Lekarz traumatolog jest ortopedą, jednak specjalizacja z traumatologii rozszerza jego kompetencje, pozwalając leczyć większą liczbę schorzeń.

Lekarz traumatolog – co leczy?

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie „co to jest traumatologia?”. Traumatologia narządu ruchu, zwana też chirurgią urazową, to dziedzina medycyny związana ściśle z ortopedią. Ortopeda traumatolog zajmuje się leczeniem operacyjnym urazów kości, stawów, więzadeł, a pośrednio również dotkniętych urazami mięśni i ścięgien. Lekarz ten może wdrożyć leczenie farmakologiczne, fizjoterapię, leczenie operacyjne z następującą po nim rehabilitacją, a także leczenie zachowawcze.

Ortopedia i traumatologia narządu ruchu obejmuje w zasadzie schorzenia całego układu kostnego i mięśniowego (z wyłączeniem urazów czaszki), oprócz urazów stawów i struktur kostnych, zajmując się też chorobami kości i tkanek np. chorobami zwyrodnieniowymi. Ortopeda traumatolog diagnozuje, leczy i zajmuje się rehabilitacją pacjentów po urazach narządu ruchu, skarżących się na schorzenia występujące w jego obrębie. To obejmuje bardzo szeroką grupę ludzi – od skarżących się na ból kręgosłupa (wszelkie dyskopatie czy zwyrodnienia), po problemy z codziennym poruszaniem się. Traumatologa często odwiedzają też sportowcy i osoby starsze. Zajmuje się on również diagnozowaniem wad postawy, takich jak skoliozy, płaskostopie czy stopa szpotawa. Pomaga również chorym na reumatyzm i osteoporozę.

Po badaniu traumatolog zleca odpowiednie leczenie, najczęściej związane z fizykoterapią, ćwiczeniami i wypracowaniem prawidłowych nawyków. Chirurg traumatolog ortopeda zajmuje się również problemem osłabionych kości, które stają się podatne na urazy na skutek ich nieprawidłowej mineralizacji. Dlatego powinny do niego zgłaszać się osoby z podejrzeniem osteoporozy. Inne schorzenia i przypadłości, z którymi trzeba wybrać się do traumatologa to:

 • dna moczanowa,
 • łokieć tenisisty,
 • ostroga piętowa,
 • haluksy,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • choroba Perthesa, Osgooda–Schlattera i wiele, wiele innych.

Diagnostyka w traumatologii

Diagnostyka w traumatologii i ortopedii opiera się bardzo często na badaniach obrazowych, takich jak USG (ultrasonografia), RTG (radiologia), rezonans czy tomograf. Na ich podstawie lekarz zajmujący się traumatologią układu ruchu potrafi – często w porozumieniu z fizjoterapeutą – określić zakres doraźnej pomocy lub specjalistycznego leczenia, jakie należy wdrożyć. Traumatolog, oprócz przeprowadzania zabiegów korekcyjnych, zajmuje się też zabiegami ratującymi życie i zabiegami amputacji kończyn (chirurgia urazowa).

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

 • Brak górnej granicy wieku
 • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
 • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

 • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
 • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
 • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników