W maju aż 19% wszystkich konsultacji odbyło się przez telefon, przy czym w wypadku specjalistów odsetek ten sięga aż 39%! Do najchętniej „wizytowanych” tą drogą lekarzy należą dermatolog, ginekolog, endokrynolog, ortopeda i alergolog.

Teleporady medyczne (telekonsultacje), dotychczas traktowane wręcz jak gadżet, a nie „poważna wizyta”, przez koronawirusa stały się jednym z najbardziej poszukiwanych świadczeń. O ile w 2019 r. liczba rejestrowanych porad zdalnych stanowiła niecały procent (!) wszystkich zamawianych konsultacji, o tyle w maju podskoczyła kilkadziesiąt razy, sięgając aż 19% wszystkich porad w tej formie. Zmianie uległ też ich charakter.

Które specjalizacje cieszą się największym powodzeniem?

Podobnie jak w przypadku wizyt stacjonarnych, najczęściej rozmawiamy z lekarzami POZ, czyli internistą lub pediatrą, ale rozmowa ze specjalistą przestaje być dla nas czymś nietypowym. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku do piątki najbardziej popularnych specjalizacji zaliczały się:

  1. Dermatolog (22% teleporad specjalistycznych)
  2. Ginekolog (19%)
  3. Ortopeda (11%)
  4. Endokrynolog (11%)
  5. Alergolog (7%)

Choć wraz ze znoszeniem obostrzeń rośnie liczba wizyt w przychodniach, to popularność telemedycyny nie wróci do poziomu z zeszłego roku. Zarówno pacjenci, jak i lekarze przekonali się do skuteczności, bezpieczeństwa, a także wygody konsultacji zdalnych. Są one też korzystnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w miejscach, gdzie dostępność poszczególnych specjalistów jest ograniczona. Dzięki telemedycynie mogą bez przeszkód omówić swoje problemy z czołowymi ekspertami, znajdującymi się czasem na drugim końcu Polski.

Kobiety wciąż na pierwszym miejscu

Analiza płci pacjentów, którzy w czasie pandemii korzystali z usług zdalnych, pokazuje, że aż 62% ogółu telekonsultacji odbyły kobiety. Potwierdza to znane wcześniej zjawisko – kobiety lepiej dbają o zdrowie niż mężczyźni i pandemia nie przyniosła tu żadnych zmian.

Panie korzystają z usług medycznych także profilaktycznie, a mężczyźni idą przeważnie do lekarza dopiero wtedy, kiedy problem nabierze już niepokojących rozmiarów. Ogólnie mężczyźni wciąż o wiele rzadziej kontrolują swoje zdrowie niż kobiety. Warto pamiętać, że jeśli powodem tego stanu rzeczy jest wstyd przed lekarzem, to teleporady mogą zmienić ten stan rzeczy – i choćby z tego powodu są tak przydatne.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników