Rządowy program Profilaktyka 40 PLUS nie odniósł spektakularnego sukcesu. Polacy nie chcą korzystać z badań, które i tak mają zapewnione w ramach zwykłej opieki zdrowotnej lub pracowniczych ubezpieczeń grupowych.
Rządowe programy profilaktyczne cieszą się popularnością, bo ich siła polega na działaniu wycelowanemu w konkretną chorobę. Natomiast narodowy program zdrowia w Polsce Profilaktyka 40 PLUS miał wykrywać wiele różnych schorzeń u osób w drugiej połowie życia. Co więcej, na bazie bardzo podstawowych badań. Na razie nie odniósł jednak sukcesu.
Spis treści:
Profilaktyka 40 PLUS — o co chodzi?
Program profilaktyki zdrowotnej dla osób powyżej 40-go roku życia to element Polskiego Ładu. Docelowo badania profilaktyczne miały objąć ponad 20 mln Polaków. Jednak do końca grudnia 2021 r. skorzystało z niego zaledwie 358 tys. osób. To nawet mniej niż 1 proc. docelowych beneficjentów programu. Program został przedłużony do końca czerwca 2022 roku.
Jednym z powodów niskiego zainteresowania jest brak punktów badań, szczególnie w małych miejscowościach. Polacy nie wiedzą też, do kiedy i gdzie mogą wykonać badania, a samo otrzymanie skierowania wiąże się z wypełnieniem bardzo szczegółowej ankiety na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię Domowej Opieki Medycznej. Choć program został przedłużony, to wciąż nie jest promowany i wielu ludzi nic o nim nie wie.
Sam pakiet badań jest bardzo podstawowy. Obejmuje morfologię, glukozę, cholesterol, kreatyninę, badanie ogólne moczu, krew w kale, próby wątrobowe, pomiar ciśnienia i EKG (od 1 stycznia 2022 r. EKG nie jest już dostępne). Pacjenci, którzy dowiadują się na co mogą dostać skierowanie mówią, że wolą iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Po 40-tym roku życia problemy zdrowotne często są już wyraźne i pacjenci potrzebują dodatkowych badań: hormonów tarczycy, USG jamy brzusznej, RTG stawów. Program Profilaktyka 40 PLUS nie uwzględnia tych badań.
Pakiet badań dla 40 latka
Choć celem programu Profilaktyka 40 PLUS jest umożliwienie pacjentom oceny stanu zdrowia, rządowa profilaktyka zdrowotna nie obejmuje analizy wyników badań. W rzeczywistości przy pełnym pakiecie badań jest co analizować i konsultacje ze specjalistami są konieczne.
Jakie badania profilaktyczne po 40-tym roku życia zalecają lekarze? Oprócz podstawowych (wyżej wymienionych), badania po 40 roku życia u kobiet powinny zawierać:
- USG piersi, jamy brzusznej i dopochwowe,
- mammografię,
- hormony tarczycy,
- desyntometrię (gęstość kości),
- EKG.
U mężczyzn pakiet podstawowy powinien być poszerzony o:
- USG jamy brzusznej,
- EKG,
- RTG klatki piersiowej,
- hormony tarczycy.
Pracownicze ubezpieczenia grupowe
Utrzymanie dobrego zdrowia po 40-tym roku życia wymaga jego ciągłego monitorowania. Po czwartej dekadzie życia organizm człowieka jest narażony na wiele chorób cywilizacyjnych. Do tej pory to właśnie badania profilaktyczne są najskuteczniejsze w wykrywaniu pierwszych symptomów różnych schorzeń. Założenia programu Profilaktyka 40 PLUS są więc dobre, jednak osobom po 40-tce potrzebny jest program bardziej szczegółowy i dostęp do konsultacji specjalistycznych.
Jedno i drugie może zapewnić dodatkowe ubezpieczenie grupowe w pracy. Pracownicy, którzy są nimi objęci, np. w SALTUS Ubezpieczenia, nie mają problemu z otrzymaniem skierowania do laboratorium i na badania obrazowe. Również realizacja badań jest bezproblemowa, bo ubezpieczyciel współpracuje z ponad 1500 placówkami w całym kraju.
Zdrowie po czterdziestce wymaga większej uwagi i częstszych badań, o sprecyzowanym profilu. W SALTUS Ubezpieczenia pracownicy mogą skorzystać ze specjalistycznych programów profilaktycznych — m.in. kardiologicznego, onkologicznego, neurologicznego i chorób układu oddechowego. Profilaktyka jest celowana i dotyczy najczęstszych schorzeń.
Ubezpieczenia grupowe pracowników mogą być alternatywą dla państwowych programów zdrowotnych, jeśli te z jakiegokolwiek powodu nie spełniają planowanych założeń. Problemem, którego rządzący przystępując do realizacji programu Profilaktyka 40 PLUS mogli nie przewidzieć, jest również brak wiedzy polskiego społeczeństwa na temat profilaktyki zdrowotnej. Jeśli edukacja o tym nie odbywa się w skali całego kraju, powinna mieć miejsce w miejscach pracy. Tak czy inaczej, na końcu to pracodawca i pracownik ponoszą koszty braku tej edukacji. Ten pierwszy — kadrowe i finansowe, a drugi — głównie zdrowotne.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników