Październik to od ponad trzech dekad miesiąc, w którym głośno mówimy o profilaktyce nowotworu piersi. Pomocą w prawidłowej profilaktyce mogą być grupowe ubezpieczenia od pracodawców, zapewniające skrócenie czasu oczekiwania na badania.

Od 1985 roku, październik jest miesiącem świadomości raka piersi (ang. Breast Cancer Awareness Month), którego symbolem jest charakterystyczna różowa wstążka.

Spis treści:

Problem liczony w milionach

To najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet na świecie i jednocześnie najczęstsza przyczyna zgonu pacjentek onkologicznych. Co więcej, aż 36 proc. z nich choruje właśnie na ten rodzaj raka. Co roku nowotwór piersi diagnozuje się u około 1,7 miliona kobiet, z czego ponad pół miliona umiera.

USG piersi na 2 miejscu najczęściej wykonywanych badań!

Tak jak w przypadku innych nowotworów, im szybciej uda się wykryć problem, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne są regularne badania. Zwłaszcza, że profilaktyka raka piersi nie jest skomplikowana. Podstawą jest samobadanie wykonywane raz w miesiącu. Ponadto, w celu wczesnego wykrycia zmian, warto też regularnie wykonywać mammografię i USG piersi. Mammografia i USG piersi są najpopularniejszą metodą diagnostyczną raka piersi. To badania szybkie, proste i zazwyczaj niebolesne. Nie wymagają też żadnego przygotowania. Czułość w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi w przypadku mammografii aż 85 proc.

Statystyki zachorowalności i umieralności na raka piersi są zatrważające, dlatego tak cenne są wszystkie akcje mające na celu informowanie i przypominanie o konieczności regularnej profilaktyki. Polki zdają sobie sprawę z potrzeby stałego kontrolowania stanu zdrowia. Z naszych danych wynika, że kobiety regularnie korzystają z badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi. Mammografia znajduje się na 18 miejscu najczęściej wykonywanych badań, natomiast USG piersi zajmuje na tej liście aż 2 pozycję. Co więcej, Panie regularnie odwiedzają ginekologa. Ci specjaliści często jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące sygnały i zalecić dalszą diagnostykę.

Nie ma co liczyć na NFZ

Niestety NFZ wciąż nie umożliwia realizacji najważniejszych badań pod kątem raka piersi w przystępnych terminach, a kolejki regularnie przedłuża trwająca pandemia. Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy prywatnie, m.in. za pośrednictwem dodatkowych ubezpieczeń. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń polisy te posiada już 3,1 mln Polaków. Większość z nich korzysta z ochrony w ramach polis grupowych, do których dostęp zapewniają pracodawcy.

Ubezpieczenie grupowe dla kobiet – 5 obowiązkowych świadczeń medycznych

Wybierając program ochrony dla pracowników trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Zarówno charakter pracy oraz związane z nim choroby zawodowe, jak i płeć oraz wiek poszczególnych ubezpieczonych. Należy postawić nie tylko na dostęp do świadczeń podstawowych, ale też tych, z których korzystają regularnie, jak np. konsultacje ginekologiczne czy USG piersi i mammografia w przypadku pań. Warto też, żeby na tej liście znalazły się m.in. USG transwaginalne i oczywiście cytologia wraz z konsultacja ginekologiczną (profilaktyka nowotworów szyjki macicy i przydatków) i badania w kierunku chorób tarczycy, w tym nowotworów, które 4-ro krotnie częściej występują u kobiet.

5 najważniejszych świadczeń medycznych, które powinny znaleźć się w programie ubezpieczeń grupowych dla kobiet:

 • USG piersi
 • mammografia
 • USG transwaginalne
 • badania poziomów hormonów tarczycy
 • konsultacje specjalistyczne, ginekologa i endokrynologa

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników