Kinezyterapia to forma fizjoterapii, która wykorzystuje lecznicze działanie ruchu. Stosuje się ją po różnych urazach, u chorych zmagających się z problemami neurologiczne, osób z nabytymi wadami postawy czy cierpiących na choroby układu oddechowego.

Ćwiczenia stosowane w ramach kinezyterapii mają na celu przywrócenie pacjentowi pełnej lub chociaż częściowej sprawności fizycznej. Ta gałąź fizjoterapii działa korzystnie na:

  • układ ruchu, czyli kości, mięśnie i stawy,
  • sprawność układu krążenia,
  • układ oddechowy,
  • układ nerwowy,
  • przewód pokarmowy,
  • układ moczowo-płciowy.

Na czym polega kinezyterapia?

Kinezyterapia polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń poprawiających stan zdrowia i sprawność pacjenta. Ćwiczenia dzieli się na:

  • miejscowe – dotyczą tylko chorego narządu,
  • ogólne – dotyczą chorego narządu oraz części ciała nieobjętych chorobą.

Miejscowe ćwiczenia można podzielić na bierne i czynne. Pierwsze wykonywane są przez terapeutę lub specjalistyczną aparaturę bez czynnego udziału chorego. Natomiast ćwiczenia czynne pacjent wykonuje samodzielnie. Kolejnym zabiegiem kinezyterapii są ćwiczenia izometryczne, które czynnie napinają mięśnie bez zmiany ich długości. Do ćwiczeń miejscowych zalicza się również ćwiczenia oddechowe i wyciągi. Czasem fizjoterapeuci wprowadzają również ćwiczenia w odciążeniu, w których do wykonania ruchu dochodzi przy odciążeniu przez specjalistę ćwiczonego odcinka ciała oraz ćwiczenia samowspomagane. Polegają one na wykonywaniu ruchów osłabionymi partiami mięśni przy jednoczesnym wspomaganiu siłą mięśni zdrowej kończyny.

Jeśli chodzi o ogólne zabiegi kinezyterapii, to obejmują one ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia gimnastyki porannej, sport inwalidów oraz ćwiczenia w wodzie.

Dla kogo kinezyterapia?

Kinezyterapię stosuje się przede wszystkim w chorobach układu ruchu. Zatem zainteresować się nią powinny osoby z wadami postawy, po złamaniach kończyn lub amputacji, chorzy na zwyrodnienie stawów i osoby skarżące się na ból kręgosłupa.

Kolejną grupą, na którą z pewnością pozytywnie wpłynie zastosowanie kinezyterapii, są pacjenci z chorobami układu krążenia. Do tej grupy należą osoby leczące się na chorobę wieńcową, po udarze, z nadciśnieniem tętniczym czy z problemami zakrzepowo-zatorowymi.

Kinezyterapia dla pracowników

Dolegliwości, które można zminimalizować lub wyeliminować z pomocą kinezyterapii dotyczą w dużej mierze osób aktywnych zawodowo. Na choroby układu ruchu narażone są m.in. osoby, które podczas wykonywania obowiązków muszą przebywać w wymuszonej pozycji ciała, bądź wykonują ciężką pracę fizyczną. Na ból kręgosłupa skarżą się regularnie pracownicy biurowi, czy pracownicy budowlani. Choroby krążenia dotykają natomiast tak dużej grupy ludzi, że osoby narażone pracują w praktycznie każdym zawodzie. SALTUS Ubezpieczenia wychodząc naprzeciw potrzebom medycznym pracodawców i pracowników stworzył Pracownicze Programy Profilaktyczne oraz pakiety usług rehabilitacyjnych. Umożliwiają one ubezpieczonym pracownikom dostęp do szerokiej gamy badan diagnostycznych, laboratoryjnych i zabiegów, w tym właśnie m.in. kinezyterapii. Pracownicy objęci ubezpieczeniem mogą skorzystać nawet z 60 zabiegów kinezyterapii w ciągu roku.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników