Kłopoty z zatokami, słuchem, czy nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, to powody, dla których najczęściej szukamy pomocy u otolaryngologa. Jakie jeszcze choroby leczy oraz z jakimi objawami warto udać się na wizytę?

Często lekarze zajmujący się otolaryngologią znani są pod dwiema nazwami. Otolaryngolog a laryngolog – czym się różnią? Specjalista laryngolog jest jednocześnie otolaryngologiem, przy czym pierwsze określenie jest skróconą wersją pełnej nazwy.

Co leczy lekarz laryngolog?

Pacjenci obserwujący niepokojące objawy często zastanawiają się, do jakiego specjalisty się udać. Ból ucha, nieustająca grypa czy choroby języka – jaki lekarz może pomóc w leczeniu wszystkich tych schorzeń? Odpowiedź brzmi – laryngolog.

Badanie otolaryngologiczne to badanie lekarskie wykonywane przez otolaryngologa. W jego skład może wchodzić:

  • badanie zewnętrzne ucha i okolicy zausznej, badanie przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej – laryngolog to specjalista chorób uszu. Do najczęstszych chorób narządu słuchu zalicza się zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha zewnętrznego, perlak ucha czy grzybicze zapalenie przewodu słuchowego.
  • badanie jamy ustnej, badanie gardła, badanie części nosowej gardła – laryngolog znany jest też jako lekarz od gardła. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką takich chorób jak: zapalenie gardła, angina, angina ropna, guzki głosowe i polipy.
  • badanie laryngologiczne nosa – problemy laryngologiczne to również te dotyczące nosa i zatok przynosowych. W związku z tym, do laryngologa warto udać się w przypadku wystąpienia polipów, zapalenia zatok oraz długotrwałego i nawracającego kataru. Oprócz badania nosa można również przeprowadzić badanie zatok u laryngologa.
  • badanie krtani – u laryngologa można również zasięgnąć porady w kwestii leczenia chorób krtani. Wśród najczęstszych schorzeń dotykających ten organ wymienia się: zapalenia krtani, również przewlekle, obrzęki, polipy, brodawczaki, guzki głosowe i ziarniniaki.

Choroby laryngologiczne u pracowników

Pracownicy są najważniejszym zasobem firmy. Chociażby z tego powodu warto zadbać o nich, nie tylko oferując im odpowiednie warunki i zadowalające wynagrodzenie, ale również odpowiednią profilaktykę chorób oraz opiekę w razie zachorowania.

Do występowania chorób laryngologicznych może przyczyniać się środowisko pracy, np. otoczenie głośnych maszyn czy konieczność ciągłego mówienia. Wizyty u laryngologa powtarzana regularnie jest dla takich osób okazją do monitorowania swojego zdrowia, co daje szansę na szybkie wprowadzenie skutecznej terapii na wczesnym etapie ewentualnej choroby.

Porady laryngologiczne dostępne są dla pracowników ubezpieczonych w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia. Program Profilaktyka Nabytych Wad Słuchu gwarantuje zatrudnionym kompleksową ochronę na wypadek zachorowania oraz dostęp do profilaktyki i diagnostyki. Konsultacja laryngologiczna to, obok badań diagnostycznych i zabiegów specjalistycznych, podstawowe świadczenie dla pracowników narażonych na problemy laryngologiczne.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników