Depresja nie musi utrudniać pracy i odbierać jej pracownikom. Już niewielkie zmiany w firmie pomagają osobom z depresją i poprawiają atmosferę w zespole.
Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,5 mln osób, a około 60-70 proc. Polaków odczuwa jej syndromy. Odbija się to negatywnie na działalności przedsiębiorstw i instytucji: zaburzenia psychiczne stanowią blisko 10 procent wszystkich przyczyn zwolnień lekarskich w Polsce. Depresja na zwolnieniu nie znika, a pracownik i tak w którymś momencie wraca do pracy. Jak dostosować warunki pracy dla osób z depresją?
Spis treści:
- Depresja a praca zawodowa
- Objawy depresji w pracy
- Depresja a zdolność do pracy. Jak stworzyć odpowiednie środowisko pracy dla osób z depresją?
- Profilaktyka depresji — wskazówki praktyczne
Depresja a praca zawodowa
Jak podaje ZUS, rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń zachowania i psychicznych, w tym depresji.
W 2023 roku lekarze wystawili 1,4 mln zwolnień, w tym 251,6 tys. z powodu epizodu depresyjnego. To aż 8,7-procentowy wzrost w stosunku do roku 2022. Wtedy lekarze wystawili 1,3 mln zwolnień, a z powodu epizodu depresyjnego 233 tys. Większość chorych, bo aż 80 proc. to osoby aktywne zawodowo.
Depresja u pracownika wpływa na jego pracę poprzez obniżenie koncentracji, zmniejszenie motywacji, pogorszenie zdolności do współpracy z zespołem oraz zwiększenie liczby dni nieobecności. Może również prowadzić do obniżenia ogólnej produktywności i efektywności, a także wpływać na relacje zawodowe i osobiste w miejscu pracy.
Z powodu depresji obniża się produktywność pracownika, a minorowy nastrój wpływa na atmosferę w zespole. Choroba jednej osoby szkodzi więc całej firmie, dlatego warto znać najważniejsze symptomy depresji.
Objawy depresji w pracy
Zauważenie w porę poniższych sygnałów depresji może być kluczowe dla zdrowia psychicznego pracownika:
- osłabienie koncentracji,
- mniejsza produktywność,
- poirytowanie,
- ciągłe zmęczenie,
- nadmierna emocjonalność,
- brak zainteresowania pracą,
- trudności w podejmowaniu decyzji,
- wycofanie z kontaktów zawodowych.
Jeśli pracownik przechodzi załamanie nerwowe w pracy związane z zawodowymi obowiązkami, może przerodzić się w depresję. Depresja w miejscu pracy nie jest sprawą tylko pracownika. Wczesna interwencja pracodawcy znacznie poprawia zarówno dobrostan pracownika, jak i ogólną atmosferę w miejscu pracy.
Depresja a zdolność do pracy. Jak stworzyć odpowiednie środowisko pracy dla osób z depresją?
Depresja obniża zdolność do pracy, jednak nie musi stanowić całkowitej bariery dla aktywności zawodowej. Pracownikowi trudno znaleźć rozwiązanie na to, jak pracować z depresją, dlatego wsparcie pracodawcy jest bardzo ważne. Pracodawca może:
- Zmniejszyć zakres obowiązków
Ilość zadań powinna być mniejsza niż w okresie zdrowia, a obciążenie pracą równomierne. Pozwala to pracownikowi odnosić małe sukcesy, czyli kończyć zadania jedno po drugim, bez poczucia przytłoczenia i stresującego pośpiechu.
- Dostosować zadania dla osób z depresją do aktualnego stanu zdrowia
Brak koncentracji i osłabienie produktywności uniemożliwiają realizowanie pracy na wysokim poziomie. Obniżenie oczekiwań wobec pracownika da mu szanse na wykazywanie się choćby w małym zakresie.
- Umożliwić elastyczność pracy
Elastyczne godziny pracy, praca zdalna lub hybrydowa, a nawet możliwość wyboru rodzaju obowiązków może być dla pracownika z depresją wielką ulgą.
- Zapewnić benefity zdrowotne
Warsztaty mindfulness i specjalistyczna opieka medyczna może przyspieszyć proces leczenia. Pracownicy objęciu grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym w SALTUS Ubezpieczenia mają łatwy dostęp do lekarzy specjalistów, w tym psychologa i psychiatry.
Ponadto, najlepsza praca dla osób z depresją to taka, która odbywa się we wspierającym środowisku pracy, w kulturze otwartości i akceptacji. Wymaga to szkoleń dla kadry zarządzającej i pracowników na temat zdrowia psychicznego.
Profilaktyka depresji — wskazówki praktyczne
Profilaktyka depresji pracowniczej obejmuje szereg działań skupionych na promowaniu zdrowia psychicznego w miejscu pracy:
- tworzenie wspierającego środowiska, które promuje otwartość na rozmowy o zdrowiu psychicznym i zapewnia dostęp do pomocy psychologicznej,
- zachęcanie do zdrowego stylu życia, w tym regularnej aktywności fizycznej i zrównoważonej diety, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji,
- szkolenia z zakresu zarządzania stresem i technik relaksacyjnych dla pracowników,
- wdrożenie polityki life balance, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym,
- zachęcanie do korzystania z urlopów i przerw w pracy, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu i nadmiernemu stresowi, które mogą prowadzić do depresji.
Inwestując w zdrowie psychiczne pracowników, pracodawcy budują pozytywny wizerunek firmy jako miejsca, które dba o dobrostan swoich pracowników. To z kolei przyczynia się do wzrostu lojalności i produktywności pracowników.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników