W obecnych czasach dużo pracujemy, dlatego dla zachowania pełni sił, zdrowia i motywacji do działania, powinniśmy pamiętać o chwili dla siebie oraz odpowiednim wypoczynku. Dobrym pomysłem będzie masaż ciała, który nie tylko pozwoli się zrelaksować, ale również wpłynie na lepsze samopoczucie i kondycję fizyczną.

Rodzaje masaży

Zabiegi te są bardzo różnorodne i mogą być wykonywane w wielu celach, np. dla przyjemności, w ramach profilaktyki medycznej czy w celu rehabilitacji. Każdy z nich, wykonany u specjalisty, powinien przynieść liczne korzyści. Wszystkie rodzaje masażu klasycznego, relaksacyjnego, sportowego i innych mają na celu poprawę stanu psychosomatycznego oraz zmniejszają napięcie i stres.

Metody masażu

Specjalista po wywiadzie z osobą chętną na zabieg powinien wiedzieć jaki masaż wybrać i dopasować technikę do potrzeb klienta. Przykładowe metody masażu to:

  • głaskanie/gładzenie – najczęściej jest techniką, która zaczyna i kończy każdy masaż. Powoduje usunięcie zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu skóra staje się gładsza i jędrniejsza. Zwiększa również odprężenie ciała przez niwelowanie wrażliwości zakończeń nerwowych.
  • rozciąganie – technika ta ma dobry wpływ na więzadła, stawy oraz torebki stawowe. Pomaga usunąć krwiaki, zgrubienia torebek stawowych i stwardnienia mięśni. Likwiduje również stany zapalne i obrzęki oraz uelastycznia blizny pooperacyjne.
  • oklepywanie – zapobiega zaleganiem wydzieliny w płucach, a tym samym wystąpieniem stanu zapalnego tego organu.
  • wyciskanie – poprawia krążenie, zmniejsza ilość toksyn w organizmie, pobudza ośrodkowy układ nerwowy i dotlenia krew.
  • ugniatanie – regeneruje mięśnie, poprawia krążenie krwi, usuwa produkty przemiany materii i pobudza tzw. receptory czucia głębokiego.
  • uderzanie – poprawia ukrwienie i elastyczność mięśni oraz usuwa część tkanki tłuszczowej.

Jak zrobić masaż pleców?

Dobry masaż to zabieg wykonany przez certyfikowanego specjalistę. Można jednak spróbować wykonać go drugiej osobie samemu, wykorzystując techniki opisane wyżej oraz korzystając z wiarygodnych materiałów instruktażowych. Lepiej jednak skorzystać z pomocy profesjonalisty, żeby nie ryzykować dodatkowego urazu.
Masaż na ból pleców to jeden z najchętniej wybieranych zabiegów, ponieważ wiele osób zmaga się z takim problemem. Zwłaszcza pracownicy spędzający dużo czasu w pozycji wymuszonej. Praca przy biurku, wymagająca długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, może np. powodować ból w okolicy szyjnej, który może wywoływać migreny i zwiększać stres. Przyjmowanie przez długi czas nieodpowiedniej pozycji w pracy może powodować spięcia mięśni, co prowadzi do innych problemów zdrowotnych, m.in. bezsenności i ograniczenia zakresu ruchów. W tym przypadku pomocny będzie masaż rozluźniający mięśnie pleców.

Jak często korzystać z masażu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak często można robić masaż kręgosłupa, nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to uzależnione od wielu czynników. Oczywiście najlepiej będzie to skonsultować ze specjalistą, ponieważ częstotliwość wykonywania tego zabiegu jest uzależniona w dużej mierze od kondycji zdrowotnej oraz rodzaju i celu masażu.

Tak zwany masaż na stres, odstresowujący można robić nawet kilka razy w tygodniu, jeżeli nie cierpimy na żadne dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa i układem krążenia oraz nie otrzymamy żadnych przeciwwskazań od lekarza. Chodzi tutaj głównie o relaksujący masaż, który pomaga pozbyć się napięć i stresu.
Jednak poza masażem relaksacyjnym mamy też inne jego formy, m.in. masaż leczniczy wykonywany w ramach rehabilitacji. Przykładowo, jeżeli cierpimy na bóle stawów, lekarz może zlecić nam masaż na stawy. Taka forma zwalczania dolegliwości może być niezbędna, aby zlikwidować przeciążenia w mięśniach oraz stawach i zapobiec zmianom zwyrodnieniowym. W tym przypadku robienie masażu powinno być ściśle określone przez lekarza, a częstotliwość jego wykonywania dopasowana do zaleceń i wskazań specjalisty.

Masaże dla pracowników

Warto zapewnić swoim pracownikom możliwość dostępu do masaży w ramach ubezpieczenia. W pracy może zdarzyć się wypadek, po którym osoba poszkodowana będzie potrzebowała rehabilitacji. Z kolei pracownicy przebywający stale w wymuszonej lub takiej samej pozycji mogą cierpieć na bóle stawów i mięśni. W ich przypadku masaż może okazać się niezbędny do zachowania pełniej sprawności i dalszego wykonywania pracy.

SALTUS Ubezpieczenia zapewnia dostęp do masaży w ramach zestawów usług rehabilitacyjnych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników