Holter ciśnieniowy to popularne badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób układu krążenia. Wyjaśniamy, na czym dokładnie ono polega i jakie schorzenia wykrywa.

W niektórych sytuacjach pojedyncze pomiary dokonywane w gabinecie lekarskim mogą nie oddawać faktycznej wielkości ciśnienia tętniczego. Holter ciśnieniowy to badanie polegające na 24-godzinnym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi, przeprowadzane w środowisku naturalnym dla badanego, zatem pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników.

Kiedy stosuje się Holter ciśnieniowy?

Jest ważnym badaniem w diagnostyce schorzeń układu krążenia, nieprawidłowego ciśnienia tętniczego – wykrywa zarówno duże wzrosty, jak i wahania ciśnienia. 24-godzinne ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia tętniczego daje też unikalną możliwość oceny wartości ciśnienia podczas snu.

Holter ciśnieniowy wykonywany jest w celu:

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego,
  • oceny ciśnienia podczas normalnych, codziennych czynności,
  • diagnozy niedociśnienia,
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną dolegliwości, a których nie da się zauważyć podczas zwykłego pomiaru,
  • potwierdzenia skuteczności prowadzonej terapii,
  • eliminacji zjawiska podwyższonego ciśnienia w czasie wizyt lekarskich spowodowanego stresem, tzw. zespółu białego fartucha.

Holter ciśnieniowy – przebieg badania

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pacjentowi, najczęściej w godzinach porannych, zakładany jest specjalny ciśnieniomierz przypominający znane ciśnieniomierze do użytku domowego. Aparat monitorujący poziom ciśnienia w ciągu doby jest połączony z mankietem zapinanym wokół ręki. W momencie pomiaru ciśnienia, które odbywa się regularnie kilka razy na godzinę, mankiet napełniany jest powietrzem – jak w zwykłym ciśnieniomierzu.

Jak przygotować się do badania?

Ponieważ celem badania jest pomiar ciśnienia w codziennych warunkach życia pacjenta, Holter ciśnieniowy powinien być wykonywany w trakcie standardowego, zwykłego dnia. W dzień badania należy wybrać luźny, wygodny ubiór, szczególnie ważna jest szerokość rękawa, która nie powinna ograniczać napełniania mankietu powietrzem.

Podczas badania nie można brać prysznica ani kąpieli ze względu na możliwość zamoczenia aparatu. Można umyć się tak, by woda nie dostała się do ciśnieniomierza oraz by nie doszło do przesunięcia prawidłowo założonego mankietu.

Pomiar ciśnienia dla pracowników

Według danych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego nawet 17 milionów Polaków może zmagać się z podwyższonym ciśnieniem. Co ważne, ponad połowa z nich nie zdaje sobie sprawy z problemu. Dużą część z tej grupy stanowią zatem osoby aktywne zawodowo. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im dostępu do odpowiednich badań diagnostycznych i profilaktyki.

Wariant Profilaktyka Kardiologiczna + Walka Dla Serca to jeden z Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczania dający osobom objętym ubezpieczeniem dostęp do wizyt specjalistycznych oraz wielu badań laboratoryjnych i diagnostycznych, w tym, m.in. Holtera ciśnieniowego.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników