odbędzie się szybko, co w przypadku odczuwania bólu jest bardzo ważne.

Dlaczego przewlekły ból trzeba leczyć?

Ból ostry jest sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Taki ból alarmuje i zmusza do walki z jego prawdziwą przyczyną. To prawidłowa reakcja ciała, która zmusza do poszukiwania specjalistycznej pomocy, postawienia diagnozy i podjęcia działań w celu wyleczenia.

Natomiast ból przewlekły nie ma już tej funkcji. Jest bezproduktywny. Może być efektem choroby przewlekłej lub istnieć już po wyleczeniu (np. urazu). Jeśli nie jest leczony, staje się chorobą i niszczy życie chorego:

  • pogarsza pracę mózgu i jego zdolności poznawczych,
  • obniża samopoczucie psychiczne, nieraz prowadzi do depresji i bezsenności,
  • utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, przyczynia się do izolacji.

Negatywne skutki widoczne są w każdej sferze życia chorego. Im większy ból, tym ma bardziej degradujący wpływ na człowieka.

Na czym polega leczenie bólu?

Leczenie bólu w Polsce jest obowiązkowym elementem terapii schorzeń związanych z przyczyną bólu. Pacjent ma prawo wymagać leczenia swojego przewlekłego bólu. Umożliwiają to specjalistyczne poradnie, gdzie chorymi zajmuje się nie jeden lekarz od leczenia bólu, ale cały zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów: neurologów, anestezjologów, psychologów, reumatologów, fizjoterapeutów i wielu innych, których zatrudnia poradnia leczenia bólu. Na czym polega terapia bólu?

Współczesna metoda walki z bólem to podejście interdyscyplinarne i wielokierunkowe. Zakłada łączenie różnych metod jednocześnie, bo to przynosi najlepsze efekty. Farmakologia, toksyna botulinowa, blokady nerwów obwodowych, czaszkowych i splotów nerwowych, elektrostymulacja, rehabilitacja i psychoterapia zapewniają kompleksową opiekę i szansę na poprawę życia chorego.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników