W niedawno zakończonych Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie mogliśmy zobaczyć na boiskach wszystkich gwiazd. Pomimo doskonałej opieki i profilaktyki, zapewnianej zawodowym piłkarzom, kontuzje wyeliminowały z turnieju wielu czołowych zawodników. Co w pakiecie medycznym mają piłkarze i co warto zbadać, jeśli chcemy wyczynowo uprawiać sport?

Formuła ostatnich Euro – 11 krajów gospodarzy – to novum, ale pewna rzecz wciąż pozostała niezmienna: – na turniej nie pojechało wielu wyróżniających się piłkarzy swoich ekip. Zabrakło m.in. Krzysztofa Piątka (uraz stawu skokowego), Krystiana Bielika (zerwane więzadło krzyżowe) czy Arkadiusza Milika (naderwana łąkotka) z polskiej reprezentacji oraz wielu gwiazd światowej piłki, m.in. Zlatana Ibrahimovica i Virgila Van Dyke’a (kontuzje kolan) czy Sergio Ramosa (zapalenie ścięgna uda).

Tych zawodników łączy to, że grają w najlepszych zawodowych klubach i mają dostęp do doskonałej opieki medycznej oraz rozbudowanej profilaktyki. A mimo to doznali kontuzji – tak na to patrzy statystyczny kibic. Proponujemy spojrzeć na tę sytuację z drugiej strony: co by się działo, gdyby sportowcy nie mieli zapewnionej najlepszej opieki i profilaktyki na co dzień? Odpowiedź brzmi: pustkami świeciłyby nie trybuny stadionów, jak to miało miejsce podczas pandemii, ale ich murawy.

Spis treści:

  • Co powinien zawierać zestaw badań zawodnika?
  • Jak badać się jak zawodowiec?
  • Ile kosztuje pakiet badań?

Co powinien zawierać zestaw badań zawodnika?

Specjalistyczne i bardzo precyzyjne badania lekarskie, jakimi są badania sportowe, mają potwierdzić stan zdrowia osób trenujących wyczynowo. Dzięki ich pomyślnemu przejściu sportowcy mogą być dopuszczeni do treningów i zawodów, bo zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych na skutek nadmiernej aktywności fizycznej. Słowem-kluczem jest tu właśnie owa minimalizacja, bo jak pokazało zdarzenie z niedawno zakończonego turnieju EURO 2020 z udziałem reprezentanta Danii, Christiana Eriksena, gwarancji nie da nam nikt.

Zawodowe kluby podchodzą do sprawy dokładnie tak, jak przedsiębiorstwa – zawodnik (pracownik), co do którego istnieje ryzyko kontuzji (choroby) uniemożliwiającej grę (pracę), oznacza większe prawdopodobieństwo, że klub (firma) poniesie wymierne straty finansowe z powodu jego wykluczenia. Dlatego pracodawcom zależy na zapewnieniu im jak najlepszej opieki i profilaktyki, a badania pozwalają sprawdzić, jak organizm reaguje na wzmożony wysiłek fizyczny i czy nie wystąpiły nadmierne przeciążenia poszczególnych narządów lub części ciała.

Niektórzy piłkarze, jak np. Robert Lewandowski, są mniej podatni na kontuzje, inni bardziej. Jednak niezależnie od tego, jak dany zawodnik znosi obciążenia meczowe czy treningowe, każdy profesjonalista musi poddać się określonemu zestawowi badań. Ich dobór i szczegółowy zakres zależą od lekarzy i klinik, z którymi współpracują kluby, możemy jednak wyróżnić „żelazny” pakiet. Oprócz ogólnych badań lekarskich (w tym morfologii krwi, badania moczu i poziomu glukozy) należą do niego:

  • EKG spoczynkowe i EKG z próbą wysiłkową,
  • badanie echokardiograficzne (ECHO serca),
  • pomiary antropometryczne (pomiar tkanki tłuszczowej),
  • szczegółowe badanie ortopedyczne wraz z USG,
  • badanie laryngologiczne,
  • badanie okulistyczne,
  • badanie neurologiczne (ze względu na częstą grę głową w zawodzie piłkarza).

Oprócz tego po każdej przebytej kontuzji i urazie nabytym podczas treningów wykonywane są badania kontrolne, obejmujące badania ogólne, specjalistyczne oraz diagnostyczne. Mają one rozstrzygnąć, czy zawodnik może bez zagrożenia dla swojego zdrowia i życia wrócić do zawodowego uprawiania sportu.

Jak badać się jak zawodowiec?

Badania dla sportowców, ale również dla intensywnie trenujących amatorów, zasadniczo mają odpowiedzieć na jedno pytanie: czy dana osoba może uprawiać sport bez zagrożenia dla zdrowia?

Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości jest kluczową kwestią dla zdrowia, a czasem też życia, np. w wypadku ukrytych wad serca, co – jak wspomnieliśmy wyżej – dotyka również zawodowych piłkarzy. Dlatego warto badać się regularnie, najlepiej planując z wyprzedzeniem. To o tyle ważne, że według Barometru WHC średni czas oczekiwania na wizytę np. u ortopedy w Polsce w ramach publicznej służby zdrowia wynosi aż 7,1 miesiąca.

Ile kosztuje pakiet badań?

Ponieważ lista badań i konsultacji jest długa, prawie tak samo, jak czas oczekiwania na wizytę w NFZ, część osób może zdecydować się na prywatne leczenie. Pozostaje jedynie pytanie, ile to kosztuje. Gdybyśmy chcieli płacić za każdą usługę pojedynczo, łączna cena opisanego wyżej pakietu badań to ponad 3 tys. zł Najdroższym z wymienionych świadczeń jest badanie USG wraz z konsultacją ortopedyczną (ponad 500 zł), a najmniej obciążającym dla kieszeni – EKG (ok. 50 zł). Korzystniejsze może być jednak wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Brak długich kolejek do lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych to główna przyczyna rosnącej popularności ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce. Jak pokazują cykliczne raporty Polskiej Izby Ubezpieczeń, liczba ubezpieczonych systematycznie rośnie. W 2020 r. liczba Polaków posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne wyniosła 3,3 mln i było to o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej[1].

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników

 

 

[1] https://piu.org.pl/blogpiu/ubezpieczenia-moga-odciazyc-system-opieki-zdrowotnej-prywatne-ubezpieczenia-zdrowotne-i-ich-rola-w-systemie/