Choroby układu moczowo-płciowego dotykają osoby w różnym wieku. Ich leczeniem zajmuje się lekarz urolog. W czym dokładnie może pomóc ten specjalista?

Aby najprościej i najszybciej odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się urolog, należy stwierdzić, że jest to lekarz od układu moczowego. I choć jest to określenie trafne, to jednocześnie bardzo ogólne i wymaga wyjaśnienia. Lekarz urolog zajmuje się pełnym spektrum dolegliwości układu moczowo-płciowego, zarówno mężczyzn i kobiet. W tym artykule wyjaśniamy, czym się zajmuje urolog, jakie badanie wykonuje i jak wygląda wizyta lekarska.

Spis treści:

Co leczy urolog?

Problemy urologiczne mogą dosięgnąć każdego – niezależnie od płci lub wieku, choć wiek ma znaczenie. Profilaktyczne, coroczne wizyty u tego specjalisty zaleca się wszystkim osobom po 40-tym roku życia. Ich narażenie na schorzenia układu moczowe-płociowego jest większe niż u osób młodszych.

Urologia jest dziedziną, która zajmuje się schorzeniami związanymi z budową nerek oraz schorzeniami układu moczowo-płciowego. To, co leczy lekarz urolog sprawia, że wizyta u tego specjalisty często związana jest z dużym stresem, ponieważ dotyczy sfer powszechnie uważanych za intymne. Dysfunkcje układu moczowo-płciowego stanowią istotne problemy w życiu codziennym, utrudniając lub nawet uniemożliwiając prowadzenie m.in. normalnego życia seksualnego.

Lekarz urolog kojarzony jest przede wszystkim z mężczyznami, gdyż zajmuje się m.in. leczeniem impotencji. (Wynika to z tego, że układ płciowy jest ściśle połączony z układem moczowym.) Często zajmuje się też leczeniem chorób jąder oraz gruczołu krokowego. Do częstych schorzeń urologicznych mężczyzn zaliczamy przerost prostaty i wszelkie zapalenia układu moczowego. Z kolei do najbardziej popularnych problemów urologicznych kobiet należą zapalenia pęcherza i nietrzymanie moczu.

Warto pamiętać, że problemy urologiczne z reguły mają dobre rokowania. Jednak jak we wszystkim co związane ze zdrowiem, istotne jest, aby wszelkie schorzenia zostały wykryte we wczesnym stadium.

Jak dostać się do urologa?

Aby dostać się do urologa, potrzebne jest skierowanie. Nie jest ono wymagane, jeśli wizyta odbywa się w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia lub jeśli jest to konsultacja odpłatna. W przeciwnym wypadku jest ono niezbędne. Skierowanie wydaje lekarz pierwszego kontaktu.

Kierując swoje kroki do urologa warto mieć ze sobą komplet aktualnych badań, takich jak wyniki krwi, moczu czy ostatnie wykonane badanie USG, a także listę schorzeń i przyjmowanych leków.

Badanie urologiczne zależy przede wszystkim od specyfiki problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Z uwagi na to, jakie badania wykonuje urolog, przed wizytą warto zadbać o higienę miejsc intymnych, ponieważ zwykle obejmuje ono manualne oględziny okolic moczowo-płciowych, a przy schorzeniach prostaty badanie per rectum, czyli przez odbyt (u mężczyzn).

Jakie znamy choroby urologiczne?

Choroby urologiczne mogą mieć rozmaity charakter, różną specyfikę i przyczynę. Występują w wielu stopniach zaawansowania. Wszystkie jednak wpływają na jakość codziennego życia. Najczęstsze choroby urologiczne to:

  • stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych,
  • choroby zewnętrznych narządów płciowych (wodniak jądra, stulejka, załupek),
  • zaburzenia czynności pęcherza (np. popuszczanie lub zaleganie moczu),
  • kamica,
  • krwiomocz,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • torbiele nerek,
  • przerost stercza,
  • zaburzenia erekcji,
  • nowotwory (prostaty, jąder, pęcherza moczowego, nerek).

W przypadku kobiet, z uwagi na specyfikę układu moczowo-płciowego, okolice intymne, które cechuje duża wilgotność, sprzyjają rozwojowi i namnażaniu bakterii. Sprawia to, że kobiety częściej narażone są na różnego rodzaju infekcje urologiczne.

Jak wygląda badanie urologiczne?

O tym, jak wygląda wizyta u urologa, decyduje wywiad lekarski. Pierwsze spotkanie zaczyna się od przeprowadzenia dokładnej rozmowy z pacjentem. To na jej podstawie lekarz określa dalsze kroki, np. wykonanie szczegółowych badań. Bywa, że na tym etapie urolog zaleca obserwację. Np. w przypadku nietrzymania moczu pacjent może otrzymać kwestionariusz do szczegółowego zapisywania, kiedy oddaje mocz.

To, jakie lekarz przeprowadzi badanie urologiczne wynika z konkretnej przypadłości lub specyficznego problemu pacjenta. Jeśli tym powodem jest np. ból jąder, konieczne może być badanie USG. W przypadku problemów z prostatą nie obędzie się bez badania per rectum. Badanie to polega na tym, że lekarz za pomocą palca bada końcowy odcinek jelita grubego.

W przypadku kobiet lekarz najczęściej wykonuje badanie palpacyjne. Dotyczy ono rejonów krocza, cewki moczowej, podbrzusza czy okolic lędźwi.

Jednym z częstszych badań urologicznych jest także USG z wypełnionym pęcherzem.

Komfort urologiczny wpływa na życie pracownika zarówno w kwestii fizycznej, jak i psychicznej. Szczególnie ważna jest profilaktyka, którą zapewnia w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia. Dzięki nim zatrudnieni mają stały dostęp do badań urologicznych, które dla wielu osób są bardzo intymne. Krótki czas oczekiwania ogranicza stres związany z rozwojem choroby, przyspiesza postawienie diagnozy, umożliwia szybką terapię i powrót do komfortu życia na co dzień.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników