Obecność substancji drażniących w miejscu pracy przyczynia się do chorób układu oddechowego, w tym chorób oskrzeli. W których zawodach i branżach występują najczęściej?

Jeśli w otoczeniu pracownika są substancje drażniące, takie jak gazy, dymy, pyły czy spaliny, jest on bezpośrednio narażony na schorzenia układu oddechowego, takie jak choroba zawodowa oskrzeli. Może to być astma, zapalenie oskrzeli lub przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli. Wykrycie i skuteczne leczenie tych schorzeń gwarantują regularne badania i konsultacje ze specjalistami.

Spis treści:

Choroby zawodowe oskrzeli – komu zagrażają?

Najbardziej narażeni są pracownicy, którzy mają ciągłą styczność z zanieczyszczeniami powietrza takimi jak pyły, gazy i chemikalia. Są to przede wszystkim:

  • górnicy,
  • rolnicy,
  • pracownicy przemysłu budowlanego, chemicznego, papierniczego,
  • pracownicy rafinerii metali,
  • pracownicy sektora przetwórstwa przemysłowego,
  • pracownicy sektora usług gastronomicznych — piekarze, kucharze,
  • pracownicy opieki zdrowotnej — lekarze, dentyści, pielęgniarki.

Na występowanie powyższych czynników pracownicy nie mają wpływu, sami jednak mogą zwiększyć ryzyko choroby paląc papierosy.

Astma

Choroby układu oddechowego stanowią duża część chorób zawodowych. Astma oskrzelowa jest jedną z nich. To stan zapalny oskrzeli i oskrzelików. Cechuje się napadami duszności wywoływanymi przez skurcze oskrzeli. Chory nie ma problemu z nabraniem powietrza do płuc, ale przy jego wydychaniu pojawiają się duszności i charakterystyczne świsty.

Astma oskrzelowa jako choroba zawodowa występuje wtedy, gdy do jej powstania przyczynił się czynnik występujący w powietrzu obecny w miejscu pracy. Może to być substancja alergizująca (np.: kurz, pleśń) lub drażniąca (np.: pył, gaz). Co ważne, objawy tej choroby mogą wystąpić nawet po długim (wieloletnim) okresie przebywania w danym miejscu. Dlatego pracownicy narażeni na działanie substancji drażniących w powietrzu powinni — bez względu na brak objawów — regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne.

Zapalenie oskrzeli

Inną chorobą, która często występuje u osób, które pracują wśród drażniących czynników w powietrzu jest zapalenie oskrzeli. Ta choroba zawodowa często jest bagatelizowana, co może mieć dalekosiężne skutki w postaci rozwinięcia się jej formy przewlekłej, która prowadzi do POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). Dlatego takie objawy jak gorączka, złe samopoczucie, kaszel, odkrztuszanie białej wydzieliny i świszczący oddech, należy zawsze skonsultować z lekarzem. W przypadku pracy w kontakcie z gazem, pyłem i chemikaliami trzeba zminimalizować dostęp do tych substancji. Zalecane jest również zaprzestanie palenia i unikanie dymu papierosowego.

Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli

Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli jako choroba zawodowa ma cięższy przebieg niż zwykłe zapalenie oskrzeli i jest groźniejsza w skutkach. Jeśli dołączy do niej rozedma, wkrótce może pojawić się POChP, powodujące ogólne wyniszczenie organizmu i trwałą niezdolność do pracy.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli oznacza, że choroba trwa przynajmniej trzy miesiące w roku i taka sytuacja powtórzyła się dwukrotnie, rok po roku. Jej obturacyjna postać mówi o charakterze przebiegu — chory ma trudności z oddychaniem z powodu skurczu oskrzeli lub oskrzelików oraz obrzęku nabłonka oskrzeli i produkcji dużej ilości flegmy. Chory nie może oddychać, ma duszności i czuje ucisk w klatce piersiowej; może pojawić się świszczący oddech.

Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli u dorosłych występuje głównie na skutek pracy w zanieczyszczonych miejscach. Bardziej narażeni są na nią również palacze. Wykrycie tej choroby jest możliwe dzięki badaniom diagnostycznym, min. spirometrii, RTG klatki piersiowej, badaniom krwi i gazometrii krwi.

Profilaktyka chorób układu oddechowego

Kiedy wiadomo, że środowisko pracy stanowi zagrożenie dla zdrowia pracownika, konieczne staje się zadbanie o profilaktykę. W przypadku narażenia na choroby zawodowe oskrzeli, ważne jest regularne wykonywanie badań, takich jak:

  • RTG klatki piersiowej,
  • spirometria,
  • testy alergiczne,
  • CT płuc,
  • badania laboratoryjne (morfologia krwi, CRP, OB).

Powyższe badania mogą zapewnić swoim pracownikom pracodawcy, którzy korzystają z Pracowniczego Programu Profilaktycznego SALTUS Ubezpieczenia – Profilaktyka Chorób Układu Oddechowego. W PPP każda choroba zawodowa oskrzeli jest konsultowana ze specjalistami. Pracownicy objęci tym programem mają ponadto zapewniony regularny dostęp do konsultacji lekarskich w gabinetach: pulmonologicznym i alergologicznym.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników