Nowotwór jest jedną z najgroźniejszych chorób dotykających współczesnych społeczeństw i jest drugą przyczyną zgonów w Polsce. W poniższym tekście wyjaśniamy zatem kiedy należy udać się do onkologa.

Co to jest onkologia?

Onkologia zajmuje się poznawaniem przyczyn powstawania chorób nowotworowych. Skupia się na zapobieganiu i rozpoznawaniu schorzeń oraz leczeniu chorych na raka.

Lekarz onkolog – czym się zajmuje?

Tak zwany „lekarz od nowotworów” zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych schorzeń nowotworowych – od stanów przednowotworowych do inwazyjnych i ich powikłań. Onkolodzy przeprowadzają również badania profilaktyczne. Wśród specjalistów zaangażowanych w opiekę nad chorymi wyróżnia się onkologów klinicznych, radioterapeutów i chirurgów-onkologów.

Wizyta u onkologa

Czy do onkologa potrzebne jest skierowanie? – to pytanie często zadawane przez pacjentów. Onkolog to jeden z niewielu lekarzy specjalistów, do których można się dostać bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Szybka diagnostyka onkologiczna to podstawa w leczeniu tego typu schorzeń, dlatego, gdy występuje podejrzenie raka, należy niezwłocznie skorzystać z tej możliwości.  Lekarz już podczas pierwszej wizyty, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, może skierować go na podstawowe badania onkologiczne, których wyniki zdecydują o dalszych działaniach.

Konsultacja onkologiczna to pierwszy etap leczenia dlatego tak istotne jest, aby przygotować odpowiednie pytania do onkologa, które pozwolą pacjentowi zrozumieć jak najlepiej swoją sytuację.

Choroby onkologiczne

Mianem choroby onkologicznej określa się grupę około 100 schorzeń sklasyfikowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Zmiany nowotworowe mogą pojawiać się w różnych narządach czy tkankach, dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała. Do zgłoszenia się do onkologa powinny skłonić takie objawy jak m.in.: narośl, znamiona i guzki, nietypowe wycieki z brodawek sutkowych oraz krwawienia z otworów ciała, krwioplucie, przewlekła gorączka, długotrwałe bóle czy drgawki.

Diagnoza nowotworu

Lekarz na podstawie zgłaszanych objawów może skierować chorego na dalsze badania mające potwierdzić lub wykluczyć wstępne rozpoznanie. Najważniejszym narzędziem na pierwszym etapie diagnozy są badania obrazowe i w zależności od wcześniejszych badań są to USG, rentgen, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W celu potwierdzenia złośliwości zmian pobiera się fragment tkanki za pomocą biopsji i przeprowadza badanie histopatologiczne, czyli ocenę mikroskopową. Po postawieniu diagnozy pacjent otrzymuje informacje na temat opcji leczenia i razem ze specjalistami określany jest plan kompleksowego leczenia.

Profilaktyka Onkologiczna + Walka Z Rakiem

Pracodawcy, którzy chcą zapewnić zatrudnionym pełna ochronę i profilaktykę zdrowotną, mogą skorzystać z Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia, które umożliwiają objęcie pracowników kompleksową ochroną. W ramach wariantów Profilaktyka Onkologiczna + Walka Z Rakiem I i II każdy pacjent onkologiczny może liczyć na szybki dostęp do najlepszych specjalistów i badań. Pakiet onkologiczny zawiera wizyty u specjalistów takich dziedzin jak onkolog, ginekolog i urolog oraz wiele badań laboratoryjnych i diagnostycznych, w tym: USG, gastroskopia, badania krwi oraz markery nowotworowe.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników