Przerwy pracownicze to zdrowotny must have. Bez nich pracownik ulega przemęczeniu, wypaleniu i naraża się na wypadki.

Nawet jeśli są krótkie, to regularne przerwy w pracy dają możliwość regeneracji. Dzięki przerwom równowagę odzyskuje narząd wzroku, układ kostno-szkieletowy, nerwowy, krążenia i oddechowy organizmu. Kilka minut odpoczynku pracownika przyczynia się do jego zdrowia, co bezpośrednio i korzystnie wpływa na podniesienie satysfakcji i wydajności w pracy. Zapewnienie pracownikom odpowiednich przerw i regularne badania profilaktyczne to dobrze działający tandem, który wspiera ich zdrowie.

Spis treści:

Przerwa w pracy — jak sprzyja zdrowiu?

Przerwa w pracy ma określony cel — regenerację organizmu. Już kilkuminutowy odpoczynek przyniesie korzyść, zwłaszcza mózgowi. Koncentrując intensywnie uwagę na zadaniu sprawiamy, że mózg pracuje na maksimum swoich możliwości. Krótkie przerwy na rozproszenie uwagi działają na komórki nerwowe jak balsam. Dzięki temu, po 5 minutach przerwy możemy wrócić do pracy i znów wykonywać ją efektywnie. Kiedy nadwerężymy ten „mięsień” uwagi, w skrajnych przypadkach możemy nawet doprowadzić do wyczerpania organizmu.

Przerwy to również okazja do przeciągnięcia się i rozprostowania ciała. W efekcie mamy lepsze krążenie, a mięśnie, stawy i kości dawkę tak potrzebnego im ruchu.

Jeśli w chwili przerwy wyjdziemy na świeże powietrze, zyskają na tym nasze płuca i układ oddechowy. A nawet więcej, bo dotlenimy cały organizm, w tym mózg. Odpocznie układ nerwowy, a także wzrok.

Żeby jednak przerwy w pracy przyniosły korzyści zdrowotne, muszą być wykorzystane efektywnie. Żeby wiedzieć, jak to zrobić, trzeba najpierw poznać, jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi.

Ustawowe przerwy w pracy

Pracodawca nie może narzucić zatrudnionym przerw, bo te są uregulowane Kodeksem pracy, dokładnie mówi o tym 134 art. Kp. Zgodnie z nim, jeśli czas pracy wynosi 6 godzin lub dłużej, to pracownikowi przysługuje co najmniej 15 minut przerwy i jest ona wliczona w czas pracy. Kiedy praca trwa dłużej — a zwykle tak jest — pracodawca może udzielić dodatkowej, godzinnej przerwy, która nie jest jednak wliczana w czas pracy. Oznacza to, że pracownik zyska przerwę, ale wyjdzie z pracy godzinę później.

Ile przerw ma specjalista IT, a ile budowlaniec?

Kodeks pracy określa też przerwy przy pracy przy komputerze i jest to przynajmniej 5 minut na każdą godzinę pracy przed ekranem monitora. To minimalna przerwa w pracy przy komputerze i jest wliczona w czas pracy. Powinni o niej pamiętać wszyscy pracownicy biurowi, specjaliści IT i wszyscy, którzy spędzają dużo czasu przed ekranem.

Kodeks pracy reguluje też okoliczności wyjątkowe:

  • matki karmiące piersią mają prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie, jeśli pracują powyżej 6 godzin, a jeśli krócej — do jednej takiej przerwy,
  • pracownikom młodocianym, czyli w wieku od 15 do 18 lat, przysługuje półgodzinna przerwa, o ile pracują dłużej niż 4,5 godz.,
  • osoby niepełnosprawne przy pracy powyżej 6 godzin mają 15-minutową, standardową przerwę, a do tego dodatkowe 15 minut przerwy regeneracyjnej.

Niestety, prawo nie definiuje jednoznacznie przerwy w pracy fizycznej. Formalnie, pracodawca powinien w sposób szczególny dbać o regenerację osób, które wykonują prace fizyczne, w uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia warunkach. Takie warunki pracy mają pracownicy zakładów przetwórczych, chemicznych, budowniczych, energetycznych, rolniczych czy hut, kopalni i odlewni. W praktyce jednak dodatkowe przerwy występują rzadko. Zwiększa to ryzyko wypadków przy pracy, zwłaszcza jeśli zmiana trwa 12 godzin i pracownikowi — zgodnie z Kodeksem pracy — przysługuje jedynie 15 minut przerwy. Wtedy właściwe wykorzystanie tych kilkunastu minut staje się kluczowe dla regeneracji i zdrowia pracownika.

Przerwa? Na zdrowie!

Wielu pracowników nie zastanawia się, co będzie działo się z ich zdrowiem, jeśli minie czas pracy, a przerwa nie zostanie dobrze wykorzystana. Pracodawca, któremu zależy na dobrze wykonanej pracy i zadowolonych pracownikach, zapewni im specjalne miejsca do regeneracji, najlepiej z możliwością wyjścia na zewnątrz budynku. Przerwy pracownicze będą efektywniejsze i z większą korzyścią dla zdrowia. W końcu — oprócz kwalifikacji, umiejętności i predyspozycji wymaganych w danym zawodzie — to zdrowie decyduje o jakości pracy ludzi.

Przerwa na badania profilaktyczne

Innym rodzajem okienka w pracy jest przerwa na badania okresowe. Profilaktyka zdrowia wymaga od pracownika stawiania się na badania, które zazwyczaj odbywają się w czasie trwania pracy. Na czas badań pracownikowi przysługuje przerwa od pracy. W SALTUS Ubezpieczenia badania okresowe trwają krótko i są przeprowadzane sprawnie, więc pracownicy, nie muszą czekać w długich kolejkach – w skrajnych przypadkach zdarzało się, że badania trwały nawet kilka dni. Odpoczynek pracownika jest bardzo ważny, a przerwy muszą być uzasadnione i przynosić wymierne korzyści.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników