Czy na co dzień pracodawcy robią wszystko, by dbać o wzrok pracowników? A może jest coś, co jeszcze da się zrobić w kwestii chorób oczu? Jak pandemia i izolacja wpłynęły na zaburzenia wzroku? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Krótkowzroczna przyszłość

Zdaniem australijskiego NGO Brien Holden Vision Institute do połowy XXI w. ok. pięciu miliardów ludzi, czyli prawdopodobnie połowa światowej populacji, zostanie ofiarami najczęstszego schorzenia oczu – krótkowzroczności. Lekarze prognozują, że aż jeden na trzydziestu mieszkańców Europy w ciągu swego życia straci wzrok.

Pandemia, a zwłaszcza towarzyszące jej lockdown’y, spowodowały że spędzamy przy ekranie komputera, smartfonu i telewizora znacznie więcej czasu niż przedtem. Coraz mniej czasu spędzamy za to na świeżym powietrzu. Efekty? Bolące oczy od monitora. Zacznijmy od danych z Hiszpanii – 76,4 procent biorących udział w sondażu Hiszpanów uważa, iż podczas izolacji wynikającej z epidemii koronawirusa pogorszył się ich wzrok. Ponad 30 procent badanych uważa, że było ono „znaczne”, a dla 7 procent „poważne”. Nie lepiej sytuacja wygląda u nas. W ramach badania zleconego przez Vision Express Polacy najbardziej uskarżali się na uczucie suchości i pieczenia oczu (aż 50%), zmęczenie i ból głowy (58%), okresy niewyraźnego widzenia (43%) i ból oczu (44%). Aż 55% badanych odczuwa potrzebę ponownego przebadania wzroku.

Jak zadbać o wzrok?

Ciągła praca przy komputerze (zwłaszcza teraz, gdy wg badań ok. 37% z nas pracuje zdalnie), oglądanie telewizora i smartfonu, czy zbyt długie przebywanie w sztucznym oświetleniu powodują, że nasz wzrok pogarsza się w zastraszającym tempie, a jego schorzenia stają się chorobą cywilizacyjną. Problemom ze wzrokiem od komputera można jednak zapobiegać, a przynajmniej mocno ograniczyć postępy choroby. Pogarszający się wzrok nie od razu oznacza też konieczność noszenia okularów – czasem wystarczy wiedzieć, jak zadbać o oczy i dać im odpocząć, by sytuacja wróciła do normy.

Profilaktyczne dbanie o wzrok należy rozpocząć od odpowiednio długich przerw od patrzenia w monitor. Wskazane są częste spacery, podczas których wzrok odpoczywa, a my możemy mu w tym dodatkowo pomóc, włączając odpowiednie ćwiczenia wzroku – to ważny element higieny narządu wzroku. Oczy zrelaksujemy m.in. patrząc w dal, np. na odległe drzewa. Warto też (nawet patrząc przez okno) skupić wpierw wzrok na najbardziej oddalonym punkcie, by po chwili przenieść go na przedmiot położony zupełnie blisko nas. Inne ćwiczenie polega na kreśleniu wzrokiem ósemek na oddalonej o ok. 2 metry ścianie bez poruszania głową. Każde z ćwiczeń należy powtarzać kilkukrotnie, przy czym najważniejszy nie jest czas ich wykonywania, ale regularność.

Okulary ochronne – kiedy warto?

Szczególnie narażone na schorzenia oczu są osoby wykonujące określone zawody, np. przebywające w otoczeniu szkodliwych substancji czy wykonujące zagrażające oczom czynności. Nieodłącznym elementem ich wyposażenia powinny być odpowiednio dobrane okulary ochronne. Bardzo ważne jest też dostosowanie swojego miejsca pracy tak, by tworzyło jak najbardziej przyjazne warunki dla oczu. Np. monitor powinien stać w odległości minimum 70 cm od naszej głowy. Światło powinno też być równomiernie rozproszone. Wietrzmy pomieszczenie i uważajmy na klimatyzację – jej działanie może wysuszać oczy. Warto zaopatrzyć się też w nawilżające krople do oczu, likwidujące uczucie pieczenia, przekrwienia i tzw. piasku pod powiekami. Aby zachować zdrowy wzrok, w codziennej diecie powinniśmy uwzględniać służące mu związki, takie jak karotenoidy (m.in. luteina, likopen, beta-karoten), witaminy A, C i E, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk oraz selen.

Badania wzroku – medycyna pracy i prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Profilaktyka schorzeń oczu obejmuje regularne badanie okulistyczne. Pracownikom między 21 a 40 rokiem życia zaleca się badanie wzroku co 2 lata, podczas gdy starsi i narażeni na schorzenia wzroku z racji wykonywanego zawodu powinni raz w roku udać się na badanie wzroku. Medycyna pracy obejmuje też obowiązkowym badaniem wzroku przedstawicieli wielu różnych zawodów. W leczeniu wszelkich dolegliwości związanych ze wzrokiem wydatnie mogą pomóc również grupowe ubezpieczenia zdrowotne, wykupione przez pracodawców. W ich ramach można przeprowadzić wiele badań okulistycznych pracowników (m.in. badanie dna oka, badanie pola widzenia, badanie ciśnienia śródgałkowego) i umówić w krótkim czasie wizytę u okulisty. Warto robić to regularnie – profilaktyka wzroku pozwala znacznie zmniejszyć poziom jego zaburzeń w późniejszym okresie życia. Także wszelkie symptomy odczuwane przez dłuższy czas powinny stanowić sygnał do odwiedzenia lekarza-okulisty.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników