Koronawirus i #zostańwdomu radykalnie zmieniły naszą codzienność, nie wspominając o wypoczynku czy podróżach. Lekarze apelują o ostrożność w czasie wakacyjnych wyjazdów – co ma większy sens z punktu widzenia możliwości zarażenia COVID-19 i naszego zdrowia psychicznego i jak pracodawcy mogą wesprzeć pracowników?

Chociaż wakacje już trwają, nie wszyscy w tym roku zdecydują się na wyjazdy. Czy podróże są obecnie bezpieczne? Zdaniem ekspertów Saltus Ubezpieczenia należy wybierać miejsca, w których nie będzie tłumu i tłoku – chodzi o to, by z łatwością móc zachować bezpieczny dystans.

Ograniczenia nie znikną

Według różnych badań w 2020 r. Polacy w porównaniu do ubiegłego roku deklarują 3-5 razy mniejszą skłonność do wyjeżdżania na wakacje. Wpływ na to mają również ograniczenia, którym na pewno zostanie poddany wypoczynek – maseczki, zamknięte miejsca użyteczności wspólnych (np. baseny) i konieczność zachowania dystansu robią swoje. Musimy liczyć się z tym, że jeszcze przez długi czas będzie to nasza codzienność.

Jak planować wakacje

Wakacje planujmy na nieodległy okres czasu, czyli np. na najbliższy miesiąc. Wciąż trwająca pandemia powoduje, że przekładanie ich np. na październik w obecnej sytuacji jest bardzo ryzykowne z tego powodu, że wyjazd w ogóle może nie dojść do skutku (np. z uwagi na nadejście drugiej fali pandemii).

Jeśli co roku regularnie jeździmy w ulubione miejsca, to zrewidujmy ten pogląd pod kątem konkretnej destynacji. Do naszych stałych punktów wyjazdu należy zatłoczony kurort? W tym roku dla odmiany postawmy na odludne miejsce. Jeśli na ograniczonym terenie pojawią się ludzie ze wszystkich województw, to sytuacja szybko może zrobić się nieciekawa – a nikt z nas nie chce zamienić wakacyjnego wypoczynku na kwarantannowe zamknięcie w czterech ścianach.

Pozostaje też decyzja – Polska czy zagranica? Wiele osób obawia się – niebezpodstawnie – że jadąc za granicę naraziliby się na przymusową kwarantannę przy próbie powrotu, jeśli w międzyczasie doszłoby do pojawienia się dużego ogniska koronawirusa.

W oczekiwaniu na szczepionkę

Według doniesień naukowców są oni coraz bliżej wynalezienia skutecznej szczepionki na koronawirusa. Zakończono już z obiecującym wynikiem badania kliniczne I fazy preparatu jednej z amerykańskich firm. Jeżeli przez kolejne trzy miesiące unikniemy zachorowań, to możliwe, że jesienią doczekamy się jej wprowadzenia na rynek. Ale ewentualnej szczepionki nie możemy traktować jako panaceum, musimy sami unikać sytuacji mogącej prowadzić do zakażenia.

A to oznacza, że nasza decyzja o przełożeniu wakacji na koniec roku albo o zorganizowaniu ich w odludnym miejscu może uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, że według ocen ekspertów dzięki lockdownowi w marcu uniknęliśmy ok. 90 procent zakażeń.

Co mogą zrobić pracodawcy?

Czy pracodawcy mogą wspierać pracowników w czasie wakacyjnych wyjazdów, a jeśli jak to w jaki sposób? Choćby poprzez oferowanie możliwości… rozmowy z psychologiem. Wielu pracowników zwyczajnie boi się jechać na wakacje. Jeśli w ramach grupowego ubezpieczenia pracy pracodawca może doradzić wyrażającemu obawy pracownikowi rozmowę z psychologiem, to warto z niej korzystać – w końcu profilaktyki nigdy nie za wiele!