W rehabilitacji najważniejsze jest jej szybkie rozpoczęcie, które zwiększa szanse na powrót do pełni zdrowia i skraca czas powrotu do normalnego funkcjonowania.

W 2021 roku w Polsce było prawie 68 tys. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Część z tych zatrudnionych wymagała rehabilitacji — długotrwałego procesu leczenia, przywracającego sprawność ciała. Jak zapewnić pracownikowi szybki powrót do pracy dzięki rehabilitacji?

Spis treści:

Co to jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to proces, który dzięki wykorzystaniu różnych technik prowadzi do poprawy zdrowia i przywrócenia sprawności ruchowej. Przywracanie sprawności może dotyczyć sfery psychicznej (w przypadku udarów mózgu także neurologicznej) lub fizycznej. Najczęściej kojarzymy rehabilitację z usprawnianiem narządu ruchu.

Mówiąc o rehabilitacji, warto wiedzieć, że jej metody polegają na zmniejszaniu nabytej utraty sprawności, np. na skutek:

  • urazów,
  • złamań kości,
  • schorzeń kręgosłupa,
  • problemów ze stawami,
  • chorób (np. udar mózgu),
  • długotrwałego unieruchomienia.

Odzyskiwanie sprawności narządu ruchu jest procesem długotrwałym. Najczęściej zajmuje około 6 tygodni, a w trudnych przypadkach trwa dłużej.

Zabiegi rehabilitacyjne — rodzaje

Rehabilitacja medyczna układu ruchu polega na stosowaniu określonych ćwiczeń, technik i zabiegów, które poprawiają sprawność ciała. W pracy z układem kostno-mięśniowym szczególnie ważna są odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia dzieli się na kinezyterapię, masaż fizjoterapeutyczny i fizykoterapię.

  • Kinezyterapia

Kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem. Jej zadaniem jest przywrócenie ogólnej sprawności organizmu, poprawa siły mięśni i ruchomości stawów. Ma bardzo szerokie działanie, bo wpływa na wszystkie układy organizmu. Najczęściej jest wykorzystywana do poprawy sprawności ciała po kontuzjach, długotrwałym unieruchomieniu i w bólach kręgosłupa.

  • Masaż

Masaż rehabilitacyjny polega na mechanicznym działaniu terapeuty na skórę, tkanki i mięśnie, ze szczególną uwagą na dysfunkcje układu kostno-mięśniowego. Proces regeneracji, także po urazach i kontuzjach  jest wspomagany poprzez poprawę ukrwienia tkanek i odprężenie mięśni. Masaż leczniczy stosuje się również w uporczywym bólu pleców, barków i szyi. Stosowanie tej metody rehabilitacji przynosi efekty po kilku zabiegach.

  • Fizykoterapia

W leczeniu fizykoterapeutycznym wykorzystuje się oddziaływanie sztucznych i naturalnych bodźców na całe ciało lub jego wybrane części. Ten rodzaj rehabilitacji przeprowadza się głównie w celu uśmierzenia bólu i obrzęku oraz zmniejszenia stanów zapalnych. Stosowane techniki to m.in. elektroterapia (prądy TENS), magnetoterapia (magnetostymulacja), balneoterapia (wody lecznicze), termoterapia (krioterapia, sauna). W efekcie działania bodźców na ciało, zostaje przywrócona jego sprawność ruchowa

Kiedy rozpocząć leczenie rehabilitacyjne?

Najważniejsza zasada mówi, że im wcześniej rozpoczniemy rehabilitację, tym lepiej. Jeśli stan pacjenta pozwala zalecana jest już od pierwszego dnia po urazie lub chirurgicznej interwencji. Tak szybkie rozpoczęcie rehabilitacji jest możliwe jedynie wtedy, gdy zatrudniony korzysta z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. W programie Profilaktyka Następstw Urazów w SALTUS Ubezpieczenia pracownik ma zapewnione 20 godzin rehabilitacji po urazach układu kostno-stawowego. To wystarczy, żeby szybko rozpocząć proces odzyskiwania sprawności i dalej kontynuować go np. w ramach NFZ.

Oczywiście to lekarz powinien zalecić rodzaje rehabilitacji ruchowej, które będą bezpieczne na wczesnym etapie wychodzenia z niesprawności. W czasie leczenia formy rehabilitacji mogą się zmieniać ponieważ fizjoterapeuta dostosowuje zabiegi do potrzeb pacjenta

Jak wspomóc rehabilitację układu kostno-stawowego?

Techniki rehabilitacji są skuteczne, warto jednak wiedzieć, że można przyspieszyć leczenie odpowiednią dietą i suplementami diety.

Składniki takie jak:

  • wapń,
  • magnez,
  • fosfor,
  • mangan.

— wspomagają zrastanie się kości. W rehabilitacji urazów kostno-stawowych trzeba też dbać o siłę mięśni, to one utrzymuję ciało w prawidłowej i stabilnej pozycji. Paliwem dla mięśni jest przede wszystkim wapń, energia z glukozy lub tłuszczu i magnez. Składniki te najlepiej zapewnić z pożywienia. Warto też pamiętać o uzupełnianiu witaminy D, odpowiedzialnej za gęstość kości.

Daj szansę swojemu pracownikowi na szybszy powrót do sprawności fizycznej dzięki możliwości skorzystania z zabiegów rehabilitacyjnych w ramach programu Profilaktyka Następstw Urazów w SALTUS Ubezpieczenia.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników