Krioterapia, inaczej znana jako leczenie zimnem to zabieg wykorzystujący niską temperaturę do leczenia dolegliwości bólowych, obrzęków i stanów zapalnych. Działanie niskiej temperatury pobudza krew, która krążąc 4 razy szybciej niż zwykle, przyśpiesza procesy odbudowy.

Na czym polega krioterapia?

Krioterapia wykorzystuje naturalną reakcję obronną organizmu na niskie temperatury. Ciało w odpowiedzi na działanie zimna dąży do przywrócenia równowagi. Dochodzi do gwałtownego zwężenia naczyń krwionośnych w tkankach – tak organizm chroni się przed utratą ciepła. Krew krąży wolniej, a ochłodzone miejsca są gorzej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się, wynikiem czego jest przekrwienie.

Niska temperatura działa na układ immunologiczny i hormonalny – wydziela się endorfina, która działa silnie przeciwbólowo. Aktywniej zaczynają krążyć substancje przeciwzapalne oraz zmniejsza się napięcie mięśni.

Jak przebiega krioterapia miejscowa?

Krioterapia miejscowa wykorzystuje urządzenie zakończone dyszą, która pozwala skierować strumień zimna na konkretne miejsce. Ochładza się zatem wybrane fragmenty skóry, mięśnie czy stawy. Wylot dyszy trzymany jest w odległości 10-15 cm od skóry a wydobywający się z niej azot ochładza chore miejsce. Odczuwany po kilku sekundach chłód nie powoduje bólu. Mrożenie przerywa się w momencie pojawienia się lekkiego oszronienia na skórze.

Kiedy stosuje się krioterapię miejscową?

Leczenie zimnem ma szerokie zastosowanie. Krioterapia miejscowa polecana jest szczególnie w:

  • leczeniu urazów i silnych stłuczeń – pomaga likwidować miejscowy ból i przyśpiesza efekty tradycyjnej rehabilitacji,
  • terapii przy rozległych oparzeniach – łagodzi szok termiczny oraz ból pooparzeniowy,
  • chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych – likwiduje przykurcze i napięcia mięśni, usprawnia stawy,
  • leczeniu nerwu kulszowego,
  • nawracających nerwobólach.

Dostęp do rehabilitacji dla pracowników

W pracy, szczególnie fizycznej, niestety nie trudno o wypadki i urazy. Dlatego tak istotne jest zapewnienie pracownikom dostępu do rehabilitacji pourazowej. Pracownicze Programy Profilaktyczne SALTUS Ubezpieczenia to rozwiązanie dla pracodawców, którzy chcą otoczyć swoich pracowników rozbudowaną ochroną gwarantującą dostęp do świadczeń z zakresu medycyny pracy.

Pracownicze Programy Profilaktyczne umożliwiają korzystanie z usług lekarzy specjalistów oraz przeprowadzenie badań diagnostycznych i rehabilitacyjnych.  Natomiast w przypadku wystąpienia urazu, ubezpieczeni mogą skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, w tym krioterapii miejscowej.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników