Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią spowodowało, że wrócił temat badań profilaktycznych. Badania ogólne stanu zdrowia po długim czasie izolacji urastają do rangi jednej z najpilniejszych rzeczy – wielu ekspertów uważa, że sam koronawirus poczynił mniejsze spustoszenia niż zaprzestanie przez ludzi podejmowania działań profilaktycznych. Jakie badania profilaktyczne wykonać jako pierwsze?

Podstawowe badania laboratoryjne

Podstawowe badania krwi i moczu powinny być przez nas wykonywane regularnie, bo dają szybką odpowiedź na ogólny stan naszego organizmu. Pobranie krwi to prosty zabieg, a pozwala wykryć wiele poważnych chorób we wczesnym etapie. Jej analiza może pokazać, czy nie mamy poważnych niedoborów witamin, infekcji, a nawet chorób nowotworowych (np. białaczki).

Z kolei badanie moczu pozwala zwerfyikować podejrzenia chorób nerek i dróg moczowych, ale też zidentyfikować inne choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i niektóre nowotwory. Podstawowe badania kontrolne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku – czas po lockdown’ie to dobry moment, by na podstawie ich wyników rozważyć przeprowadzenie kompleksowych badań stanu zdrowia. Analiza krwi i moczu to rutynowe badania, stanowiące punkt wyjścia.

Dlaczego warto robić regularne badania profilaktyczne?

Regularnie robione badania pozwalają na systematyczną ocenę zdrowia. Nadal jednak wielu z nas bagatelizuje sprawy zdrowotne, podchodząc z dużym dystansem do konieczności regularnego wykonywania badań. Wynika to z braku chęci, czasu lub zwyczajnie świadomości. A czasem z lęku przed złymi wynikami.

Ogólne badania lekarskie vs. zalecane badania profilaktyczne

Lekarze twierdzą, że badania profilaktyczne to najlepszy i najtańszy sposób na profilaktykę wielu chorób, w dodatku sposób mogący uratować życie wielu osób. Dlatego po przeprowadzeniu ogólnych badań lekarskich warto – w zależności od naszego stanu zdrowia i wykonywanego zawodu – wykonać dodatkowe badania profilaktyczne. Do najpopularniejszych badań należą:

  • EKG – zlecane przy podejrzeniu zaburzeń pracy serca, pomaga wykryć arytmię lub inne zaburzenia jego czynności. Każdy powinien wykonać je profilaktycznie raz w roku, a osoby z podejrzeniem choroby niedokrwiennej lub innych schorzeń serca częściej.
  • Testy tarczycy – jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa na cały organizm i ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. W związku z tym każdy powinien przynajmniej raz w roku zbadać krew pod kątem poziomu hormonu TSH oraz Ft4.
  • Lipidogram – pozwala zmierzyć poziom cholesterolu we krwi pacjenta, we wczesnej fazie wykrywając miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca. Zalecane zwłaszcza osobom palącym, otyłym, starszym i prowadzącym stresujący tryb życia.
  • Sprawdzenie glukozy – pozwala zbadać poziom cukru we krwi i ocenić tym samym metabolizm węglowodanów w organizmie pacjenta, wykrywając cukrzycę. Badanie poziomu glukozy jest też niezwykle pomocne w diagnozowaniu chorób trzustki i wątroby.

Badania profilaktyczne w SALTUS Ubezpieczenia

Dużą pomocą w sprawnym przeprowadzeniu badań są Pracownicze Programy Profilaktyczne oferowane przez SALTUS Ubezpieczenia. Zapewniają możliwość wykonania wielu badań pozwalających wykryć problemy, z którymi najczęściej borykają się pracownicy. Skupiają się zarówno na dolegliwościach wynikających z charakteru wykonywanej pracy, jak i innych najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych grup wiekowych.