Zdrowie pracowników jest niezwykle ważne. Im lepiej czuje się każdy z zatrudnionych, tym więcej ma energii, tym efektywniej pracuje i jest bardziej zmotywowany oraz zadowolony z pracy.

Czym jest analiza stanu zdrowia?

Analiza stanu zdrowia pracowników to narzędzie, które pozwala na sprawdzenie ogólnego poziomu zdrowia zatrudnionych. Daje to również wiedzę pracodawcy i pracownikowi o potencjalnych zagrożeniach, jakie niesie za sobą wykonywanie codziennych obowiązków. Analiza stanu zdrowia to pierwszy krok do tego, by pomóc podwładnym w zadbaniu o swój organizm w odpowiedni sposób.

Pełna analiza złożona jest z kilku elementów. Przede wszystkim sprawdzane są czynniki ryzyka zawodowego i przeprowadza się badanie kontrolne pracownika. Lekarz skupia się m.in. czynnikach demograficznych, badaniach medycznych i warunkach panujących w miejscu pracy. Profilaktyczne badania lekarskie to przede wszystkim badanie przedmiotowe (badanie lekarskie) i podmiotowe (wywiad chorobowy) oraz zlecenie innych badań dopasowanych do ryzyk zdrowotnych związanych z wykonywanym zawodem, jak i zajmowanym stanowiskiem. Na ich podstawie lekarz stwierdza czy dana osoba ma jakieś istniejące problemy zdrowotne oraz może prognozować jakie schorzenia mogą się rozwinąć w przyszłości. Odpowiednie postępowanie po badaniu i aktywna promocja zdrowia w miejscu pracy może zapobiec rozwojowi zarówno chorób zawodowych, jak i innych schorzeń wynikających ze współczesnego trybu życia takich, jak cukrzyca czy problemy z układem krwionośnym. Badanie lekarskie pracownika i dogłębna analiza wyników pozwala na objęcie pracownika realnym wsparciem specjalistów, którzy pokażą mu, jakie zmiany powinien wprowadzić, by zadbać o swój organizm.

Analiza stanu zdrowia to również ważny element w opiece po przebytej chorobie. Lekarz może określić zdolność do pracy po chorobowym urlopie pracownika. Na badania kontrolne po chorobie warto kierować zatrudnionych niezależnie od długości zwolnienia. Obowiązkowo muszą je wykonać pracownicy, którzy przebywali na zwolnieniu chorobowym dłużej niż 30 dni. Pozwalają one ocenić stan zdrowia pracownika i stwierdzić czy wrócił do pełnej sprawności do wykonywania obowiązków. Badania pracownicze jakie przeprowadzane są po przebytej chorobie to badania związane z przebytym schorzeniem.

Badania okresowe pracowników

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma obowiązek wykonywania badań okresowych. Pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby bez ważnego orzeczenia lekarskiego. Badania medycyny pracy przepisy zawarte w kodeksie pracy określają bardzo szczegółowo. Skierowanie na badania lekarskie wystawia pracodawca. Plan badań ustala lekarz, który oprócz wymaganego minimum, może zlecić ich rozszerzenie. Dzieje się tak, gdy ma wątpliwości dotyczące stanu zdrowia pracownika. Od wyników pierwszych badań zależy to, co ile należy wykonać kolejne. Na pierwszym orzeczeniu mogą zostać zaznaczone ograniczenia i zalecenia dotyczące kolejnych terminów.

Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawiane przez pracodawcę nie ma określonego terminu obowiązywania. W związku z tym może być wystawione o wiele wcześniej, niż zaplanowana jest ich realizacja. Tak duże wyprzedzenie nie jest jednak praktyczne, ponieważ często zdarza się, że placówki medyczne kwestionują ważność skierowań starszych niż 30 dni.

Sama analiza nie wystarczy

Chociaż analiza stanu zdrowia pracowników to dobre rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, to stanowi tylko pierwszy etap dbania o zdrowie. Aby kompleksowo chronić zdrowie zatrudnionych, należy zapewnić im stały dostęp do opieki medycznej. Możliwość regularnego przeprowadzania badać diagnostycznych i konsultacji ze specjalistami pozwala na szybkie reagowanie już na pierwsze oznaki choroby czy nieprawidłowości pojawiających się w organizmie. Pracownicze Programy Profilaktyczne SALTUS to propozycja odpowiadająca na potrzeby świadomych pracodawców. Ubezpieczeni pracownicy mogą w ramach polisy korzystać z porad specjalistów, wykonywać badania diagnostyczne i laboratoryjne oraz skorzystać z analizy stanu zdrowia.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników