Przyczyny alergii skórnej są bardzo liczne. Najczęściej jest ona efektem alergii pokarmowej. Zmiany skórne pojawiają się jednak również w wyniku kontaktu z chemikaliami czy nawet kosmetykami.

Coraz częściej pracownicy zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z alergią skórną wywołana przez substancje, z którymi mają kontakt podczas wykonywania obowiązków służbowych. Uczulenie na lateks (spowodowane najczęściej przez rękawiczki), uczulenie na detergenty czy na środki chemiczne to najczęstsze przyczyny, z powodu których pojawia się alergia kontaktowa na dłoniach.

Uczulenie w miejscu pracy

Ciągły kontakt z substancjami alergennymi powoduje, że po kilku latach ciężko jest wykonywać codzienne czynności ze względu na piekące czy swędzące ręce, popękaną skórę dłoni czy bolesną wysypkę. Mało kto od razu zdaje sobie sprawę z tego, że te objawy mogą mieć związek ze środowiskiem pracy.

Przykładem alergii skórnej spowodowanej głównie przez środowisko pracy są dolegliwości pracowników kuchni. Egzema to choroba zawodowa kucharzy. Ta uciążliwa wysypka najczęściej spowodowana jest przez bezpośredni, częsty kontakt ze środkami chemicznymi. W połączeniu z wilgocią i wysoką temperaturą panującymi w kuchni wystąpienie egzemy staje się kwestią czasu.

Alergia zawodowa występuje też wśród przedstawicieli innych grup zawodowych. Uczulenie skórne dotyka równie często m.in. kosmetyczki, fryzjerów czy pracowników służby zdrowia, najczęściej pielęgniarzy.

Typy reakcji alergicznych

Wyróżnia się cztery typy reakcji alergicznych: reakcja natychmiastowa, reakcja cytotoksyczna, reakcja z udziałem kompleksów immunologicznych oraz reakcja opóźniona (inaczej: alergia opóźniona). Ta ostatnia występuje najczęściej w przypadku alergii skórnych. Skutki kontaktu z alergenem pojawiają się po jakimś czasie, więc trudniej jest określić przyczyny choroby.

Diagnoza alergii

Najczęściej stosowane w diagnostyce badanie alergologiczne to test skórny, które polega na sprecyzowaniu, które alergeny odpowiadają za reakcję alergiczną. Innym rodzajem badań są testy alergiczne z krwi.  Badania alergiczne skórne pozwalają poznać przyczynę alergii w przeciągu mniej niż godziny. Skierowanie na testy alergiczne nie jest potrzebne, jeżeli pacjent chce wykonać je prywatnie. Jeśli zamierza przebadać się w ramach NFZ, potrzebne będzie skierowanie na wizytę u alergologa wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu.

Jak wyglądają testy alergiczne?

Bardzo często praktykowanym sposobem zdiagnozowania alergii są testy skórne skaryfikacyjne, punktowe lub z próby z zadraśnięciem. Odczyny alergiczne na skórze umieszczone zostają w postaci niewielkiej kropli roztworu alergenu w niewielkim nakłuciu czy zadrapaniu zdrowej skóry przedramienia lub pleców. O uczuleniu świadczy reakcja w postaci np. zaczerwienienia, pęcherzyków, swędzenia czy pieczenia.

Testy alergiczne z krwi pozwalają z kolei określić, które alergeny prowadzą do pojawienia się objawów chorób o podłożu atopowym. Pobiera się w tym celu krew, którą następnie poddaje się analizie w laboratorium diagnostycznym. Efektem jest stwierdzenie, które alergeny stanowią zagrożenia, a które nie są szkodliwe dla danego pacjenta.

Oba rodzaje testów alergicznych są dostępne dla pracowników ubezpieczonych w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników