„Zdrowie psychiczne a koronawirus” to coraz częściej wyszukiwana w internecie fraza. Nie bez powodu – liczba wizyt psychiatrycznych i psychologicznych od początku pandemii wzrosła 2,5-krotnie.

Zdrowie psychiczne w dobie zagrożenia zarazą i wciąż rosnącej popularności pracy zdalnej staje się coraz bardziej poszukiwanym „towarem”. Wiedzą to już pracodawcy, coraz częściej zastanawiający się jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie koronawirusa. Jak duże może stać się obciążenie psychiczne pracownika, skazanego na samotną pracę w domu? Czy alienacja może na nas nie mieć żadnego wpływu?

Aspekty psychicznego obciążenia pracownika

Warto wiedzieć, że już przed wybuchem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 statystyki dotyczące problemów ze zdrowiem psychicznym na świecie były niepokojące. Według ONZ na depresję na świecie cierpi ponad 260 mln ludzi, a samobójstwo wynikające z przebiegu nie leczonej, lub źle leczonej depresji, jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi (15–29 lat). Ogólnie osoby z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi żyją 10-20 lat krócej niż ogół populacji, są też znacznie mniej wydajne w pracy.

Psychiczne obciążenie pracowników ma szczególnie duże znaczenie wśród określonych grup zawodowych, m.in. pracowników ochrony zdrowia. Przykładowo, w Kanadzie aż 47 proc. pracowników medycznych zgłosiło potrzebę wsparcia psychologicznego. W czasie pandemii narastają lęk i depresja, a branże stojące na „pierwszej linii” frontu są na to szczególnie mocno narażone na ich negatywny wpływ.

Zdrowie psychiczne a praca zdalna i izolacja

Eksperci z ONZ wyjaśniają, że w czasie pandemii COVID-19 wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, spowodowanego izolacją społeczną. Ta sama izolacja towarzyszy pracy zdalnej. Stan psychofizyczny pracownika ulega pogorszeniu często tylko z powodu alienacji – zamknięcia w home office, którego czas trwania dodatkowo niełatwo przewidzieć. Jednocześnie ogromna liczba osób straciła lub jest zagrożona utratą pracy, a przez to źródeł utrzymania. Epidemia koronawirusa na zdrowie psychiczne ma więc wpływ dwojaki – sama w sobie generuje stres, będący przyczyną zaburzeń, a w dodatku powoduje, że przyszłość pracownika staje pod wielkim znakiem zapytania – a to wzmaga niepewność i pogłębia niepokój. To wszystko powoduje narastające zmęczenie psychiczne pracownika.

Badania psychologiczne pracowników

Z obserwacji SALTUS Ubezpieczenia wynika, że w Polsce obecnie jednym z dwóch głównych trendów w zainteresowaniu pracodawców oraz sposobie korzystania z usług przez pracowników, obok telemedycyny, jest wzrost znaczenia świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych. Pracodawcy zdają sobie sprawę, jak ważnym elementem naszego samopoczucia oraz funkcjonowania firmy jest równowaga psychiczna. Dlatego świadczenia psychiatryczne i psychologiczne dołączyły do grona najbardziej pożądanych elementów grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dla pracowników.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników