Zagrożenia na budowie są jednymi z największych, jakich może doświadczyć pracownik. Dlatego pracownicy budowlani wymagają szerokiej opieki medycznej.
Zagrożenia zdrowotne w branży budowlanej to przeciążenia fizyczne i psychiczne, hałas, pyły. Budowlańcom grożą urazy układu kostno-mięśniowego, uszkodzenia słuchu, choroby układu oddechowego i problemy ze wzrokiem.
Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie muszą być na najwyższym poziomie. Pracownicze Programy Profilaktyczne od SALTUS Ubezpieczenia, takie jak: następstwa urazów, nabytych wad słuchu i chorób układu oddechowego stanowią kompleksowe zabezpieczenie stanu zdrowia pracowników budowlanych.
Spis treści:
- Jakie są zagrożenia przy pracach budowlanych?
- Jakie świadczenia zdrowotne zapewnić pracownikom budowlanym?
- Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie – zalecane programy profilaktyczne
- Jakie dodatkowe świadczenia zdrowotne warto zapewnić pracownikom budowlanym?
Jakie są zagrożenia przy pracach budowlanych?
Praca na budowie bardzo obciąża fizycznie i psychicznie. Na budowie panują szkodliwe i ciężkie warunki pracy. Pracownicy budowlani spędzają całe dnie w hałasie, w skrajnych temperaturach, oddychając pyłem i innymi substancjami szkodliwymi, dźwigają ciężary i wiele godzin pracują w wymuszonej pozycji, nieraz na wysokościach. Jest to również praca pod presją czasu, wymagań i w zespole złożonym z pracowników o różnym stopniu wykształcenia i doświadczenia.
Ta mieszanka różnego rodzaju zagrożeń skutkuje wieloma dolegliwościami i chorobami, w tym zawodowymi: zespołem wibracyjnym, pylicą płuc, astmą oskrzelową. Eksploatacja chorego organizmu prowadzi do jego stopniowego wyniszczenia. Żeby nie stracić fachowca, już na początku pracy trzeba podjąć działania profilaktyczne. Ma to znaczenie również dla szybszego powrotu do zdrowia zatrudnionych, w razie chorób i wypadków przy pracy.
Jakie świadczenia zdrowotne zapewnić pracownikom budowlanym?
Zdrowie fachowców z branży budowlanej takich jak: cieśla, stolarz budowlany, monter stolarki, monter konstrukcji budowlanych, betoniarz-zbrojarz, dekarz, blacharz i robotnik budowlany wymaga kompleksowej opieki. W SALTUS Ubezpieczenia zalecamy Pracownicze Programy Profilaktyczne ułożone pod specjalne potrzeby pracowników. Ponieważ ryzyk zdrowotnych w branży budowlanej jest wiele, w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych proponujemy programy profilaktyczne, które odpowiadają na potencjalne zagrożenia.
Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie – zalecane programy profilaktyczne
- Profilaktyka Następstw Urazów
Fizyczne zdrowie na budowie jest fundamentem pracowników. Niestety, ich praca w bezpośredni sposób przyczynia się do problemów zdrowotnych, szczególnie związanych z kręgosłupem i układem kostno-mięśniowym.
Dźwiganie i noszenie ciężkich przedmiotów prowadzi do przeciążań układu mięśniowego i urazów kręgosłupa. Powoduje to ból oraz prowadzi do nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa.
W programie Profilaktyka Następstw Urazów pracownicy otrzymują konsultacje ortopedy i badania diagnostyczne, niezbędne przy diagnozie chorób układu ruchu: RTG kości i stawów, USG stawów i więzadeł, CT kości i stawów.
W przypadku przebytego i wyleczonego urazu kostno-stawowego program zawiera 20 godzin zabiegów rehabilitacyjnych.
- Profilaktyka Nabytych Wad Postawy
Fizyczne zagrożenia na stanowisku pracownika budowlanego biorą się też z wielogodzinnej pracy w pochylonej lub stojącej pozycji. Prowadzi to do zniekształceń naturalnych krzywizn kręgosłupa i tworzenia się wad postawy.
Program Profilaktyka Nabytych Wad Postawy zapewnia opiekę ortopedy i neurologa oraz zaawansowane badania obrazowe: rentgenowskie i rezonans magnetyczny (z kontrastem i bez) chorego odcinka kręgosłupa.
- Profilaktyka Chorób Układu Oddechowego
Zagrożenia pracownika budowlanego to również choroby układu oddechowego. Praca w pyle i oparach prowadzi do poważnych chorób płuc: astmy, pylicy, ostrych reakcji alergicznych.
Badania diagnostyczne, jakie można wykonać w ramach Programu Profilaktycznego Chorób Układu Oddechowego: podstawowe badania krwi, spirometria, RTG klatki piersiowej, CT płuc, testy alergiczne skórne i z krwi oraz kontaktowe płytkowe — są wystarczające do wykrycia tych chorób.
Pakiet zawiera też konsultacje z internistą, pulmonologiem i alergologiem, zarówno w ramach diagnostyki, jak i późniejszej opieki lekarskiej.
- Profilaktyka Nabytych Wad Słuchu
Ryzyko zawodowe na budowie to też panujący tam hałas. Jego źródłem są różnorodne urządzenia do pracy i wielkogabarytowe maszyny, które przenoszą materiały budowlane z miejsca na miejsce. Praca na budowie może doprowadzić do pogorszenia słuchu, a nawet do jego całkowitej utraty.
W programie Profilaktyka Nabytych Wad Słuchu pracownicy korzystają z wizyt u otolaryngologa i mają dostęp do wielu badań takich jak audiometria impedancyjna z oceną funkcji trąbki słuchowej, audiometria nadprogowa i tonalna. W gabinecie mogą otrzymać natychmiastową pomoc zabiegową: opatrunek uszny z lekiem, przebicie błony bębenkowej, płukanie ucha, przedmuchiwanie trąbki słuchowej, punkcję zatok, usunięcie ciała obcego z ucha, nosa lub gardła.
Jakie dodatkowe świadczenia zdrowotne warto zapewnić pracownikom budowlanym?
Choroby zawodowe budowlańców wykraczają poza sferę fizyczną. Ciągły stres, pośpiech, oczekiwanie na materiały budowlane, konieczność skoordynowania prac i często burzliwa współpraca z innymi specjalistami rodzą problemy natury psychicznej. Depresja, lęki i wypalenie zawodowe powodują zmęczenie, obniżają koncentrację, utrudniają podejmowanie decyzji, w tym szybkich. Efektem są problemy zdrowotne pracowników i wypadki przy pracy.
W SALTUS Ubezpieczenia w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych zapewniamy opiekę psychologa lub psychiatry. Spotkania ze specjalistą i — być może dopasowane do problemu leki — mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i życia.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników