Co to jest Holter?

Niektóre problemy z sercem nie są widoczne podczas zwykłego kilkuminutowego badania EKG. Dlatego też zainicjowana przez biofizyka Normana Holtera technika wykonania EKG służy wykonywaniu długotrwałej obserwacji pracy serca. Badanie Holter EKG to bezbolesna, ale wielogodzinna (zwykle 24h) diagnostyka. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie obserwacji nawet wtedy, gdy problemy z sercem pacjenta występują napadowo lub podczas snu.

Na czym polega badanie EKG metodą Holtera?

Badanie to polega na ciągłej obserwacji pracy serca w ciągu doby. Umożliwia ocenę aktywności narządu zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku. EKG metodą Holtera wykrywa zaburzenia rytmu serca i bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego i pozwala na określenie stanów chorobowych, które ciężko połączyć z sercem – duszności, zawroty głowy czy omdlenia.

Przygotowanie do EKG i przebieg badania

Badanie nie wymaga wielu przygotowań. Nie należy jedynie używać balsamów i kremów do ciała, a mężczyźni dodatkowo powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej. Na tę część ciała są naklejane elektrody połączone z rejestratorem pracy serca. Nieprawidłowe rytmy serca EKG Holtera obserwuje/wykrywa przez 24 godziny. W tym czasie należy wykonywać codzienne czynności i notować informacje o występujących stanach wyjątkowych (stres, wysiłek fizyczny itd.).

Co wykrywa EKG Holtera?

Bardzo częstym pytaniem zadawanym przez pacjentów jest: czy EKG wykryje zawał? Po zdjęciu elektrod specjalista analizuje wyniki i zaleca odpowiednie działania. Zatem co pokazuje EKG Holtera? Najczęściej wykonywany jest w przypadku podejrzenia zaburzeń rytmu serca, zbyt wolnej pracy serca czy choroby niedokrwiennej. Badanie przeprowadzane jest również u pacjentów, u których występują zasłabnięcia i omdlenia oraz gdy występuje konieczność sprawdzenia pracy wszczepionego rozrusznika. Zawał serca zwykle rozpoznawany jest już w trakcie zwykłego kilkuminutowego EKG, dlatego dłuższa forma badania zazwyczaj nie jest zlecana, gdy liczy się niezwłoczna diagnostyka.

Jak odczytać wyniki Holtera?

W czasie badania obserwowane są impulsy elektryczne wytwarzane stale przez serce. Zapisywane są na nośniku, a po upływie 24 godzin lekarz je odczytuje i dokonuje analizy.

Wyniki Holtera EKG – interpretacja

Wyniki interpretowane są z pomocą specjalnego programu komputerowego. Na podstawie uzyskanych wykresów możliwe jest postawienie precyzyjnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Wyniki Holtera EKG – normy

Samodzielna interpretacja jest niemożliwa ze względu na wiele czynników i potrzebnych dodatkowych informacji, o których najszerszą wiedzę posiadają lekarze specjaliści. Pod uwagę bierze się m.in. takie czynniki jak wiek, płeć, wykonywany zawód, aktywność fizyczną czy ilość snu.

Należy również pamiętać, ze wartości prawidłowe mogą się różnić w zależności od wieku, płci, budowy ciała, przebytych chorób itp. Wynik mieszczący się w zakresie podanych norm może być zatem dla niektórych pacjentów nieprawidłowy. Może też zdarzyć się sytuacja, w której wynik niemieszczący się w przyjętym zakresie będzie prawidłowy dla danej osoby.

Profilaktyka Kardiologiczna + Walka Dla Serca

SALTUS Ubezpieczenia oferuje pracodawcom możliwość zapewnienia zatrudnionym kompleksowej ochrony w postaci Pracowniczych Programów Profilaktycznych. W wariancie Profilaktyka Kardiologiczna + Walka Dla Zdrowia ubezpieczeni objęci są profilaktyką chorób serca. W ramach pakietu mogą uzyskać pomoc kardiologiczną oraz zrealizować szereg badań laboratoryjnych i diagnostycznych, w tym m.in. EKG metodą Holtera.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników