Wśród problemów, z którymi borykają się pracownicy, coraz częściej wymienia się nabyte wady postawy. Mimo tego, że te schorzenia nie są zaliczane do listy chorób zawodowych, warto zadbać o zdrowie zatrudnionych również pod tym kątem. Jakie działania profilaktyczne należy podjąć, by zapewnić im odpowiednie warunki?

Ortopedzi i fizjoterapeuci za główną przyczynę powstawania nabytych wad postawy u osób dorosłych uznają siedzący tryb życia i wynikającą z niego zbyt małą ilość ruchu. Rzadka aktywność fizyczna lub jej całkowity brak to problem pracowników wielu branż. Do pozostałych czynników sprzyjających wadom postawy zalicza się również:

 • pracę za biurkiem,
 • wielogodzinne podróże samochodem,
 • długotrwale przebywanie w wymuszonej pozycji ciała,
 • nieodpowiednio przystosowane środowisko pracy (zła wysokość krzesła, biurka),
 • otyłość,
 • przyjmowanie niezdrowej pozycji siedzącej.

Na powstawanie nabytych wad postawy narażeni są nie tylko pracownicy biurowi, którzy większość czasu pracy spędzają w pozycji siedzącej (często nieodpowiedniej), ale również pracownicy fizyczni, których obowiązki wymagają przebywania w wymuszonej, nieergonomicznej pozycji ciała. Do drugiej grupy możemy zaliczyć np. fryzjerów czy pracowników linii produkcyjnych.

Zadbaj o pracowników kompleksowo

Zapewnienie zatrudnionym jak najlepszych warunków w pracy to podstawa. Odpowiednie przystosowanie miejsc, w których spędzają najwięcej czasu, jest kluczowe do minimalizowania ryzyka powstawania problemów z postawą. Działania profilaktyczne warto również rozszerzyć o zagwarantowanie zatrudnionym możliwości wykonywania badań i odbywania konsultacji ze specjalistami.

Profilaktyka Nabytych Wad Postawy SALTUS Ubezpieczenia umożliwia ubezpieczonym pracownikom korzystanie z szeregu badań diagnostycznych oraz wizyt lekarskich. Co dokładnie zapewnia ten wariant ubezpieczenia?

 1. Konsultacje lekarskie. Ubezpieczeni pracownicy mogą w razie potrzeby korzystać z porad specjalistów z dziedziny neurologii oraz ortopedii.
  • Neurologia to dziedzina zajmująca się schorzeniami obwodowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Skupia się przede wszystkim na schorzeniach, które związane są z procesami niszczącymi układ nerwowy człowieka. Neurolodzy specjalizują się również w leczeniu zwyrodnień kręgosłupa.
  • Ortopedia skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób bądź urazów związanych z narządem ruchu. Obejmuje dolegliwości, które wynikają z nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu szkieletowego, ale dotyczy też zaburzeń w obrębie więzadeł, stawów, mięśni czy nerwów.
 2. RTG kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, czyli badanie rentgenowskie (inaczej prześwietlenie). Pozwala ocenić zniekształcenia kręgów oraz obecność zmian chorobowych w kręgosłupie. Prześwietlenie poszczególnych odcinków kręgosłupa umożliwia wykrycie zmian zwyrodnieniowych, uwidocznienie schorzenia (m.in. wady postawy, osteoporozę) oraz ocenę wad postawy: skoliozy i nadmiernej kifozy piersiowej.
 3. Rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, piersiowego i szyjnego. To nowoczesne i bardzo dokładne badanie obrazowe umożliwia przedstawienie wszystkich fragmentów kręgosłupa. Na jego podstawie specjaliści są w stanie ocenić zarówno stan kości, jak i tkanek miękkich. Ponadto rezonans magnetyczny pozwala na dokładny wgląd we wnętrze rdzenia kręgowego i uwidocznienie kręgów, przestrzeni międzykręgowych, zawartości kanału kręgowego oraz rdzenia kręgowego.

Siedząca praca i brak aktywności fizycznej to jedne z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa. Lekceważenie tych objawów prowadzi do poważnych schorzeń kręgosłupa i układu ruchu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie reagowanie na pierwsze niepokojące sygnały ze strony organizmu. Warto zapewnić pracownikom możliwość kompleksowego zadbania o zdrowie.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników