W zeszłym roku zdiagnozowano w Polsce 18 tys. przypadków raka prostaty. Nowotwór prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn – 18,3% przypadków. Mimo to badania na jego wykrycie są dopiero na 20. miejscu na liście badań wykonywanych regularnie przez mężczyzn.

Spis treści:

  1. Jak mężczyźni dbają o zdrowie?
  2. Z jakich świadczeń korzystają najczęściej
  3. Czym jest ruch Movember
  4. Jak ubezpieczenia mogą pomóc w profilaktyce i leczeniu

W zeszłym roku ponad 98 tys. mężczyzn usłyszało złe wieści od onkologa, wynika ze statystyk europejskiego centrum informacji onkologicznej (ECIS). W 18 tys. przypadków diagnozą był rak prostaty. To drugi najczęściej wykrywany nowotwór wśród mężczyzn. Na pierwszym miejscu jest rak płuc – raptem kilkadziesiąt przypadków więcej. Oznacza to, że problem jest poważny.

Musimy też niestety pamiętać, że rak prostaty jest trzecim najbardziej śmiertelnym nowotworem. W zeszłym roku walkę z nim przegrało ponad 7 tys. Polaków. Dlatego panowie w grupie ryzyka powinni badać się regularnie. Zwłaszcza że podstawowe badanie, czyli analizę poziomu PSA, można „wykonać z marszu”. Polega tylko na pobraniu krwi, a mimo to jest dopiero na 20. miejscu na liście najczęściej wykonywanych przez mężczyzn badań.

To jeszcze gorzej niż rok temu, kiedy zajmowało 14. pozycję. A powinno być znacznie wyżej, ponieważ panowie po czterdziestce powinni je robić raz w roku. Listopad, miesiąc świadomości raka prostaty i jąder, to dobry moment. Im wcześniej wykryjemy problem, tym większe szanse na pokonanie choroby.

Badanie poziomu PSA znajduje się w grupie tzw. markerów nowotworowych, czyli najprostszych do wykonania testów z krwi. Za ich pomocą można wykryć różne nowotwory. Przykładowo, marker CEA pozwala wykryć raka jelit i odbytu, a antygen CA 19-9 stosuje się w przypadku diagnostyki trzustki.

Jak badają się mężczyźni?

Większość mężczyzn niestety nie dba prawidłowo o zdrowie. Nie dość, że zazwyczaj nie stosują żadnej profilaktyki, to jeszcze bagatelizują większość dolegliwości. Czy to nie za mocne stwierdzenie? Niestety nie. Jak wynika ze statystyk SALTUS Ubezpieczenia – panowie poniżej czterdziestki 2 razy rzadziej korzystają ze świadczeń medycznych w porównaniu z kobietami.

Jeżeli zdecydują się już wybrać do lekarza, to kierują się zazwyczaj do internisty, ortopedy/traumatologa lub dermatologa/wenerologa. Z kolei do najczęściej wykonywanych badań należą enzymy wątrobowe, poziomy glukozy, kreatyniny i hormonu THS, czyli tylko niezbędne minimum.

5 świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej:

  1. konsultacje internistyczne,
  2. konsultacje u ortopedy/traumatologa,
  3. konsultacje u dermatologa,
  4. enzymy wątrobowe,
  5. glukoza na czczo.

Zachęta do badań – akcja Movember

„Męskie” nowotwory dotyczą również populacji światowej, a jak powszechnie wiadomo – tę chorobę można wyleczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryta. Dlatego kluczową rolę odgrywa profilaktyka.

Na ten fakt zwrócili uwagę Australijczycy, którzy już w 2003 roku zorganizowali pierwszą akcję z cyklu Movember. Co ciekawe, pierwotny pomysł dotyczył samego faktu zapuszczania przez mężczyzn wąsów, który jednocześnie był próbą przywrócenia dawnej mody oraz formą męskiego wyzwania.

Travis Garone i Luke Slattery zaprosili do akcji 30 znajomych. Aby wziąć udział, trzeba było wpłacić na ten cel 10 dolarów, dotując rosnące wąsy. Zebrane w ten sposób pieniądze trafiły do fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem prostaty. Akcja szybko się rozpowszechniła i już rok później włączyli się do niej również mieszkańcy Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a w 2007 roku Movember stał się ruchem ogólnoświatowym. Polska włączyła się nieco później – w 2014 roku.

Symbolem akcji na rzecz profilaktyki raka prostaty i jąder stały się więc zapuszczane w listopadzie przez mężczyzn wąsy. Stąd nazwa Movember, od połączenia dwóch angielskich słów – November (ang. listopad) oraz Moustache (ang. wąsy).

Skutki działań ruchu Movember co roku widać także na polskich ulicach – wąsy pojawiają się nie tylko na twarzach mężczyzn, ale również m.in. na pojazdach komunikacji miejskiej, billboardach lub miejskich klombach.

Jak mogą pomóc ubezpieczenia?

Jedną z głównych przyczyn rezygnacji z wizyty w przychodni są długie kolejki. Dodatkowo trwająca nadal pandemia, spowodowała, że wiele osób odłożyło badania kontrolne na później. Pomocy oczekujemy szybko i sprawnie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie zdrowotne czy zakup abonamentu zdrowotnego w jednej z sieci medycznych.

Na popularności zyskują zarówno ubezpieczenia zdrowotne, jak i polisy na życie. Oba ubezpieczenia uzupełniają się nawzajem i gwarantują kompleksową ochronę. Polisy zdrowotne zapewniają szybki dostęp do profilaktyki i pomagają zapobiec problemom lub zdławić je w zarodku. Z kolei ubezpieczenia na życie służą wsparciem, gdy dojdzie do najgorszego i przyjdzie nam stawić czoła poważnej chorobie. Gwarantują pomoc finansową w razie hospitalizacji, operacji czy utraty zdolności do pracy.

W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza ubezpieczenia grupowe. Przede wszystkim dlatego, że są atrakcyjniejsze cenowo. Dzięki rozłożeniu ryzyka na większą liczbę osób, rzeczoną „grupę”, pozwalają ubezpieczycielom zaproponować też szerszy zakres ochrony niż w przypadku polis indywidualnych.