Jonoforeza to metoda rehabilitacji polegająca na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa. Wchłanianie przyśpiesza się za pomocą przepływu prądu stałego. To zabieg całkowicie bezbolesny, a dla wielu nawet odprężający.

Kiedy zaleca się jonoforezę?

Jonoforeza stosowana jest przede wszystkim przy zaburzeniach zrastania się kości, po urazach i przy nerwobólach. Zalecana jest wspomagająco przy leczeniu schorzeń kręgosłupa, nerwobóli, stanów zapalnych i chorób krtani. Jako dodatkowy zabieg przypisywana jest pacjentom zmagającym się z przykurczami bliznowatymi.

Jak przebiega zabieg?

Pierwszą czynnością przeprowadzaną przez osobę wykonującą zabieg jest nasmarowanie chorego miejsca roztworem, który zawiera odpowiednio dobrany do jednostki chorobowej lek. Po obu stronach umieszczane zostają następnie elektrody, a całość bandażowana jest w celu przytrzymania elektrod na miejscu. Uruchamiane jest urządzenie generujące prąd stały. Większość pacjentów odczuwa przy tym mrowienie. Prąd zaczyna płynąć od jednej elektrody do drugiej, wspomagając wchłanianie leku. Zabieg trwa zazwyczaj kilka minut. Miejsca, które miały styczność z elektrodami mogą być lekko zaczerwienione, a niektórzy pacjenci obserwują niewielkie złuszczenia skóry.

Jakie są efekty zabiegu?

Pacjenci po zabiegu jonoforezy zauważają uśmierzenie lub zniwelowanie bólu. Po kilku sesjach możliwe jest całkowite zlikwidowanie stanów zapalnych. Jonoforeza pozwala na stosowanie bardzo silnych dawek leku, co przyczynia się do efektywności zabiegu. Korzystne jest również to, że przy wchłanianiu substancji nie uczestniczy układ pokarmowy.

Którym pracownikom zapewnić dostęp do jonoforezy?

Jonoforeza ma bardzo szerokie zastosowanie, zatem chorzy pracownicy wielu branż mogą z dobrym skutkiem być kierowani na zabiegi. Najczęściej jednak stosowana jest u pracowników po wypadkach, którzy doznali w nich np. urazów lub złamań kości, ponieważ jonoforeza wpływa na efektywność zrastania się przerwanych tkanek. Podobnie jest w przypadku pracowników, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi skóry i tkanek miękkich. Kolejną grupą są pracownicy wykonujące ciężkie czynności fizyczne.

Pracownicze Programy Profilaktyczne SALTUS Ubezpieczenia zapewniają ubezpieczonym pracownikom dostęp do wielu badań diagnostycznych i laboratoryjnych oraz do leczenia na najwyższym poziomie. W przypadku wystąpienia urazów lub kontuzji, pracownicy objęci programem Profilaktyki Następstw Urazów, mogą skorzystać z zabiegów fizykoterapii, w tym z jonoforezy.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników