Ubezpieczenia zdrowotne i abonamenty medyczne dla pracowników przodują na liście najbardziej pożądanych benefitów. To dobra wiadomość dla pracodawców — łatwo dostępna opieka medyczna przekłada się na lepsze zdrowie i wydajność zatrudnionych.

Pakiet medyczny dla pracowników, dopasowany do ich potrzeb, to podstawa w ofercie pracodawcy. Bez niej najlepsze talenty nie podejmują rozmowy o pracę, a obecni pracownicy nie czują się docenieni. Im większy zakres świadczeń tym lepiej. Liczą się też inne benefity, które pośrednio przyczyniają się do utrzymania dobrego zdrowia: elastyczny czas pracy, kursy mindfulness czy przyjazna kultura pracy w firmie.

Spis treści:

Dodatkowa opieka medyczna dla pracowników — numer 1 wśród benefitów

W ostatnich latach zdrowie stało się jednym z priorytetów dla każdego pracownika, a pakiet medyczny finansowany przez pracodawcę numerem jeden wśród pracowniczych benefitów zdrowotnych. Na pewność, że w razie potrzeby profesjonalna pomoc medyczna nadejdzie szybko, postawiło w 2023 r. 4,8 mln Polaków.

Potrzeba zapewnienia sobie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej wynika gównie z bolączek systemu zdrowia:

 • długich terminów oczekiwania na wizytę u specjalisty i
 • małej dostępności lekarzy.

Nie bez znaczenia jest też wysoka inflacja i realny spadek siły nabywczej pieniądza. Pracownicy, szczególnie aktywnie poszukujący pracy, chcą, aby wydatki na opiekę zdrowotną w całości lub chociaż po części pokrył pracodawca.

Również z uwagi na rosnącą świadomość zdrowotną społeczeństwa, prywatna opieka medyczna w pracy jest podstawowym benefitem, na który liczą zatrudnieni. Kwestią uzgodnienia staje się tylko jej zakres.

Na co mogą liczyć pracownicy w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych?

Rozwiązaniem, które spełnia potrzebę łatwo i szybko dostępnej opieki zdrowotnej bez ponoszenia wysokich kosztów przez pracowników są grupowe ubezpieczenia zdrowotne. W SALTUS Ubezpieczenia świadczenia medyczne dla pracowników oferują wiele możliwości:

 • kompleksową opiekę, obejmującą wizyty u specjalistów, diagnostykę, leczenie ambulatoryjne, a nawet hospitalizację,
 • ubezpieczenia medyczne dla pracowników zawierają dostęp do szerokiej gamy badań profilaktycznych, istotnych dla wczesnego wykrywania chorób,
 • umożliwiają dostęp do prywatnych klinik i szpitali, gdzie czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy niż w publicznych placówkach,
 • konsultacje online przez chat, video chat lub telefon, co jest wygodne i pozwala na szybki dostęp do porad medycznych bez konieczności opuszczania domu lub biura,
 • niektóre pakiety oferują również wsparcie psychologiczne, co jest szczególnie ważne w dobie coraz większej liczby zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i stany lękowe.

Jakie są pozostałe trendy w ubezpieczeniach zdrowotnych w 2024 roku?

Po globalnym kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 świadomość na temat zdrowia i dobrostanu pracowników znacząco wzrosła. Pracodawcy na całym świecie dostrzegli, jak ważne jest zapewnienie swoim pracownikom wsparcia nie tylko w zakresie fizycznym, ale również psychicznym. Rok 2024 niesie ze sobą nowe wyzwania oraz zmiany w podejściu do ubezpieczeń zdrowotnych, które są bezpośrednią odpowiedzią na te potrzeby. Usługi medyczne dla pracowników nie są jedynymi benefitami zdrowotnymi, cenionymi przez pracowników. Jest wiele innych, które nie są medyczne, a przyczyniają się do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego:

 • opieka psychologiczna,
 • zajęcia utrzymujące wellbeing (np.: minfulness),
 • kultura organizacyjna i atmosfera w miejscu pracy,
 • możliwość dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb,
 • 4-dniowy tydzień pracy.

Powyższe benefity oraz ubezpieczenie medyczne dla pracowników przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji i lojalności pracowników i budują fundament pod zrównoważony i humanitarny model biznesowy. Pomagają przyciągać i utrzymać talenty w organizacji, zwiększają jej atrakcyjność i zapewniają konkurencyjność na rynku. Obecnie, w dobie kryzysów finansowych, zagrożeń ze strony klimatu i wojen, są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników