Z danych Eurostatu wynika, że w 2019 roku co dziesiąta osoba zatrudniona w UE zawsze doświadczała pracy pod presją czasu (11 proc.), a co czwarta – często (25 proc.). „Tylko czasami” problem ten dotykał prawie dwie trzecie pracowników (42 proc.).

Eksperci wskazują, że przez pandemię dane za 2019 rok to już przeszłość. Praca pod presją czasu może dziś dotykać zdecydowanie więcej osób. Jaki może być jej wpływ na nasze zdrowie? I jak wysoko na liście stresorów w środowisku pracy plasuje się presja czasu?

Spis treści:

  • Miliony zestresowanych pracowników
  • Mężczyźni stresują się bardziej od kobiet
  • Jak zmniejszyć stres w pracy?
  • Jak pracodawca może pomóc się odstresować?

Miliony zestresowanych pracowników

Stres zawodowy spowodowany uciekającymi „deadline’ami” to nasz chleb powszedni. Według badań GUS, na blisko 16,5 mln pracujących Polaków jedynie 2,7 mln pracowników nie odczuwa stresu wynikającego z presji czasu w pracy.

Tak duża popularność umiejscawia presję czasu wysoko na liście czynników stresogennych w pracy zawodowej – prawdopodobnie nawet, z racji wspomnianej powszechności, jest ona najczęstszą przyczyną stresu w miejscu pracy.

Mężczyźni stresują się bardziej od kobiet

Presja czasu w wykonywanej pracy w nieco większym stopniu bywa źródłem stresu w pracy dla mężczyzn. Według badań „bardzo często” lub „często” miało z nią do czynienia 39,6 proc. panów, wobec 35,7 proc. pań. Spowodowane presją czasu objawy stresu w pracy mogą być różne: od kłopotów ze snem, przez problemy z koncentracją i kłopoty z relacjami międzyludzkimi, podatność na nałogi, aż po zaburzenia psychiczne w postaci nerwic i depresji, spowodowanych nerwami w pracy. To obrazuje, jak znaczące mogą być zdrowotne skutki stresu w pracy. Badania pokazują, że praca w ciągłym stresie prowadzi do wielu poważnych i przewlekłych schorzeń, m.in. problemów kardiologicznych (nadciśnienie, miażdżyca). Obniża też odporność na infekcje, co zwłaszcza w czasach pandemii stanowi źle rokujący czynnik.

Presji czasu często nie można uniknąć, należy jednak zrobić wszystko, aby np. trwający kilka dni ciągły stres w pracy występował tylko od czasu do czasu (np. okres wyprzedaży na stanowisku sprzedawcy) i nie zamienił się w jego wyjątkowo szkodliwą odmianę – długotrwały stres w pracy, będący główną przyczyną depresji zawodowej i innych konsekwencji stresu zawodowego.

Jak zmniejszyć stres w pracy?

Profilaktyka stresu w pracy na szczęście coraz częściej przebija się do świadomości pracodawców. Coraz częściej też pamiętają oni, że dbanie o zdrowie psychiczne pracowników jest bardzo istotne, a poczucie presji przekłada się nie tylko na jakość pracy, ale przede wszystkim na pogorszenie stanu zdrowia – a co za tym idzie, częstsze zwolnienia chorobowe.

Jak pracodawca może pomóc się odstresować?

Pomysły, które mogą wdrożyć zakłady pracy (np. w postaci zakładowego psychologa) są krokiem w dobrym kierunku, jednak nie są w stanie załatwić problemu systemowo. Rozwiązaniem mogą być odpowiednio dobrane grupowe ubezpieczenia zdrowotne, oferujące pełen pakiet świadczeń, który może okazać się bardzo pomocny w przypadku pracowników pracujących często pod presją czasu prowadzącą do stresu, kwalifikowanego – obok np. cukrzycy czy otyłość – do chorób cywilizacyjnych.

W skład takiego pakietu wchodzą odpowiednio dopasowane pracownicze programy profilaktyczne, pakiety badań obrazowych i laboratoryjnych oraz dostęp do lekarzy-specjalistów z wielu dziedzin, a także psychologów. Pamiętajmy, że stres przekłada się nie tylko na psychikę pracownika, ale też na sferę fizyczną. Dlatego w jego wypadku należy działać szybko, a prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają w tym aspekcie dużą przewagę nad leczeniem spod znaku NFZ.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników