Szczepienia ochronne dla pracowników dzielą się na zalecane i obligatoryjne. Różnią się też ze względu na wykonywany zawód. Szczepionki ochronne, które są obowiązkowe w jednej pracy, nie muszą być wymagane w drugiej. Dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami i przepisami dotyczącymi szczepień dla pracowników.

Szczepienia przeciw grypie

Szczepienia przeciw grypie dla pracowników nie są obowiązkowe. Jednak warto zachęcać zatrudnionych do szczepienia i pokryć koszt jego wykonania, ponieważ jest to jedna z najgroźniejszych infekcji sezonowych. Co więcej, wzmacniają układ odpornościowy, co może okazać się bardzo ważne w takich sytuacjach jak pandemia koronawirusa.

Grypą zaraża się człowiek od człowieka. Często objawy są znikome i osoba może nawet nie być świadoma, że jest chora. Wirus przenosi się w łatwy sposób – drogą kropelkową, można się nim zarazić z powietrza czy przedmiotów. Dlatego ważne jest zaszczepienie pracowników na grypę, aby zadbać o ich zdrowie.

Obowiązkowe szczepienia pracowników

Obowiązkowe szczepienia ochronne pracowników są różne. Ich dobór jest zależny od czynności zawodowych, które narażają na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi, np.:

  • kontakt z materiałem biologicznym pochodzenia ludzkiego, m.in. z krwią lub ze sprzętem skażonym tym materiałem,
  • praca przy produkcji i dystrybucji żywności oraz każda czynność wymagająca kontaktu z jedzeniem,
  • czynności związane z usuwaniem odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych oraz konserwacja urządzeń temu służących,
  • zadania wymagające kontaktu z glebą, związane z uprawą roślin lub hodowlą zwierząt,
  • diagnostyka wścieklizny u zwierząt.

Którzy pracownicy powinni się zaszczepić?

Szczepienia ochronne zalecane w zależności od zawodu, czasem obligatoryjne, to m.in. szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub typu B, durowi brzusznemu, tężcowi, wściekliźnie, kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz innym chorobom wskazanym w Rozporządzeniu Rady Ministrów (Dz.U. z 2012 r. poz. 40).
Należy pamiętać, że w przepisach nie są wypisane wszystkie zawody, które wiążą się z kontaktem ze szkodliwym czynnikiem biologicznym. Dlatego pracodawca powinien samodzielnie lub w konsultacji ze specjalistą BHP ocenić występowanie substancji biologicznych na określonych stanowiskach pracy i w razie potrzeby wysłać pracowników na szczepienie.

Szczepienia ochronne pracowników

Nie zawsze są one obowiązkowe, jednak niektóre i tak warto zapewnić zatrudnionym. Zadbanie o taką ochronę sprawi, że pracownicy rzadziej będą chodzić na zwolnienia chorobowe, co dobrze wpłynie na efektywność przedsiębiorstwa.

Szczepienia zalecane dla pracowników, które nie zawsze są obowiązkowe, ale są ważne dla ich zdrowia to m.in. już wcześniej wspomniana szczepionka przeciwko grypie, która jest chorobą łatwo przenoszoną z człowieka na człowieka. Natomiast szczepienia zalecane dla pracowników, którzy dużo podróżują to szczepionki na choroby tropikalne występujące w poszczególnych regionach świata.

W przypadku większości zawodów znajdą się szczepienia, które warto wykonać, dlatego najlepiej skontaktować się ze specjalistą od BHP czy lekarzem i poprosić o radę w zakresie ochrony swoich pracowników.
SALTUS Ubezpieczenia w swojej ofercie zapewnia różne szczepienia, m.in. szczepienie przeciwko grypie sezonowej czy szczepienie przeciwko WZW typu A i B.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników