Cukrzyca uznawana jest dziś za pierwszą, niezakaźną epidemię w historii. Co 11. Polak jest diabetykiem, a ponad milion nie wie o swojej chorobie. To poważny problem. Radzimy jak przeciwdziałać chorobie.

Skala problemu jest poważna, a najbardziej niepokoi liczba niezdiagnozowanych przypadków. Wiele osób nie robi regularnie badań, więc nie wie o swojej chorobie. A to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Spis treści:

Ile osób zmaga się z cukrzycą?

Co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba na skutek cukrzycy lub jej konsekwencji – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. cukrzyca będzie 7. z najczęstszych przyczyn zgonów. Według jej danych, w 1980 roku na cukrzycę chorowało na świecie „tylko” 108 milionów osób. Z kolei w 2014 roku ta liczba wzrosła do 422 milionów. W Polsce mieszka ok. 3,5 mln osób chorych na cukrzycę, z czego 1/3 (ponad milion) nie wie o swojej chorobie. Co oznacza, że co 11. mieszkaniec naszego kraju jest diabetykiem (dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca).

Jakie są skutki zachorowania na cukrzycę?

Uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną, a na jej rozwój wpływa też tryb życia. Nieleczona może wywoływać m.in. miażdżycę, niewydolność nerek i prowadzić do śmierci. Dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o profilaktyce, która jest podstawą skutecznego leczenia.

Wśród powikłań cukrzycy znajdują się m.in.:

  • zmiany miażdżycowe,
  • retinopatia,
  • nefropatia.

Ponadto choroba ta źle wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia, zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Diabetycy mają też kłopoty ze wzrokiem, a uszkodzenia nerwów obwodowych dolnych kończyn, wywołują tzw. stopę cukrzycową, która może być przyczyną amputacji.

Zdrowy tryb życia i ruch pozwalają uniknąć cukrzycy

Nie bez znaczenia dla rozwoju cukrzycy jest tryb życia. Siedząca praca i brak aktywności fizycznej w wolnym czasie, prowadzi do otyłości, a to prosta droga do cukrzycy. Wzrost masy ciała to pierwszy sygnał, aby udać się do diabetologa. Warto podkreślić, że zmiana trybu życia nawet w stanie przedcukrzycowym – odpowiednia dieta, ruch, rezygnacja z używek – może go skutecznie cofnąć i efekcie zatrzymać lub spowolnić rozwój cukrzycy typu 2. Zdrowy styl życia to również skuteczny sposób na zapobieganie powikłań cukrzycy, gdy ta została już zdiagnozowana. Da się z nią żyć, choć wiadomo, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym także pracę.

Profilaktyka w ramach ubezpieczenia zmniejsza ryzyko

Problem zauważają nie tylko lekarze i środowisko medyczne, ale również pracodawcy. Chcąc zadbać od dobrostan pracowników zapewniają im zatem szybki dostęp do świadczeń medycznych, m.in. dzięki grupowym ubezpieczeniom zdrowotnym i różnym programom profilaktycznym.

Rynek ubezpieczeń, widząc potrzeby pracodawców, oferuje specjalne pakiety ubezpieczeń zdrowotnych zawierające m.in. zestawy badań i konsultacji specjalistycznych pomagających szybko wykryć i przeciwdziałać cukrzycy. Z obserwacji SALTUS Ubezpieczenia wynika, że firmy coraz częściej poszukują takich polis grupowych. Dzięki temu profilaktyka staje się bardziej skuteczna, a jak wiemy z przysłowia: lepiej zapobiegać, niż leczyć .

Dobrze skonstruowany pakiet powinien zawierać łatwy dostęp do konsultacji m.in. z: diabetologiem, internistą, kardiologiem i okulistą. Nie można jednak rozpocząć leczenia bez diagnostyki. Dlatego ubezpieczenie powinno uwzględniać odpowiednio dobraną listę badań, niezbędnych w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, czyli m.in.: badanie poziomu glukozy, białka, kreatyniny we krwi, a także umożliwiać przeprowadzenie badań obrazowych EKG.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników