Rwa kuszowa to dziś narastający problem. Jest bardzo „demokratyczną” chorobą – dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Jakie są pierwsze objawy rwy kulszowej i jak ją leczyć?

Rwa kulszowa pojawia się nagle, objawiając się ostrym, kłującym bólem w odcinku lędźwiowym, który przesuwa się wzdłuż pośladków i biodra aż po stopę. Często wystarczy jeden ruch, np. pochylenie się do przodu czy podniesienie czegoś z podłogi by wywołać dolegliwości. Charakterystyczne dla rwy jest to, że leżąc na wznak, mamy trudności z uniesieniem do góry nogi wyprostowanej w kolanie.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Nerw kulszowy to największy nerw w ciele człowieka. Powstaje z połączenia kilku korzeni. Wychodzą one z kręgosłupa i łączą się w jeden duży nerw biegnący wzdłuż nogi – właśnie dlatego w nodze odczuwamy dolegliwości, które swój początek mają w kręgosłupie. Do zapalenia nerwu kulszowego najczęściej dochodzi na skutek dyskopatii (wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku), i ucisku nerwu w kręgosłupie przez powstałą przepuklinę. To właśnie ucisk jest główną przyczyną bólu nerwu kulszowego. Do innych przyczyn należą:

  • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa,
  • skrzywienie (skolioza) kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych,
  • obrzęk korzonka nerwowego wywołany stałym uciskaniem,
  • nieprawidłowości w budowie miednicy,
  • ciąża.

„Co na rwę kulszową?”

Domowe sposoby na rwę kulszową to przede wszystkim odpoczynek i przyjęcie odpowiedniej pozycji. Gdy ból jest ostry, połóżmy się w wygodnej pozycji na twardym łóżku, ewentualnie podłodze. Należy zgiąć nogi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym, kładąc pod nie np. poduszki. Taka pozycja rozluźni mięśnie i odciąży uciskany fragment kręgosłupa. W razie potrzeby warto wziąć niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Takie działania w połączeniu ze spokojem psychicznym i snem sprzyjają rozluźnieniu mięśni, co zmniejsza dolegliwości bólowe i jest tym, co pomaga na rwę kulszową.

Ćwiczenia przy rwie kulszowej

Rehabilitacja rwy kulszowej to podstawa wszelkich działań. Właściwie dobrane i rzetelnie wykonywane ćwiczenia mogą w dużej mierze cofnąć zmiany zwyrodnieniowe, które przyczyniły się do powstania dolegliwości. Elementem rehabilitacji mogą też być masaże na rwę kulszową, prowadzące do rozluźnienia napiętych mięśni – to również przyczynia się do łagodzenia bólu. Jeżeli po fizjoterapii nie ma poprawy albo bóle często nawracają, konieczna jest operacja. Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne, pozwalające przywrócić sprawność przed planowanym powrotem do pracy.

Rwa kulszowa – do jakiego lekarza?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta, bowiem rwa kulszowa ma wiele przyczyn. Bez wątpienia należy zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który skieruje nas – w zależności od ustalenia dokładnych objawów – do ortopedy bądź neurologa. Lekarz wypyta o rodzaj dolegliwości, jej częstotliwość i okoliczności, w jakich się powtarza. Leczenie polega na łagodzeniu bólu i zwiększaniu mobilności osoby, która cierpi z powodu tej dolegliwości.

Diagnostyka rwy kulszowej najczęściej wymaga wykonania szczegółowych badań, z rezonansem magnetycznym i prześwietleniem lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa na czele. Dopiero dokładne ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych pozwala na właściwy dobór ścieżki leczenia rwy kulszowej. Zwykle lekarz zaczyna od dużych dawek niesteroidowych środków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym oraz leków rozluźniających mięśnie. Uporczywe bóle często wymagają podania leków z grupy opioidów.

Do czego prowadzi nieleczona rwa kulszowa?

Skutki rwy kulszowej mogą być bardzo niebezpieczne. Jeżeli poza silnym bólem odczuwamy zaburzenia czucia, osłabienie nogi czy zatrzymanie moczu, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, bo może to świadczyć o trwałym uszkodzeniu nerwu. Do tego prowadzi też nieleczona rwa kulszowa.

Szybka pomoc z ubezpieczenia

Każde schorzenie wykryte na wczesnym etapie rozwoju daje większe szanse na jego zwalczenie i powrót do zdrowia. We wczesnym wykryciu rwy kulszowej może pomóc dobrze dobrane grupowe ubezpieczenie zdrowotne, oferujące sprawną profilaktykę.

Oferuje ono również świadczenia w postaci konsultacji z ortopedą czy neurologiem. Przedstawiciele zawodów, w których rwa kulszowa może bardzo skomplikować pracownikowi życie, powinni przynajmniej raz w roku poddać się dokładnej kontroli. Pracodawca, który zdecyduje się na grupowe ubezpieczenie zdrowotne, zapewni swoim pracownikom dostęp do najlepszych świadczeń w ramach medycyny pracy i umożliwi im umówienie specjalistycznego badania (np. rezonans magnetyczny, pozwalający wykryć rwę kulszową) w ciągu kilku dni, a nie miesięcy, jak często ma to miejsce w NFZ. Warto też zastanowić się nad rozszerzeniem polisy o świadczenia rehabilitacyjne.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników