Czas pandemii. Od ponad roku większość czasu poświęcamy na siedzenie w domu, przed komputerem w trakcie pracy zdalnej. Może to przełożyć się na kolejną epidemię – wad postawy, chorób kręgosłupa i w efekcie na częstsze wizyty u lekarza. A pracownik mądry po szkodzie…

Zniesienie limitów na wizyty u specjalistów tylko częściowo pozwoli pracownikom zachować zdrowie i uniknąć ryzyka nabycia wad postawy. Szybka wizyta u specjalisty pomogłaby szybko zdiagnozować groźny problem, skutecznie go leczyć lub wręcz uniknąć poprzez skorzystanie choćby ze zwykłej porady. Jednak liczba specjalistów dostępnych w ramach NFZ jest zbyt mała. Dodatkowo „fizyczny”, czysto organizacyjny limit pacjentów na lekarza sprawia, że najszybsza droga dostania się do ortopedy w ramach NFZ wiąże się z koniecznością wielogodzinnego koczowania na SOR-ze. Później długiego oczekiwania na niezbędne badania, czy dalsze leczenie już w przychodni specjalistycznej.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne jako panaceum?

Można oczywiście rzucić hasło „lekarze bez limitów” czy jak kto woli „wolny dostęp do służby zdrowia” ale takie rewolucje nie są możliwe do realizacji w dzisiejszych realiach. Panaceum na limitowanie usług medycznych, gdzie szybka wizyta u lekarza specjalisty nie będzie graniczyć z cudem, a jest normalną praktyką są prywatne ubezpieczenia zdrowotne.

Posiadając takie ubezpieczenie, będące często niefinansowym benefitem fundowanym przez pracodawcę, wiemy, że specjaliści dla pracowników są dostępni, profesjonalni i szybko zaoferują pomoc. Wizyta u specjalisty – ortopedy nie będzie wiązać się z wielotygodniowym (jak wskazują niektóre badania nawet 22 miesięcznym) terminem oczekiwania na konsultację. Wizyta u lekarza jest umawiana natychmiast – telefoniczne, mailowo, poprzez rezerwację na stronie internetowej, a nawet za pośrednictwem czatu. Wszystko na konkretny dzień i godzinę co nie wiąże się z koniecznością … pracy z laptopem na kolanach w zatłoczonej poczekalni, kiedy w tle jest kolejny „deadline”. A jeżeli szukasz zwykłej porady dostępna jest opcja telekonsultacji lub video czatu. Takie rozwiązania są już oferowane m.in. w ramach pracowniczych programów profilaktycznych.

Wady postawy – znak czasów

Wady postawy u dorosłych, czy ogólnie wady postawy, grożą nie tylko bólami mięśniowymi, dysfunkcjami układu nerwowego, zaburzeniom układu trawiennego, ale i wielu innym powikłaniom. Przyczyny wad postawy, chociaż mogą zaczynać się we wczesnym dzieciństwie, nasilają się właśnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Ograniczających, chcąc lub nie chcąc, aktywność fizyczną, czy pracujących w nieergonomicznych warunkach. Taki utrzymujący się stan prowadzi wprost do wady kręgosłupa, kifozy czy skoliozy, które są de facto współczesnymi chorobami cywilizacyjnymi pracowników biurowych.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wszyscy musimy zastanowić się jak zapobiegać wadom postawy. I właśnie tutaj potrzebna jest „rewolucja”. Będąc pracodawcą warto rozejrzeć się za szytym na miarę grupowym programem ubezpieczeń zdrowotnych, ale przede wszystkim na zapewnieniu takich warunków i higieny pracy aby pracownik korzystał z niego głównie w celach profilaktycznych. Nawet szeroki katalog usług medycznych to bowiem nie zapobieganie wadom postawy, tylko ich leczenie.

A przykładowo zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa nie wymaga wielkich wyrzeczeń i kosztów. Jeżeli już dużo czasu musisz spędzać przed komputerem przynajmniej siedź prosto. Co godzinę rozprostuj kości, pokręć szyją z niedowierzaniem jak czytasz kolejnego maila od przełożonego, porozciągaj się i …. chodź po schodach. Wtedy zminimalizujesz ryzyko, a wada postawy leczenie itp. ominą Cię szerokim łukiem.

Dobra rada

Nie siedź więc przed komputerem cały dzień. Mimo obostrzeń i trudności w przemieszczaniu, mimo kolejnych terminów, meetingów czy webinarów warto wyjść na spacer. Pobiegać, pojeździć na rowerze, pójść na siłownię pod chmurką. To z pewnością wyjdzie na dobre nie tylko Tobie, ale i Twojemu kręgosłupowi. A ubezpieczenie zdrowotne zostaw sobie na wszelki wypadek…

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników