Zdrowie jest największą wartością. W pracy przekłada się na lepsze wyniki i większe zaangażowanie. Jak dbać o zdrowie pracowników?

Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników ma dziś o wiele większe znaczenie niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie zatrudnieni oczekują przede wszystkim zapewnienia podstawowych środków higienicznych, dbania o świeże powietrze i egzekwowania zasad przeciwepidemicznych w miejscu pracy. Ponieważ w sytuacji ciągłego zagrożenia zdrowia nie czują się pewnie, cenią wszelkie działania pracodawców, które pozytywnie wpływają na dobrostan psychofizyczny. Firmy, żeby zatrzymać obecnych i przyciągnąć nowych pracowników, oferują różne pozapłacowe benefity zdrowotne.

Spis treści:

Jak można dbać o zdrowie pracowników?

Podstawą są badania profilaktyczne pracowników. Zawsze były ważne, ale obecnie są już standardem. Osoby zatrudnione w firmach, które oferują badania profilaktyczne, nie odkładają opieki nad swoim zdrowiem na później. Dzięki temu w porę zapobiegają chorobom i krócej przebywają na zwolnieniach lekarskich. Badania lekarskie pracowników często są dodatkowo rozszerzane na członków ich rodzin, co cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zatrudnionych.

Zdrowotne benefity w miejscach pracy najczęściej mają postać otwartych spotkań edukacyjnych i konsultacji ze specjalistami wybranych gałęzi medycyny. Pracownicy badają swoją skórę, dowiadują się co jeść, żeby wzmocnić odporność i jak radzić sobie ze stresem.

Profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami to również akcje sportowe, w których bierze udział firma, zachęcając do aktywności fizycznej poprzez rywalizację z innymi zakładami pracy. Coraz bardziej popularny jest zakup rowerów do użytku w trakcie przerw w pracy. Firmy oferują również szczepienia ochronne pracowników, głównie przeciw grypie.

Opieka ponad standard

Powyższe działania to minimum wymagane przez pracowników. Globalna sytuacja zdrowotna zmieniła podejście ludzi do własnego zdrowia. Dziś przykładamy większą wagę do równowagi psychofizycznej i pracy w takich warunkach, które nie przekraczają wytrzymałości zdrowotnych. Zdrowie stało się największym potencjałem, który pozwala na życie w harmonii oraz osiąganie dobrych wyników w pracy.

Odpowiedzią pracodawców na te potrzeby są dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Pracownicy, którzy korzystają z rozszerzonych pakietów zdrowotnych i Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia, mają dostęp np. do lekarza chorób zakaźnych, konsultacji profesorskich u lekarzy kilkudziesięciu specjalizacji, a także psychiatry i psychologa.

Te ostatnie są na tyle istotne, że w ogłoszeniach o pracę, coraz częściej pojawiają się jako zdrowotny benefit. To zupełna nowość, która precyzyjnie trafia w aktualne potrzeby pracowników. Wielu z nich czuje się niepewnie z powodu ciągłego zagrożenia zachorowaniem na COVID-19. Znaczna część osób już doświadczyła ogromnego przeciążenia psychicznego z powodów związanych z sytuacją pandemiczną i są wśród nich również tacy, którzy mogą cierpieć z powodu zespołu stresu pourazowego (PTSD — Post-Traumatic Stress Disorder). Korzystanie z pomocy psychologa przestało być tematem tabu, ponieważ w obecnym czasie ratuje kariery zawodowe wielu ludzi.

Dlaczego dbanie o zdrowie pracownika jest ważne?

Odpowiedź jest coraz bardziej oczywista dla wszystkich. Zdrowy pracownik to osoba pełna zaangażowania i taka, która jest produktywna, działa efektywnie i chętnie współpracuje z innymi, bo po prostu dobrze się czuje. Jak mówi definicja zdrowia WHO — zdrowie, to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności. Dlatego opieka zdrowotna dla pracowników jest podstawą działania każdej firmy. Tylko osoby zdrowe zapewnią jej sukces.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników