W maju aż 19% wszystkich konsultacji odbyło się przez telefon, przy czym w wypadku specjalistów odsetek ten sięga aż 39%! Do najchętniej „wizytowanych” tą drogą lekarzy należą dermatolog, ginekolog, endokrynolog, ortopeda i alergolog.

Teleporady medyczne (telekonsultacje), dotychczas traktowane wręcz jak gadżet, a nie „poważna wizyta”, przez koronawirusa stały się jednym z najbardziej poszukiwanych świadczeń. O ile w 2019 r. liczba rejestrowanych porad zdalnych stanowiła niecały procent (!) wszystkich zamawianych konsultacji, o tyle w maju podskoczyła kilkadziesiąt razy, sięgając aż 19% wszystkich porad w tej formie. Zmianie uległ też ich charakter.

Które specjalizacje cieszą się największym powodzeniem?

Podobnie jak w przypadku wizyt stacjonarnych, najczęściej rozmawiamy z lekarzami POZ, czyli internistą lub pediatrą, ale rozmowa ze specjalistą przestaje być dla nas czymś nietypowym. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku do piątki najbardziej popularnych specjalizacji zaliczały się:

  1. Dermatolog (22% teleporad specjalistycznych)
  2. Ginekolog (19%)
  3. Ortopeda (11%)
  4. Endokrynolog (11%)
  5. Alergolog (7%)

Choć wraz ze znoszeniem obostrzeń rośnie liczba wizyt w przychodniach, to popularność telemedycyny nie wróci do poziomu z zeszłego roku. Zarówno pacjenci, jak i lekarze przekonali się do skuteczności, bezpieczeństwa, a także wygody konsultacji zdalnych. Są one też korzystnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w miejscach, gdzie dostępność poszczególnych specjalistów jest ograniczona. Dzięki telemedycynie mogą bez przeszkód omówić swoje problemy z czołowymi ekspertami, znajdującymi się czasem na drugim końcu Polski.

Kobiety wciąż na pierwszym miejscu

Analiza płci pacjentów, którzy w czasie pandemii korzystali z usług zdalnych, pokazuje, że aż 62% ogółu telekonsultacji odbyły kobiety. Potwierdza to znane wcześniej zjawisko – kobiety lepiej dbają o zdrowie niż mężczyźni i pandemia nie przyniosła tu żadnych zmian.

Panie korzystają z usług medycznych także profilaktycznie, a mężczyźni idą przeważnie do lekarza dopiero wtedy, kiedy problem nabierze już niepokojących rozmiarów. Ogólnie mężczyźni wciąż o wiele rzadziej kontrolują swoje zdrowie niż kobiety. Warto pamiętać, że jeśli powodem tego stanu rzeczy jest wstyd przed lekarzem, to teleporady mogą zmienić ten stan rzeczy – i choćby z tego powodu są tak przydatne.