Prywatna opieka zdrowotna w Polsce, bez kolejek i na wysokim poziomie, uzupełnia publiczną służbę zdrowia. Pracownicy chcą i doceniają oferty zdrowotne od pracodawców.

Popyt na usługi medyczne osiąga rozmiar, którego nie można zignorować — Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) podała, że w 2023 roku liczba Polaków korzystających z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych sięgnęła przekroczyła 4,8 mln. Stoi za tym większa świadomość zdrowotna, łatwa dostępność świadczeń medycznych, jakość usług i szybkość realizacji wizyt. Prywatna opieka zdrowotna stopniowo, ale zauważalnie staje się coraz ważniejszym wsparciem publicznego sektora zdrowia.

Spis treści:

Jak działa prywatna opieka medyczna w Polsce?

Prywatna opieka medyczna w Polsce to alternatywa lub uzupełnienie publicznej służby zdrowia. Oferuje pacjentom szybki dostęp do szerokiego zakresu usług medycznych. Charakteryzuje się krótkim czasem oczekiwania na wizyty, możliwością szybkiego kontaktu ze specjalistami oraz dostępem do nowoczesnej diagnostyki i leczenia. Umożliwia korzystanie z programów profilaktycznych i specjalistycznych konsultacji, co jest istotne dla osób z chorobami przewlekłymi oraz aktywnych zawodowo, dla których liczy się elastyczność i szybkość w planowaniu wizyt oraz wysoka jakość opieki zdrowotnej​​. Głownie te ostatnie cechy decydują o szybkim rozwoju prywatnej opieki medycznej w Polsce. Ponadto, w ostatnim — postpandemicznym — czasie wzrosła świadomość zdrowotna Polaków, którzy zaczęli doceniać możliwość realizowania potrzebnych badań, także profilaktycznych.

Prywatna opieka medyczna dla pracowników

Z danych ZUS wynika, że w 2022 roku wydatki związane z absencją pracowników wyniosły 25,5 mld zł. To o 1 mld zł więcej niż rok wcześniej. PIU szacuje, że straty finansowe spowodowane nieobecnościami w pracy oraz prezenteizmem (niepełnowartościową pracą, jaka pracownik wykonuje podczas choroby) wyniosły ponad 170 mld zł. Za napędzenie popularności prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych odpowiada więc również interes przedsiębiorców. Straty finansowe z powodu absencji są mniejsze, gdy pracownicy są objęci łatwo dostępną opieką zdrowotną.

Prywatna opieka medyczna z pracy nie zawsze wiąże się z całkowitym pokryciem jej kosztów przez pracodawcę. Wielu pracowników, jeśli mają taką możliwość,  przystępuje do częściowo odpłatnych grupowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Czym wyróżnia się polisa od SALTUS Ubezpieczenia?

W SALTUS Ubezpieczenia grupowe ubezpieczenia zdrowotne oznaczają realizację usług podstawowych wraz ze specjalistyczną opieką ambulatoryjną. Takie połączenie to w praktyce opcja najlepsza. Prywatna opieka medyczna, która na co dzień zapewnia dostęp do wizyt lekarskich i badań, a w razie nagłych wypadków gwarantuje szybką pomoc i hospitalizację, daje pracownikom poczucie bezpieczeństwa, za które są skłonni dopłacić. Liczy się jakość usług, ich dostępność i możliwość szybkiej realizacji wizyty. W SALTUS Ubezpieczenia spełniamy te wszystkie założenia:

 • współpracujemy z placówkami medycznymi o wysokim standardzie usług i wyposażonymi w nowoczesne narzędzia medyczne,
 • zapewniamy specjalistyczne, często trudno dostępne świadczenia medyczne,
 • oferujemy dostęp do ponad 5 tys. placówek medycznych w całej Polsce,
 • istnieje możliwość rezerwacji wizyty w wybranej placówce, za pośrednictwem aplikacji lub w Centrum Umawiania Wizyt czynnym przez 7 dni w tygodniu,
 • czas oczekiwania na wizytę jest krótki — konsultacje odbywają się nawet w dniu rezerwacji wizyty.

Korzystanie z proponowanych przez nas usług medycznych zapewnia pracownikom jak najwyższy komfort prywatnej opieki zdrowotnej. Pakiety medyczne można rozszerzyć o medycynę pracy, co znacznie ułatwia zarządzaniem zdrowiem w firmie.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników

Prywatna opieka medyczna w Polsce wyraźnie zyskuje na znaczeniu i co ważne — ten wzrost jest oparty na wysokim standardzie i dostępności usług.