Morfologia krwi, glukoza i lipidogram to jedne z podstawowych badań diagnostycznych. Trwają zaledwie chwilę i dają dobry obraz stanu zdrowia.

Narodowy Test Zdrowia Polaków z 2022 roku nie pozostawia złudzeń. Choroby przewlekłe zdominowały nasze zdrowie. Na nadciśnienie tętnicze choruje 29 proc. osób, choroby serca dotyczą 12 proc. badanych, cukrzyca – 9 proc., a 5 proc. Polaków choruje na nowotwory. Z danych WHO wynika, że niezakaźne choroby przewlekłe są przyczyną 71 proc. wszystkich zgonów na świecie, także w Polsce. Polacy nie chcą się badać, tymczasem wczesną diagnozę stawia już podstawowe badanie krwi. Co może wykryć? W zasadzie większość chorób: genetyczne, autoimmunologiczne, pasożytnicze, alergie, nowotwory, zaburzenia hormonalne i immunologiczne. Także choroby cywilizacyjne i zawodowe. Badania z krwi są tak uniwersalne, że dają szansę na zachowanie zdrowia pracowników w każdej branży.

Spis treści:

 

Jakie są rodzaje badań krwi?

Jakie badania z krwi są najpowszechniejsze i czego można się z nich dowiedzieć? W ramach pakietu medycyny pracy w SALTUS Ubezpieczenia pracownik może wykonać wiele różnych analiz: od podstawowych testów, takich jak morfologia, po bardziej szczegółowe badanie krwi.

  • Ogólne badania krwi i biochemia

To analiza osocza krwi, które umożliwia ocenę stanu niemal wszystkich narządów organizmu. Podstawą jest pełna morfologia z OB. i CRP, glukoza, cholesterol, trójglicerydy, mocznik, kreatynina.

  • Autoimmunologia

Identyfikuje rozwój i ocenia przebieg chorób autoimmunologicznych. Najczęściej bada się przeciwciała: anty TG, anty-tGT, anty-TPO, anty-TRAb oraz wykonuje testy ANA3, ELISA, CLIA.

  • Hormonalne

Wykrywa zaburzenia pracy hormonów. Do tego rodzaju badań należą m.in.: TSH, FT3, FT4, beta-HCG.

  • Genetyczne

Wskazują na mutacje genów, oceniają ryzyko zachorowania i pomagają monitorować przebieg choroby.

  • Markery nowotworowe

Badania pomocne do diagnozy nowotworów oraz przebiegu leczenia raka: jajnika (test ROMA), prostaty (panel PSA), jądra, piersi, trzustki, jelita grubego.

  • Alergie i nietolerancje pokarmowe

Badania alergii i nietolerancji pokarmowych z krwi mogą być uzupełnieniem testów skórnych. Bada się przeciwciała klasy IgE i IgG.

  • Wykrycie infekcji

Ten rodzaj badań wykrywa bakterie, wirusy i choroby pasożytnicze. Stosuje się różne rodzaje testów i bada przeciwciała.

Morfologia – potężne narzędzie diagnostyczne

Na szczególną uwagę zasługuje morfologia. Normy tego badania są czytelne nawet dla pacjentów i dostarczają cennych informacji o zdrowiu. Wynik badania krwi może powiedzieć o anemii, chorobie nowotworowej, niedoborach składników mineralnych czy rozwijającej się w organizmie infekcji. Prawidłowa morfologia to w większości przypadków pewnik dobrego zdrowia, choć jeśli istnieją objawy chorób, lekarz zleca kolejne, bardziej szczegółowe analizy krwi. Złe wyniki morfologii to często pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś nieprawidłowego, czyli wczesna diagnoza choroby. Pomijanie badania morfologicznego lub odwlekanie go w czasie, równa się z ryzykiem przeoczenia choroby i opóźnienia leczenia.

Jakie choroby wykrywają badania krwi pracowników?

Lista zagrożeń zdrowotnych, które można wykryć z krwi, jest ogromna. Są wśród nich choroby cywilizacyjne, przewlekłe i zakaźne. Wyniki wykażą także obciążenia organizmu na skutek pracy w trudnych lub szkodliwych warunkach:

  • zatrucie ołowiem – spotykane wśród pracowników przemysłu metalurgicznego,
  • zatrucie rtęcią – narażeni na zatrucie rtęcią są pracownicy zakładów przemysłu chemicznego,
  • zatrucie kadmem – dotyka osób zatrudnionych w przemyśle elektronicznym i metalurgicznym,
  • wirus HBV – na ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby narażony jest personel medyczny,
  • anemia – może być wynikiem stałej ekspozycji na chemikalia, takie jak arsen, benzen i pestycydy,
  • leukemia – w grupie ryzyka są osoby narażone na promieniowanie rentgenowskie czy substancje chemiczne,
  • zespół przewlekłego zmęczenia – diagnozowany u osób pracujących w warunkach dużego stresu,
  • zaburzenia hormonalne – występują u osób, które mają styczność z substancjami chemicznymi,
  • zespół metaboliczny – do jego powstania może przyczynić się długotrwała praca siedząca.

Badania krwi są często tylko pierwszym krokiem w diagnozie i zazwyczaj wymagają dalszych badań i konsultacji z lekarzem specjalistą. Medycyna pracy w SALTUS Ubezpieczenia umożliwia objęcie zatrudnionych Pracowniczymi Programami Profilaktycznymi. W ramach tych pakietów usług pracownicy mają dostęp do lekarzy specjalistów.

Jak zachęcić pracowników do badań krwi?

W dzisiejszym, dynamicznym środowisku pracy, dbanie o zdrowie pracowników staje się coraz bardziej istotne. Badania krwi są jednym z najbardziej efektywnych narzędzi w tym zakresie. Warto włączyć je do elementów programów wellness, takich jak programy ćwiczeń, wsparcie psychologiczne czy edukacja zdrowotna. Natłok obowiązków w pracy sprawia, że pracownikom ciężko znaleźć czas na wykonanie badań. Wspólne działania dla zdrowia wpływają na ludzi motywująco i tworzą pozytywną kulturę organizacyjną, co jest nieocenione w kontekście pozyskiwania pracowników i zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników