Zaczyna się od bólu palca stopy, może skończyć na ograniczeniu ruchomości stawów, prowadzi do niej współczesny styl życia i nieodpowiednia dieta. To dna moczanowa — dawniej zwana chorobą bogaczy.

Dna moczanowa objawia się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości stawu. To choroba nieuleczalna, ale jej objawy można złagodzić dzięki szybko wdrożonemu leczeniu i przestrzeganiu odpowiedniej diety. Do jakiego lekarza się udać z podejrzeniem dny moczanowej i jakie badania diagnostyczne wykonać?

Spis treści:

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to choroba układowa. Może rozwijać się latami nie dając żadnych objawów. Gdy się ujawni, chory odczuwa silny ból, zazwyczaj jednego stawu lub kilku mniejszych stawów w obrębie kończyn.

Ze względu na miejsce w ciele, w którym się objawia, dna moczanowa zyskuje kolejne nazewnictwo:

  • palec u nogi — podagra,
  • kolano — gonagra,
  • kciuk — chiragra,
  • kręgosłup — rachidagra.

W większości przypadków dna zaczyna się od palca stopy, w zaawansowanym stadium może atakować kilka stawów jednocześnie.

Choroba może doprowadzić do powstania tzw. guzków dnawych, czyli twardych narośli na stawach. Te guzki to kryształki kwasu moczowego, którego nadmiaru organizm nie wydalił z organizmu. Właśnie te kryształki są odpowiedzialne za ataki dny moczanowej.

Nieleczona dna moczanowa prowadzi do trwałego uszkodzenia stawu i dużych problemów z jego ruchomością. Bywa, że guzki dnawe są wielkości kurzego jajka i trzeba je wyciąć chirurgicznie.

Przyczyny dny moczanowej

Dna moczanowa zwana jest „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, ponieważ jej główną przyczyną jest nieodpowiednia, zbyt tłusta dieta mięsna. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcze i mięso są bogate w puryny, które zaburzają metabolizm kwasu moczowego w organizmie.

Najczęstsze przyczyny wystąpienia dny moczanowej to:

  • otyłość i nadwaga,
  • dieta bogata w mięso i tłuszcze,
  • nadmiar cukru w diecie,
  • częste spożywanie alkoholu (piwo i wysokoprocentowe trunki),
  • geny,
  • płeć (mężczyźni chorują od 7 do 10 razy częściej).

Do czynników ryzyka dny moczanowej przyczyniają się też inne choroby. Cukrzyca, nadciśnienie czy choroba wieńcowa znacznie zwiększają podatność na chorobę reumatyczną.

Chociaż — jak wiadomo z dostępnej literatury — dna moczanowa dotyka głównie osoby starsze, to w rzeczywistości coraz więcej młodych ludzi po 30-tym i 40-tym roku życia ma za sobą pierwszy epizod wystąpienia choroby. Przyczyn tego faktu należy doszukiwać się w stylu i tempie współczesnego życia. Atak dny moczanowej może być wywołany również przez silny stres.

Jak rozpoznać dnę moczanową?

Objawy dny moczanowej są charakterystyczne:

  • ból, obrzęk i mniejsza ruchomość stawów,
  • dreszcze, może wystąpić gorączka,
  • zmęczenie, osłabienie,
  • tkliwość i zaczerwienienie skóry w obrębie chorego stawu.

Powyższe objawy są jednak wspólne dla innych schorzeń stawów. Obrzęk dużego palucha może nastąpić również w przebiegu zakażenia bakteryjnego. Skąd zatem — po analizie objawów — mieć pewność, że choroba, to dna moczanowa? Badania, które pozwalają z pewnością to stwierdzić, są następujące:

  • stężenie kwasu moczowego we krwi,
  • lipidogram,
  • RTG i USG stawów,
  • morfologia,
  • kreatynina,
  • OB, CRP.

Bywa, że wystąpienie dny moczanowej nie wpływa na pogorszenie wyników kwasu moczowego. Wtedy lekarz zleci dodatkowe badania: dobową utratę kwasu moczowego oraz badanie płynu stawowego.

Lekarzem, który na podstawie wyników badań stwierdzi, że problemem jest dna moczanowa, jest reumatolog. Zarówno powyższe badania, jak i konsultacje lekarskie, należy przeprowadzić jak najszybciej od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Wyścig z czasem z pewnością wygrają pracownicy, którzy korzystają z grupowych ubezpieczeń SALTUS Ubezpieczenia. Umówienie na konsultacje i realizacja badań odbywa się tutaj szybko i w wielu placówkach medycznych na terenie całego kraju.

Atak dny moczanowej — co robić?

Atak dny moczanowej pojawia się zazwyczaj w nocy i trwa kilka godzin. Cechuje go silny i ostry ból wraz z obrzękiem stawu. Dolegliwości bólowe są najsilniejsze pierwszego dnia, potem stopniowo ustępują.

Dna moczanowa — jak złagodzić ból?

Najskuteczniejszym sposobem jest przyjęcie niesterydowych leków przeciwzapalnych, kolchicyny lub glikokortysterydów. Działanie leków w ataku choroby polega na zmniejszeniu bólu i ograniczeniu stanu zapalnego stawu.

Nawet gdy atak wydarzył się po raz pierwszy i ustąpił, dnę moczanową należy leczyć. To choroba, która — jeśli raz się pojawi — pozostanie do końca życia.

Dna moczanowa — jak leczyć?

Leczenie dny moczanowej polega na podawaniu odpowiednich leków, także w okresie przejściowym, między atakami choroby. W okresach remisji stosuje się leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego i przeciwzapalne.

Konieczność leczenia chirurgicznego zachodzi wtedy, gdy guzki dnawe sprawiają duży ból, są przyczyną rozwoju infekcji, a farmakologia nie jest w ich przypadku skuteczna.

Wielu chorych osób zadaje sobie pytanie, czym leczyć dnę moczanową w sposób niefarmakologiczny? Ponieważ styl życia jest jednym z czynników ryzyka, jego zmiana może znacznie zniwelować przykre objawy i opóźnić kolejne ataki. Najważniejsza jest zmiana diety na lekkostrawną, o małej ilości tłuszczu, ograniczenie spożywania alkoholu, utrzymywanie właściwej wagi ciała i aktywność fizyczna.

Dna moczanowa jest chorobą nieuleczalną, ale można i warto jej zapobiegać, żeby nie utracić sprawności stawów.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników