Przedstawiciel handlowy musi być w dobrej formie psychicznej i fizycznej, bez tego jego sprzedaż nie jest efektywna. Jak dbać o zdrowie handlowca?
Handel to ciągły kontakt z ludźmi, praca stojąca lub siedząca, za biurkiem i kierownicą samochodu. Praca przedstawiciela handlowego stopniowo uszkadza strukturę kręgosłupa, obciąża układ krążenia i negatywnie wpływa na psychikę. Jak temu zaradzić?
Spis treści:
- Jakie ryzyko zawodowe ponosi przedstawiciel handlowy?
- Na co choruje handlowiec?
- Jak ubezpieczyć przedstawiciela handlowego?
Jakie ryzyko zawodowe ponosi przedstawiciel handlowy?
Zatrudnienie przedstawiciela handlowego powinno być poprzedzone analizą zagrożeń. Dla pracodawcy oznacza to, że musi przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego. Przedstawiciel handlowy wykonuje różnorodną pracę, która polega na analizie danych, kontaktach z innymi ludźmi oraz na służbowych podróżach samochodem i z tego wynikają główne zagrożenia zdrowotne na tym stanowisku.
Przedstawiciel handlowy — zagrożenia zawodowe:
- wypadki na drodze
- przygniecenie podczas napraw koła,
- nadmierne obciążenie układu kostno-mięśniowego,
- stres, agresja ze strony klientów,
- praca w trudnych warunkach klimatycznych.
Na co choruje handlowiec?
Choroby zawodowe przedstawicieli handlowych dotyczą kilku układów organizmu człowieka, głównie krążenia, narządu ruchu i psychiki.
- Choroby kręgosłupa i narządu ruchu
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa zachodzą na skutek długiego przebywania w wymuszonej pozycji za kierownicą samochodu.
Część pracy to zbieranie informacji niezbędnych do procesu sprzedaży — to handlowiec wykonuje przy biurku. Jeśli zajmuje mu to dużo czasu (a coraz częściej tak jest), taka praca również prowadzi do bólu i chorób kręgosłupa.
- Choroby układu sercowo-naczyniowego
Upośledzeniu funkcji układu sercowo-naczyniowego sprzyjają: wielogodzinna jazda samochodem i duży stres.
- Osłabienie odporności, choroby i zaburzenia psychiczne, wypalenie zawodowe.
Ciągłe wyzwania zawodowe i próba zrealizowania planów sprzedażowych powoduje stres. Klienci bywają agresywni i roszczeniowi, a przełożeni oczekują konkretnych rezultatów sprzedaży.
Pracownik jest zbyt obciążony psychiczne, co osłabia jego cały system immunologiczny i wpływa na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Pojawiają się nerwice, stany lękowe, depresja oraz wypalenie zawodowe.
Praca na stanowisku przedstawiciela handlowego jest bardzo wymagająca i jeśli pracodawca nie dba o dobre środowisko pracy przedstawiciela handlowego, upomni się o to zdrowie pracownika.
Jak ubezpieczyć przedstawiciela handlowego?
O wyborze właściwej opieki zdrowotnej decydują zagrożenia w pracy przedstawiciela handlowego.
SALTUS Ubezpieczenia ma dla handlowców sprawdzony przez pracodawców pakiet: medycyna pracy wraz z Pracowniczymi Programami Profilaktycznymi. W ramach podstawy opieki zdrowotnej pracownicy mają zapewnione badania wstępne, kontrolne i okresowe. Programy profilaktyczne to z kolei działania celowane. Zapewniają stałą kontrolę stanu zdrowia z naciskiem na poszczególne układy i narządy.
Praca jako przedstawiciel handlowy wymaga stałej kontroli układów ruchu i krwionośnego, co umożliwiają programy Profilaktyka Kardiologiczna + Walka dla Serca i profilaktyka Nabytych Wad Postawy. Z uwagi na duże ryzyko wypadków drogowych, pracodawcy zapewniają przedstawicielom handlowym program Profilaktyka Następstw Urazów. Aby wspierać samopoczucie i zdrowie psychiczne pracowników, oferują im konsultacje z psychologiem, a gdy jest to niezbędne — z psychiatrą. Wszystkie świadczenia są dostępne w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników
Warning: Undefined variable $position in /home/klient.dhosting.pl/brandscope/zdrowiewpracy/public_html/wp-content/themes/gillion/single.php on line 493