Przewlekłe zapalenie trzustki może powodować wiele różnych objawów. Poznaj 12 objawów przewlekłego zapalenia trzustki, których nie powinno się bagatelizować na stanowisku pracy.

Rola trzustki

Trzustka pełni w naszym organizmie dwie ważne funkcje – dostarcza do jelita cienkiego enzymy (tzw. sok trzustkowy), które umożliwiają trawienie pożywienia (białek, węglowodanów i tłuszczów) oraz produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi (m.in. insulinę). Prawidłowe działanie trzustki jest niezbędne dla funkcjonowania całego organizmu.

Objawy chorej trzustki

Chora trzustka przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Później jednak symptomy choroby bywają na tyle niecharakterystyczne, że mogą oznaczać wiele różnych schorzeń oraz m.in. być mylone np. z niestrawnością, stresem czy kłopotami z kręgosłupem. Jeśli jednak kilka z nich wystąpi w tym samym czasie, może to wskazywać na postępujący proces zapalny, który należy zdiagnozować badaniem trzustki, pozwalającym zmierzyć m.in. poziom lipazy trzustkowej. Równocześnie ze sprawdzaniem poziomu lipazy sprawdza się poziom dwóch pozostałych enzymów trzustkowych: amylazy i elastazy. Podwyższona amylaza towarzyszy najczęściej ostremu zapaleniu trzustki, a obniżona (niedobór enzymów trzustkowych) może świadczyć o jej rozległym uszkodzeniu. Z kolei obniżenie poziomu insuliny we krwi może wskazywać na niedoczynność trzustki.

Jakie badania na trzustkę?

Oprócz prób trzustkowych warto wykonać rezonans trzustki i badanie USG trzustki. Z racji wielorakich objawów, jakie mogą dawać problemy z trzustką (m.in. objawy zapalenia trzustki, kamica trzustkowa). Diagnostyka trzustki powinna być dwutorowa – badaniom laboratoryjnym powinny zawsze towarzyszyć badania obrazowe.

Kiedy skontrolować trzustkę?

Najczęstszym schorzeniem, na jakie cierpią pacjenci, jest zapalenie trzustki. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Do grupy częstych przyczyn wystąpienia zapalenia trzustki zaliczamy przede wszystkim czynniki związane z nawykami żywieniowymi i stylem życia, m.in. stosowanie bogatej w tłuszcze i cukry diety, nadwagę i otyłość, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Na rozwój zapalenia trzustki mają także wpływ czynniki genetyczne i autoimmunologiczne.

Wyróżniamy trzy rodzaje zapalenia trzustki: przewlekłe, ostre i autoimmunologiczne. Stanem groźnym dla zdrowia i życia jest ostre zapalenie trzustki, które zwykle ma bardzo gwałtowny przebieg. Przewlekłe zapalenie trzustki oraz ostre zapalenie trzustki mogą być powodowane podobnymi czynnikami, które obejmują m.in. stosowanie złej diety.

Do 12 najczęstszych objawów przewlekłego zapalenia trzustki należą:

  • ból brzucha,
  • ból w dole pleców,
  • ból w lewym boku,
  • nudności,
  • zaparcia,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • osłabienie,
  • brak apetytu,
  • wzdęcia,
  • tzw. tłuszczowe stolce,
  • chudnięcie.

Ciężko powiązać te objawy z jedną chorobą, ale jeśli kilka występuje jednocześnie, może to oznaczać właśnie dysfunkcję trzustki. Wiele osób mylnie bierze objawy jej zapalenia za niestrawność czy tzw. nerwicę żołądka, a bagatelizowanie tej dolegliwości może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, m.in. hiperglikemii, cukrzycy, a nawet raka trzustki – nowotworu o bardzo złych rokowaniach.

Profilaktyka trzustki

Wczesna profilaktyka (rezygnacja z używek, właściwa dieta i kontrola lekarska) może wydatnie pomóc w utrzymaniu naszej trzustki w dobrej formie. Dolegliwości w obrębie brzucha oraz układu pokarmowego muszą zostać skonsultowane z lekarzem, bo mogą świadczyć nie tylko o zapaleniu trzustki, ale także o innych, poważnych schorzeniach, np. nowotworach narządów jamy brzusznej.

W wypadku pracowników nieocenioną pomocą są prywatne ubezpieczenia zdrowotne, wykupione przez pracodawców. Wśród pakietu badań obrazowych i laboratoryjnych znajdziemy wiele, które mogą okazać się bardzo pomocne w diagnostyce problemów z trzustką, w tym biopsję cienkoigłową tarczycy pod kontrolą USG. W dodatku ich wykonanie jest znacznie szybciej osiągalne, niż analogiczne badanie umawiane przez NFZ.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników