Za wysoki poziom cholesterolu ma ponad połowa Polaków. Obecność cholesterolu LDL we krwi to nic złego, dopóki jego stężenie jest w normie.

Poziom cholesterolu ma duże znaczenie dla zdrowia serca, bo jego podwyższenie zwiększa ryzyko zawału. Jak rozpoznać objawy wysokiego cholesterolu?

Spis treści:

  • Czym jest cholesterol?
  • Jakie są normy cholesterolu?
  • Za wysoki cholesterol – objawy
  • Nocne skurcze nóg mogą świadczyć o za wysokim cholesterolu
  • Konsekwencje wysokiego cholesterolu
  • Profilaktyka antycholesterolowa

 Czym jest cholesterol?

Rozróżniamy cholesterol dobry, czyli HDL i zły, zwany LDL. To związek pochodzący z grupy steroli, produkowany w wątrobie, skąd przez krew transportowany jest do wszystkich komórek ciała. Jego obecność jest konieczna, aby nasz organizm mógł prawidłowo działać.

Do właściwego funkcjonowania wszystkich organów wystarczy go tyle, ile organizm sam wytwarza – to ok. 80 proc. ogółu cholesterolu w organizmie. Pozostałe 20 proc. dostarczamy z pożywieniem – to właśnie on zawyża poziom całkowitego cholesterolu we krwi.

Cholesterol bierze on m.in. udział w produkcji hormonów, buduje błony komórkowe, wchodzi w skład osłonek mielinowych chroniących włókna nerwowe przed uszkodzeniem, ułatwia proces trawienia tłuszczów i umożliwia przyswajanie witaminy D. Jeśli poziom cholesterolu LDL jest zbyt wysoki (to tzw. hipercholesterolemia), może mieć to poważne konsekwencje dla zdrowia. Przyczyna może leżeć w źle zbilansowanej diecie, nieprawidłowej masie ciała oraz niskiej aktywności fizycznej.

Jakie są normy cholesterolu?

Norma cholesterolu całkowitego we krwi wynosi poniżej 200 mg/dl. Poziom podwyższony cholesterolu to 200–250 mg/dl. O poziomie znacznie podwyższonym mówimy, gdy jego wartość przekracza 250 mg/dl.

Za wysoki cholesterol – objawy

Przekroczone normy cholesterolu LDL długo nie dają żadnych objawów, natomiast jego nadmiar powoduje różnego rodzaju schorzenia. O podwyższonym poziomie LDL dowiadujemy się często przy okazji, robiąc odpowiednie badania. Podwyższony cholesterol objawia się początkowo niewidocznie, odkładając w ścianach tętnic w postaci złogów. Tak zaczyna się miażdżyca, do której prowadzi usztywnianie naczyń wraz ze zwężaniem ich światła. Widoczne objawy dużego cholesterolu oznaczają, że jego stężenie osiągnęło już wysokie rozmiary. Należą do nich żółte zgrubienia (tzw. kępki żółte), często w okolicy powiek czy zgięcia łokciowego, na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Nocne skurcze nóg mogą świadczyć o za wysokim cholesterolu

Kolejny objaw cholesterolu wysokiego LDL to zmiany w wyglądzie nóg: błyszcząca, blada (co wynika ze słabszego ukrwienia), naciągnięta skóra na stopach i nogach. Do dyskomfortu związanego z bólem nóg przyczynia się ograniczony przepływ krwi, spowodowany niedrożnością tętnic, będącą efektem odkładających się złogów cholesterolowych. Z tego względu oznaką wysokiego cholesterolu, dającą objawy zewnętrzne bywają (zwłaszcza nocne) skurcze łydek. To w połączeniu z objawami skórnymi wysokiego cholesterolu (wspomniane żółte zgrubienia) stanowi już mocne wskazanie do skontrolowania poziomu cholesterolu.

Najlepiej to zrobić, zanim delikatne objawy podniesionego cholesterolu, będące zwiastunem kłopotów, nie zamienią się w pełnoobjawową miażdżycę, mogącą prowadzić do zawału serca, czy udaru mózgu. Dlatego m.in. warto badać jego poziom przy występującej nadwadze, zwłaszcza znacznej. Stanowi ona bardzo sprzyjające warunki do produkcji cholesterolu LDL i – co za tym idzie – rozwoju miażdżycy.

Konsekwencje wysokiego cholesterolu

Konsekwencją wysokiego cholesterolu może być choroba wieńcowa, objawiająca się charakterystycznym bólem w klatce piersiowej, powodującym wrażenie ucisku, zlokalizowanego za mostkiem i promieniującego do szyi, żuchwy, nadbrzusza lub ramion.

Na całym ciele mogą tez pojawiać się trudno gojące się rany, zwłaszcza na stopach i nogach – są one związane z chorobą tętnic obwodowych, do jakiej doszło na skutek zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Do innego rodzaju zmian należą m.in. trudności z zapamiętywaniem i koncentracją.

Profilaktyka antycholesterolowa

Oprócz zmiany trybu życia (dieta, aktywność fizyczna, brak nałogów) podstawą są regularnie wykonywane badania. Poziom cholesterolu we krwi powinniśmy sprawdzać co roku podczas rutynowego badania krwi oraz zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko, że możemy mieć podwyższony poziom tego związku. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, badanie powtarzamy częściej. Podczas badania pobierana jest krew i mierzone są poziomy cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL i HDL oraz poziomu triglicerydów (tzw. lipidogram).

Lipidogram znajdziemy w praktycznie każdym dobrym zdrowotnym ubezpieczeniu grupowym, które pracodawcy coraz częściej wykupują dla pracowników. Dobrze dobrane ubezpieczenie, uwzględniające czynniki mogące spowodować wzrost poziomu złego cholesterolu (np. praca biurowa), oferuje programy profilaktyczne, w ramach których można szybko umówić badanie pozwalające poznać profil lipidowy pracownika. Nie wymaga ono żadnego szczególnego przygotowania. Warto jednak nie zmieniać przed nim diety, żeby uzyskać możliwie wiarygodny wynik.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników