Ból w obojczyku może pojawiać się przy dotyku lub podczas wykonywania ruchu, np. podnoszenia ręki. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości należy stłuczenie, złamanie lub przeciążenie mięśni. Często jest to również objaw stanów zwyrodnieniowych i zmian naczyniowo-nerwowych. Na czym polega diagnostyka i leczenie?

Bolący obojczyk po upadku oznacza najczęściej zwichnięcie, stłuczenie lub złamanie. Nie zawsze dolegliwości bólowe są wynikiem urazu. Ból w okolicy obojczyka może również stanowić objaw choroby zwyrodnieniowej lub przeciążenia mięśni i stawów. Jak znaleźć przyczynę bólu i jak go pokonać?

Spis treści:

  • Ból obojczyka – przyczyny
  • O czym świadczy ból obojczyka
  • Najczęstsze urazy obojczyka – objawy, diagnoza i leczenie
  • Zwichnięcie obojczyka
  • Stłuczenie obojczyka
  • Złamanie obojczyka

Ból obojczyka – przyczyny

Dolegliwości bólowe w obrębie obojczyka występują często, głównie ze względu na budowę i lokalizację tej kości. Leży ona blisko skóry i nie jest osłonięta przez grubą warstwę mięśni czy tłuszczu, przez co jest podatna na urazy. Z danych GUS wynika, że aż 44 proc. poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2020 roku doznało urazu kończyn górnych, w tym obojczyka[i].

Ból obojczyka przy dotyku może być wynikiem:

  • uderzenia,
  • gwałtownego zaciśnięcia pasów bezpieczeństwa,
  • upadku,
  • kontaktu klatki piersiowej z twardą przeszkodą.

Ból obojczyka może być również konsekwencją przeciążenia przyczepionych do niego mięśni. Dochodzi wówczas do nieprawidłowego napięcia, które powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Jest to najczęściej wynik ciężkiej pracy fizycznej oraz powtarzalności ruchów wykonywanych na przykład podczas ćwiczeń na siłowni.

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji i przewlekły ucisk również mogą przyczynić się do bólu w okolicy obojczyka. Może do niego doprowadzić np. spanie na jednym boku lub nieprawidłowa pozycja podczas pracy przy biurku.

O czym świadczy ból obojczyka

Dolegliwości bólowe w obrębie obojczyka mogą być też objawem chorób i patologii. W tym przypadku istotne jest bardzo dokładne zlokalizowanie miejsca odczuwania dyskomfortu.

  • Ból w okolicy lewego obojczyka mający przewlekły charakter może świadczyć o rozpoczynającej się chorobie zwyrodnieniowej. Zwyrodnieniu stawu obręczy barkowej towarzyszy zazwyczaj spontanicznie pojawiający się ból, sztywnienie, ograniczenie ruchomości i nawracające drętwienie.
  • Ból obojczyka po prawej stronie najczęściej wiąże się z urazem, jednak może też oznaczać zarówno rozpoczynającą się chorobę zwyrodnieniową, jak i opisany poniżej zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej.
  • Ból obojczyka przy oddychaniu oraz nasilający się podczas leżenia na zajętym boku może oznaczać zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej. Schorzenie to skutek nacisku masy ciała na struktury nerwowe i naczynia krwionośne w obrębie zwężenia górnego otworu klatki piersiowej. Następuje zwężenie drożności przepływu krwi, limfy i impulsów elektrycznych.
  • Ból w barku po przebudzeniu oraz towarzysząca mu sztywność może świadczyć o rozwijającym się zapaleniu stawu barkowego. Innym objawem tej dolegliwości może być również zaczerwienionym, ocieplony lub spuchnięty obojczyk. U osób cierpiących na zapalenie obojczyka mogą pojawić się również ogólnoustrojowe symptomy, np. ból mięśni, zmniejszenie apetytu czy podwyższenie temperatury ciała.

Najczęstsze urazy obojczyka – objawy, diagnoza i leczenie

Z uwagi na lokalizację i budowę, obojczyk narażony jest na urazy mechaniczne, które wymagają zróżnicowanego działania w zakresie diagnozy i leczenia.

1. Zwichnięcie obojczyka może być wynikiem bezpośredniego urazu okolicy barku, np. upadku na bark lub rękę z dużą prędkością i siłą. W momencie urazu dochodzi do rozciągnięcia lub całkowitego przerwania więzadeł tworzących bark.

Do najczęstszych objawów zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego należy:

  • ból i tkliwość,
  • odstawanie obojczyka do góry, koniec obojczyka w pobliżu barku wystający wyraźnie ku górze,
  • obrzęk.

Diagnoza zwichnięcia stawiana jest na podstawie wywiadu oraz badania klinicznego oraz potwierdzana poprzez wykonanie RTG. Prześwietlenie informuje o uszkodzeniu stawu oraz może wykluczyć ewentualne złamanie.

W dużej części przypadków zwichnięcie wymaga jedynie leczenia zachowawczego. Stosuje się unieruchomienie, a następnie fizjoterapię w celu odzyskania pełnego zakresu ruchomości, stabilizacji obręczy barkowej oraz siły mięśniowej.

2. Stłuczenie obojczyka to tępy uraz bez przerywania ciągłości skóry, któremu towarzyszą podskórne krwiaki, obrzęki problemy z ruchomością stawu oraz ból. Objawy stłuczenia są podobne do tych występujących podczas zwichnięcia.

Pierwsza pomoc w tym przypadku polega na tymczasowym unieruchomieniu i ochłodzeniu stłuczonego miejsca zimnym kompresem. W kolejnych dniach okłady chłodzące należy zastąpić rozgrzewającymi, które przyśpieszą wchłanianie powstałych krwiaków.

3. Złamanie obojczyka to dość powszechny uraz. Pęknięty obojczyk stanowi ok 5 proc. wszystkich złamań u dorosłych. Rzadko zdarza się sytuacja, w której obie kości obojczyka ulegają złamaniu w tym samym czasie. Złamany obojczyk jest bardzo bolesny i może utrudniać poruszanie ręką. Ponadto objawia się również obrzękiem, zasinieniem, tkliwością w dotyku oraz uwypukleniem obszaru złamania.

Diagnoza złamania rozpoczyna się od wywiadu i badania przeprowadzanego przez ortopedę. Badanie RTG może pomóc zlokalizować złamanie oraz wykluczyć współistnienie innych obrażeń w obrębie kości. Czasami zleca się tomografię komputerową, by szczegółowo zobaczyć szczelinę złamania.

Odpowiednie postępowanie po zwichnięciu, stłuczeniu lub złamaniu zmniejsza prawdopodobieństwo na zwyrodnienie obojczyka, które bywa następstwem wszelkiego rodzaju urazów. Dlatego tak ważna jest szybka i bezbłędna diagnoza oraz wprowadzenie dostosowanego leczenia. Pracownicy objęci Pracowniczymi Programami Profilaktycznymi SALTUS Ubezpieczenia, np. programem Profilaktyki Następstw Urazów, mogą skorzystać z wizyt u specjalistów ortopedii oraz fizjoterapii w prywatnych gabinetach i klinikach. Ponadto, ubezpieczenie uprawnia również do szybkiego wykonania niezbędnych badań obrazowych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników

 

 

 

[i] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2020-roku-dane-wstepne,3,42.html