Przewlekłe choroby zawodowe narządu głosu to zdrowotny problem nauczycieli. Czy można temu zapobiec?

Według danych Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi nauczyciele stanowią ok. 10% pracowników dotkniętych chorobami zawodowymi. Większość z nich, bo aż 96 proc. zapada na przewlekłe choroby narządu głosu. Jako że nauczyciele są deficytową grupą zawodową, wymagają szczególnej opieki. W SALTUS Ubezpieczenia umożliwiają to grupowe ubezpieczenie zdrowotne.

Spis treści:

Na co chorują nauczyciele?

Objawy choroby zawodowej nauczycieli są widoczne już po dwóch latach intensywnej pracy, a po upływie 10 lat stają się przewlekłe. O rozwoju choroby zawodowej może informować przedłużające się odchrząkiwanie, suchość w gardle, przewlekły kaszel i chrypka, a także zauważalnie szybsze „zużycie” głosu podczas mówienia.

Problemy z głosem u nauczycieli rozpoczynają się niewinnie, ale prowadzą do trwałego pogorszenia działania narządu mowy.

Wykaz chorób zawodowych nauczycieli obejmuje:

  • guzki głosowe twarde;
  • wtórne zmiany przerostowe fałdów głosowych;
  • niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią.

Na skutek hałasu w szkole, do problemów z mową nierzadko dołączają ubytki słuchu.

Jak chronić zdrowie nauczycieli?

Choroby krtani i strun głosowych, bardzo często nadwyrężone struny głosowe, albo przewlekła chrypka u nauczycieli utrudniają im wykonywanie pracy. Pracownicy ci udają się na zwolnienia lekarskie do czasu, aż chrypka i zanik głosu miną i głos wróci do normy. Strata jest oczywista — brak ciągłości edukacji uczniów.

Nauczyciele — grupa w dużym stopniu narażona na choroby zawodowe — są zobowiązani do regularnych badań zdrowia. W ramach medycyny pracy muszą powtarzać badania ogólne, wizyty u laryngologa, foniatry i wykonywać badania sanitarno-epidemiologiczne. Badania profilaktyczne mogą jednak nie zapewnić właściwej ochrony ich zdrowia nauczycielom, zwłaszcza gdy objawy chorób są nasilone. Dlatego SALTUS Ubezpieczenia proponuje grupowe ubezpieczenia zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenie, które obejmuje zakres medycyny pracy oraz programy profilaktyczne dedykowane poszczególnym grupom problemów zdrowotnych, to poszerzona ochrona zdrowia. Pracownikom daje pewność, że zawsze najdą szybki termin do specjalisty, w dodatku blisko miejsca pracy lub zamieszkania. Psychologiczny aspekt grupowych ubezpieczeń zdrowotnych to większe poczucie bezpieczeństwa i przekonanie, że firma ceni swoich pracowników.

Jak dbać o profilaktykę zdrowotną nauczycieli?

Najważniejszym zaleceniem dla nauczycieli jest unikanie wysilania narządu głosu. Wyklucza to jednak charakter pracy w szkole, więc choroby krtani u nauczycieli i inne schorzenia narządu głosu są powszechne. Profilaktyka zakłada szerokie spektrum działań:

  • farmakoterapię,
  • psychoterapię,
  • fizjoterapię,
  • leczenie belneologiczne,
  • rehabilitację głosu.

Metody te pomagają w dbaniu nie tylko o narządy mowy, ale i ruchu oraz psychikę, które odgrywają dużą rolę w powstawaniu chorób narządu głosu. Jednak najważniejszy wpływ na poprawę zdrowia ma rehabilitacja zawodowych zaburzeń głosu.

Rehabilitacja głosu przywraca prawidłową funkcję głosową krtani. Uzyskuje się to przez pracę nad emisją głosu. Wykonuje się ją, żeby jak najbardziej usprawnić narząd mowy, nawet gdy są wskazania do leczenia mikrochirurgicznego. Taka profilaktyka i higiena głosu może sprawić, że operacyjne usuwanie guzków, polipów czy owrzodzeń nie będzie konieczne, bo zmiany ustąpią.

W celu rehabilitacji nauczyciel (po spełnieniu kilku warunków) może starać się o urlop zdrowotny. Taki urlop może trwać nawet rok, stwarzając konieczność zorganizowania zastępstwa. To oczywista strata dla szkoły. Znacznie korzystniejsze jest zapobieganie chorobom zawodowym, korzystając m.in. z profilowanej opieki zdrowotnej.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników