Pulmonolog kojarzy nam się przede wszystkim z leczeniem poważnych schorzeń płuc. Tymczasem, lekarz tej specjalizacji zajmuje się całym układem oddechowym, w tym również jamą ustną i nosową. Kiedy zatem warto wybrać się do tego specjalisty i w leczeniu jakich chorób może pomóc?

Co to jest pulmonologia?

Pulmonologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką schorzeń całego układu oddechowego. Najczęstszymi chorobami, którymi zajmują się pulmonolodzy, są: odma płucna, mukowiscydoza, astma oskrzelowa czy gruźlica. Specjaliści odpowiedzialni są za rozpoznanie choroby i zalecenie odpowiednich kuracji leczniczych. Dodatkowo informują pacjenta o sposobie, w jaki powinna przebiegać profilaktyka chorób układu oddechowego.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Lista chorób, które atakują układ oddechowy jest bardzo długa. Wśród schorzeń, z którymi najczęściej zmagają się pacjenci pulmonologów wymienia się m.in.:

  • astmę,
  • POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc),
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie płuc,
  • odmę płucną,
  • pylicę płuc,
  • mukowiscydozę,
  • gruźlicę,
  • raka płuc.

Kiedy zgłosić się do pulmonologa?

Istnieje wiele niepokojących objawów, których wystąpienie powinno skłonić pacjenta do wizyty u pulmonologa. Przede wszystkim zalicza się do nich świszczący oddech i uczucie „ściśnięcia” w klatce piersiowej – odczuwane szczególnie o poranku i w nocy. Te objawy mogą świadczyć o astmie oskrzelowej.

Inne objawy, po których należy zgłosić się do pulmonologa to: szybkie męczenie organizmu i kłopoty ze złapaniem tchu, krwioplucie, płyn w jamie opłucnej, nawracające zapalenia płuc, urazy płuc będące następstwem obrażeń klatki piersiowej oraz zaburzenia oddychania.

Profilaktyczne, regularne wizyty u pulmonologa powinny odbywać osoby palące papierosy oraz przebywający wśród palaczy.

Jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ponieważ choroby płuc stanowią duży odsetek ogólnej liczby chorób zawodowych, warto otoczyć swoich pracowników pomocą w przypadku zachorowania. Rozwiązaniem, którym powinni zainteresować się pracodawcy, są Pracownicze Programy Profilaktyczne SALTUS Ubezpieczenia. Znajduje się wśród nich Profilaktyka Chorób Układu Oddechowego, czyli kompleksowa ochrona dla pracowników narażonych na tego typu schorzenia. Osoby objęte ubezpieczeniem mogą korzystać z wizyt u specjalistów, w tym pulmonologa oraz realizować badania laboratoryjne i diagnostyczne w szerokim zakresie.